Kazimierz Sopuch – LIPCOWE SKRZYPCE Tadeusza Franciszka Machnowskiego (1937 – 2022)

0
91

  W Wydawnictwie Marszałek Development & Press, ukazała się nowa książka Tadeusza Franciszka Machnowskiego LIPCOWE SKRZYPCE – wybór wierszy przygotowany przez Irenę Knapik-Machnowską.  Tadeusz Franciszek Machnowski – poeta i pisarz Narwi, miał ten rodzaj talentu, który od początku jego twórczości objawiał się w całej krasie. Był twórcą świadomym źródeł inspiracji pozwalających na kreację słowa, intuicyjnie znajdował właściwe określenia dla wyrażenia myśli i wizji – najlepiej widać to w wierszu DO POEZJI : „daj mi poezjo najwierniejsza / przejrzystość słowa w chwiejnej łodzi serca”.

   Pejzaż nad Narwią uczył go harmonii i umiłowania natury, wzmagał pragnienie:

„rozprzestrzeń ryby w ogromnym akwarium
niezmąconego snu nad wieczną Narwią

ponad ziemią prowadź w słowach prostych
w zielone wiry i wodorosty”


   Błaga poezję, by go osłoniła przed banałem i wybawiła od prostactwa.
I rzeczywiście – Machnowski w całej swojej twórczości unika banału i prostactwa.

Często w swojej twórczości odwołuje się do Norwida, co wskazuje, że jest obeznany z poezją wielkiego lotu i wie, do czego zmierza. Nikt go takiego spojrzenia na poezję nie uczył, do tej świadomości doszedł sam, ciągłym i upartym samokształceniem.
Innym, jakże ważnym nurtem w poezji Tadeusza Franciszka Machnowskiego, była tęsknota za nieskończonością. Wyrażał ją w różny sposób, ale zawsze w połączeniu ze skończonością. Poeta tę myśl odwieczną określił po swojemu, poetycko w wierszu Marność: „ zmieszane pojęcia: piekło albo niebo / miłość ponad nami czy marność…”. 
   Pisząc o Machnowskim należy jeszcze dodać: Poeta metafizyk, który odczuwał każdym swoim nerwem tragizm istnienia. A oto jeszcze jeden przykład innego sformułowania tej samej myśli z wiersza SŁAWIONE BŁOGO :

„błogosławione moje zapomnienie
powracający jak żniwa i Norwid

ci co najcelniej rzucali kamienie
i wiatr co przewiał a który mnie powił.”   

Jakże proste i jakże jednocześnie treściwe, pełne tęsknoty za lotem w nieskończoność, widzenie świata przez Poetę.
   Kończąc to krótkie przedstawienie wyboru wierszy Machnowskiego, zachęcam Czytelników do zagłębienia się w jakże piękne i pełne niesamowitych skojarzeń wiersze.

Grób poety

Pochowany na Cmentarzu Osobowickim
w Alei Głównej we Wrocławiu

 Olsztyn, 4 października  2022 r.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko