Tomczyk Adam

0
54

            Urodziłem się 24 lipca 1956 roku w Miechowicach Wielkich. Dzieciństwo spędziłem w Przybysławicach – wsi nad Dunajcem. Od roku 1991 mieszkam wraz z rodziną w Żabnie koło Tarnowa. Od dziecka interesuję się historią. „Książka jest dla mnie ważna i sięgam po nią dla odpoczynku, dla pogłębienia wiedzy, dla przeżycia emocji. Nie tylko treść, ale język narracji jest dla mnie wyznacznikiem wartościowej literatury. Z tej fascynacji historią i literaturą sięgnąłem po prozę i poezję Tadeusza Nowaka, pochodzącego z pobliskich Sikorzyc.  Z oczarowania jego poezją w roku 2006 napisałem esej pt. „Czytając Tadeusza Nowaka” i  opublikowałem go w VIII Roczniku Małopolska wydanym przez Wojewódzką  Bibliotekę Publiczną w Krakowie. W roku 2008 przy udziale Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie wydałem szkic o cmentarzach z I wojny światowej położonych w gminie Żabno i okolicy pod tytułem „Żółte znicze nawłoci”. W roku 2011 korzystając z europejskich funduszy wydałem zbiór opowieści z czasów II wojny światowej pod tytułem „Z pamięci”. W kolejnym roku wydałem powieść „Cmentarzysko koni”. W roku 2013 opublikowałem zbiór opowiadań pod tytułem „Przed świtem”. Na 150 rocznicę wybuchu powstania styczniowego wydałem szkic historyczny „Pro Patria et memoria”. Trzy eseje pod wspólnym tytułem „Miejsce„ ukazały się w roku 2014. Kolejna książka  ukazała w roku 2016. Była to opowieść pt. „Zaraza”, wznowiona przez wydawnictwo Scriptum w pierwszym pandemicznym roku 2020.
            W roku 2017 ukazała  się książka  o miejscowościach gminy Żabno „Legendy szepce srebrzysty Dunajec”.
            W styczniu 2018 roku zostałem przyjęty do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W tym roku ukazał się kolejny zbiór moich opowiadań pt. „Wodopój i inne opowiadania”.
            Zachęcony sukcesem legend żabnieńskich w roku 2019 wydałem zbiór legendarnych opowieści o miejscowościach gminy Radłów.  W styczniu roku 2020 w miesięcznik Twórczość opublikował moje opowiadanie „Ballada o złotym jabłku”, a w grudniu krótki esej pt. „Kwarantanna”. W styczniu 2022 w tym piśmie ukazało się moje opowiadanie „Bunt w bibliotece”. Również w tym roku w trzecim numerze kwartalnik literacki „Wyspa” opublikował moje opowiadanie „Milka”.

Adam Tomczyk

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko