Nagrody na 27. festiwalu szekspirowskim w Gdańsku

0
29
fot. Dawid Linkowski

Zwycięzcą konkursu o Złotego Yoricka jest spektakl „Romeo i Julia”, Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, w reżyserii Dominiki Feiglewicz i Zdenki Pszczołowskiej. Został nagrodzony za oryginalne spojrzenie na tragedię Szekspira przez pryzmat młodych kochanków oraz problemy języka i komunikacji, za wykorzystanie polskiego języka migowego, mowy i ciała jako skutecznych środków ekspresji scenicznej. Za dynamiczną choreografię, która pobudza młodzieńczą energię artystów poprzez podwojenie szekspirowskich bohaterów. Za piękną, metaforyczną scenografię.

Zimowa opowieść i nadzieja

W konkursie adresowanym do młodych twórców debiutujących w polskim teatrze zwycięzcą okazała się „Zimowa opowieść” w reżyserii Pameli Leończyk i adaptacji Darii Sobik (wybór Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera w Warszawie). Nagroda m.in. za metateatralne, krytyczne i satyryczne podejście do terapii jako narzędzia zrozumienia i uzdrawiania relacji. Za żartobliwe i ironiczne przepisanie tekstu

Zwycięski duet

Nagrody SzekspirOFF przyznano twórczyniom spektaklu „Very Funny” – Dominice Knapik i Patrycji Kowańskiej (Gruba i Głupia). Jest to nagroda za błyskotliwe ukazanie postaci Falstaffa i figury błazna w żywym i spontanicznym przedstawieniu. Jury Dziennikarzy także nagrodziło duet „Very Funny”.

Księga Prospera

Polskie Towarzystwo Szekspirowskie przyznało nagrodę Księgi Prospera za najciekawsze sceniczne odczytanie utworów Williama Szekspira. Otrzymał ją „Sen Nocy Letniej” Kijowskiego Narodowego Teatru Akademickiego Mołodyj z Ukrainy. Nagrodę przyznano za wielość a zarazem spójność środków wyrazu teatralnego, której towarzyszy pogłębione odczytanie dramatu i precyzja w każdym detalu. Za bezpretensjonalną i entuzjastyczną interpretację szekspirowskiego tekstu oraz umiejętne wpisanie go we własną tradycję, które sprawiło, że błądząc po lesie ateńskim przeżyliśmy jednocześnie Noc Kupały.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko