Tomasz Miłkowski – W lusterku taksówki

0
3

Igor Gorzkowski z powodzeniem wrócił po 18 latach do swojego spektaklu Taksówka, inspirowanego filmem Chicago.Cab. Tak jak przed laty portretuje Warszawę w lusterku taksówki w wigilijny wieczór. W tym szczególnym dniu pełnią swoje dyżury dwaj samotnicy: posępny taksówkarz – Wiktor Korzeniewski i znużony didżej – Bartosz Mazur. Ci sami aktorzy grali te role prawie 20 lat temu. Teraz jeden z nich przygląda się zagubionym mieszkańcom, a drugi opowiada o nich ze zmienionej perspektywy początku trzeciej dekady XXI wieku. Trochę inni pasażerowie wsiadają do zdezelowanej taksówki i piszą maile do stacji. Pojawia się na dobry początek postrzelona youtuberka dająca sprawozdanie na żywo o każdym swoim  kroku, a potem cała seria dziwaków, przypadkowych kochanków, zmęczonych sobą partnerów, zwariowanych cwaniaków i różnej maści samotników, których obserwuje z wyrozumiałością (ale do czasu) taksówkarz, bo niejedno w życiu już widział. Na koniec dnia po północy spotykają się w taksówce didżej i przewoźnik, jak spracowani Charonowie, którzy siebie nawzajem najchętniej odprowadziliby na spoczynek albo zamienili się rolami.

Model scenariusza, umożliwiającego podróż po miejskiej dżungli za pośrednictwem szkieletu taksówki, ekranu rejestrującego trasę przejazdu i zaimprowizowanego ministudia wieczornego marka radiowego sprawdził się ponownie. Duża w tym zasługa aktorów budujących ten spektakl: wspomnianych obserwatorów, których świat już niczym nie zadziwi, ale coraz bardziej uwiera i pary aktorów – to już nowa część obsady – wcielających się w kilkanaście różnych postaci. Aleksandra Batko i Igor Kowalunas świetnie radzą sobie z błyskawicznymi transformacjami. To prawdziwa frajda dla aktorów, ale jednocześnie dla widzów przypatrujących się tym popisowym przemianom, podporządkowanym zamysłowi reżysera i scenarzysty, malującego portret miasta, w którym tak wielu ludziom bywa nieznośnie niewygodnie. Gorzkowski bawi widzów tym spektaklem, ale i zaprasza do większej uważności i okazania odrobiny zrozumienia setkom samotnych, daremnie szukających przystani rozbitków.

Tomasz Miłkowski

TAKSÓWKA, scenariusz i reżyseria Igor Gorzkowski, tekst zainspirowany scenariuszem do filmu Chicago Cab,  scenariusz i reżyseria Igor Gorzkowski, scenografia Wiktor Korzeniewski, kostiumy Katarzyna Załęcka, Teatr Soho, premiera w teatrze Potem-o-tem, Warszawa, 7 października 2023

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko