Małgorzata Szczęśniak i Krzysztof Warlikowski z doktoratami honoris causa

0
189

3 października 2022r. o godz.12:00 odbyła się uroczysta inauguracja 77. roku akademickiego 2022/2023 Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

Podczas inauguracji nadany został tytuł Doktora Honoris Causa Małgorzacie Szczęśniak i Krzysztofowi Warlikowskiemu.

Bezprecedensowa decyzja o przyznaniu doktoratu honorowego dwojgu artystom teatralnym miała w zamierzeniu symbolicznie podkreślać, że teatr to zespół i wielowymiarowe zjawisko. W swoich wykładach zarówno Krzysztof Warlikowski jak i Małgorzata Szczęśniak przywoływali m.in. różne punkty odniesienia dla sztuki, a także mówili o powinności artysty:

Czy niewidzialne jest to, co ukryte, pozostawione w mroku? To, czego nie dostrzegamy albo wolimy nie widzieć? Docieranie do ukrytego czy ukrywanego jest odpowiedzialnością artysty – podkreślał Krzysztof Warlikowski. – Nie jesteśmy Kasandrą, Apollo nie napluł nam w usta, żeby nasze słowa pozostały niewysłuchane. Przeciwnie, powierzył nam misję wydobywania na jaw tego, co dostrzegliśmy wcześniej niż inni. Przestańmy zajmować się tylko tym, co widzialne. Raczej wychylmy się przez okno. Jeśli wypadniemy, może coś nas olśni. Chyba że zmiecie nas upadek. Krzyk upadającego będzie kolejnym dowodem winy. Tylko w ten sposób można bronić istnienia sztuki.Polityka zawsze odwoływała się do tego, co w człowieku najgorsze. Zazdrość, chciwość, mściwość, egoizm, nieufność wobec obcych i nienawiść do inności. Ogłupianie społeczeństwa opłaca się politykom. Czy sztuka ma moc przeciwstawienia się polityce? Czy może stanowić przeciwwagę?

Oczywiście, że nie. Ale to nie znaczy, że jesteśmy zwolnieni z obowiązku.
Trzeba robić to, co jest do zrobienia.

Sztuka nigdy nie jest sama. Jest zawsze wobec czegoś – choć zaczyna się właśnie w pustce. – mówiła Małgorzata Szczęśniak – W naszych czasach decyzja wyboru drogi bycia artystą jest trudna, skazuje na ciągłą pracę nie zawsze zapewniającą sukces. (…) Świat wbrew pozorom potrzebuje artystów bardziej niż żołnierzy który zabijają INNYCH i SAMI giną. ARTYSTA walczy zawsze! Ale jego przestrzeń jest otwarta dla wszystkich, absolutnie dla wszystkich.

Decyzja AST wzbudziła wiedle komentarzy, przytaczamy jeden z nich, który zamieścił na Facebooku Paweł Sztarbowski:

Ogromnie mnie cieszy decyzja Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie o przyznaniu doktoratów honoris causa Małgorzacie Szczęśniak i Krzysztofowi Warlikowskiemu.

Ta dwójka wybitnych, absolutnie wyjątkowych artystów jest w Polsce fetowana i nagradzana zdecydowanie zbyt rzadko, a to przecież w dużej mierze im zawdzięczamy, że polski teatr przestał być sztuką więdnącą.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko