Roman Soroczyński – Łowca debiutantów

0
88
Maria Wollenberg-Kluza

Piętnaście lat temu, 13 sierpnia 2007 roku, powstało Wydawnictwo Novae Res. Redaktor Naczelny Wydawnictwa, Wojciech Gustowski, odpowiedział na pytania Romana Soroczyńskiego.

Roman Soroczyński: – Kto wpadł na pomysł stworzenia Wydawnictwa Novae Res? Dlaczego Gdynia?

Wojciech Gustowski: – Na pomysł stworzenia wydawnictwa wpadłem ja, na 3. roku studiów polonistycznych, kiedy zacząłem specjalizację edytorską. Był to czas, kiedy powszechnie nie było jeszcze e-booków i audiobooków, czytelnicy byli przekonani, że nic nie zastąpi papieru, a na księgarskich półkach w znakomitej większości reprezentowana była literatura obca, tłumaczona z innych języków. Jako polonista wiedziałem, że polscy twórcy umieją świetnie pisać, również książki rozrywkowe, beletrystykę – postanowiłem pomóc w tym, aby więcej takich tekstów mogło ujrzeć światło dzienne. A Gdynia dlatego, że tutaj urodziliśmy się i wychowywaliśmy oraz dalej mieszkamy zarówno ja, jak i współzałożyciel wydawnictwa – Krzysztof Szymański.

Zwróciłem uwagę, że są Państwo oficyną przyjazną debiutantom. W 2012 roku odbyła się pierwsza edycja konkursu Literacki Debiut Roku. Czy przed rokiem 2012. Państwo też promowali debiutantów?

– My promujemy debiutantów nieustannie – to nasza misja. Wychodzimy z założenia, że bez debiutów żaden rynek literacki nie może się rozwijać, również polski. Dzięki Novae Res zadebiutowało wielu polskich pisarzy, którzy obecnie są popularni. Jeżeli chodzi o Literacki Debiut Roku, to ostatnia edycja konkursu odbyła się w 2018 roku. Konkurs przeprowadzany tak, jak my to robiliśmy, czyli z profesjonalnym jury, oprawą promocyjną i medialną, świetnymi nagrodami wymagał udziału wielu partnerów, nakłady pracy i środków. Średnio przeznaczaliśmy co roku na ten konkurs ok. 150 tysięcy złotych i mnóstwo czasu pracy naszego zespołu. W pewnym momencie uznaliśmy, że musimy niestety zawiesić jego działalność, bowiem każde wydawnictwo ma ograniczone zasoby i nie da się robić wszystkiego dobrze. A my we wszystko, co robimy, staramy się wkładać maksymalne zaangażowanie. Musieliśmy z czegoś zrezygnować. Być może w przyszłości powrócimy jeszcze do tej inicjatywy, bo z tego, co wiem, zrobiła wielu ludziom wiele dobrego, niektórym nawet zmieniła życie.

Zwyciężczynią VI edycji konkursu została autorka utworu Blizna, Danuta Chlupová, która jest mieszkanką Czech. Czy to oznacza, że wychodzili Państwo z konkursem poza granice Polski?

– Tak, konkurs od pewnego momentu miał rangę międzynarodową, ale był skierowany do autorów, którzy piszą w języku polskim. Nie tylko pani Danuta była zwyciężczynią mieszkającą w obcym kraju. Przykładowo w 2015 roku w konkursie zwyciężyła Agnieszka Opolska, na co dzień mieszkająca w Wielkiej Brytanii.

Na czym polega współfinansowanie publikacji przez autorów?

– Wydawnictwo Novae Res publikuje w modelach tradycyjnym i subsydiowanym. To drugie, zwane też potocznie współfinansowaniem, przeznaczone jest dla debiutantów i oznacza finansowy wkład autora w stworzenie, dystrybucję i promocję publikacji. Podaję link do naszej strony, gdzie jest to obszerniej wyjaśnione:

https://novaeres.pl/jak-wydac-ksiazke#Novae-Res-a-vanity-i-selfpublishing

Jak Państwo pracują z autorami książek po ich debiucie? Zostają u Państwa? Przenoszą się do innych wydawnictw?

– Wydawnictwo Novae Res publikuje ponad 200 tytułów rocznie, więc tutaj nie ma reguły. Są autorzy, którzy kończą swoją przygodę z pisaniem na jednej powieści (podobnież każdy człowiek nosi w sobie materiał na przynajmniej jedną książkę), inni zostają z nami i pracują nieprzerwanie od debiutu latami, jak przykładowo Piotr C. czy Adrian Bednarek, jeszcze inni szukają nowych wydawnictw, czasem do nas wracają, czasem nie. Z drugiej strony przychodzą publikować z nami autorzy, którzy wcześniej wydawali w innych oficynach – od największych i najbardziej znanych na rynku po niszowe. Migracja twórców na polskim rynku wydawniczym jest czymś naturalnym. Proszę również zauważyć, że my stanowimy Grupę Zaczytani, w której skład wchodzą 3 wydawnictwa – Zaczytani, AMARE i Novae Res. Migracje odbywają się również między tymi trzema markami.

Wśród pisarzy, którzy publikują swoje książki w Wydawnictwie Novae Res, jest sporo mieszkańców Warszawy i Mazowsza. Dużo książek dotyczy tematycznie Warszawy i okolic. Czy mają Państwo jakieś preferencje w tym zakresie?

Nie mamy w tym zakresie żadnych preferencji, jesteśmy wydawnictwem ogólnopolskim.

Państwa książki były wielokrotnie i są nadal nagradzane w plebiscytach i konkursach. Na czym polega promocja książek Wydawnictwa Novae Res?

– To jest pytanie, na które pełna odpowiedź w zasadzie wymagałaby obszerności książki, napisze więc tylko tyle, że staramy się kopiować najlepsze wzorce i wymyślać własne ścieżki. Wystarczy prześledzić nasze social media (Facebook, Instagram, kanał YouTube czy Tik-Tok) aby zobaczyć, jak jesteśmy aktywni. Przez kilkanaście lat naszej działalności promowaliśmy nasze książki już chyba w każdy możliwy powszechnie znany sposób i wszystkimi kanałami – prasa, radio, TV, outdoor, POS oraz oczywiście Internet. Sieć jest niewątpliwie niezbędna i niezastępowalna, chcąc wypromować jakiś tytuł, szczególnie przydatna do promocji debiutów, gdzie – siłą rzeczy – środki na promocję są ograniczone. Zresztą zawsze są – czy to przy nieznanym autorze czy najbardziej popularnym pisarzu – wydawca estymuje, ile może na książce zarobić i jaką część tego zarobku może przeznaczyć na promocję danego tytułu – skala wydatków różni się więc tylko założonymi oczekiwaniami ze zwrotów nakładów promocyjnych w postaci sprzedaży książek.

Jak przebiega praca z dystrybutorami książek i jakie są jej efekty?

– Znowu bardzo ogólne pytanie. Pracujemy ze wszystkimi czołowymi polskimi dystrybutorami – Platon, Ateneum, Azymut, Dressler oraz z mniejszymi podmiotami. Z każdym współpracuje się nieco inaczej, a efekty są takie, że nasze książki dzięki dystrybutorom dostępne są w szerokiej sprzedaży i dużej dostępności dla chociażby księgarni czy bibliotek, ale także klientów indywidualnych.

Wydawnictwo było partnerem Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. Na czym polegała współpraca i czy mają Państwo innych partnerów biznesowych lub sponsorów?

– Wydawnictwo ponad 10 lat było partnerem Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Niestety, polityka parku spowodowała, że obecnie nasza siedziba mieści się gdzie indziej – w ścisłym centrum Gdyni, kilkaset metrów od morza. Zwyciężając w 2007 roku w konkursie Gdyński Biznesplan, mieliśmy automatycznie możliwość stania się partnerem i zakwaterowania w Parku. Staraliśmy się promować to miejsce, stąd w milionach egzemplarzy naszych książek i e-booków pojawiła się informacja o partnerstwie i logo partnera. Teraz już tego nie robimy i nic oprócz sentymentu nas z PPNT nie łączy. Partnerów biznesowych mamy licznych, sponsorów nie mieliśmy nigdy żadnych. Wydawnictwo tworzyliśmy z moim wspólnikiem Krzysztofem od zera, będąc jeszcze studentami.

Jak Pan powiedział, od 2021 roku Wydawnictwo Novae Res należy do Grupy Zaczytani. Co stało się przyczyną tej zmiany?

– W dużym skrócie chęć i konieczność rozwoju oraz budowanie ścieżki rozwoju dla autorów. Novae Res, pomimo że pod tą marką publikujemy również bestsellerowych twórców jak Piotr C., od zawsze kojarzone jest z debiutami i tak właśnie ma zostać. Nowe marki powstały, aby przenosić do nich najlepiej rokujących autorów, którzy mają już za sobą debiut w Novae Res oraz pozyskiwać zupełnie nowych, niewspółpracujących dotychczas z nami autorów. Ciężko było przekonać pisarzy o ugruntowanym dorobku, aby przeniósł się i wydawał pod szyldem wydawnictwa kojarzonego z debiutami. Nowe marki rozwiązują ten problem, a jednocześnie jasno wskazują, jaką ścieżkę rozwoju ma u nas debiutant. Twoja książka zostanie dobrze przyjęta przez rynek literacki, osiąga ponadprzeciętną sprzedaż? Zapraszamy do naszych „tradycyjnych” marek. Co więcej jako Grupa planujemy również ekspansję na rynki zagraniczne – na początek będą to Niemcy, Austria i Szwajcaria, gdzie intensywnie przygotowujemy się do postawienia pierwszych kroków, oraz Czechy, gdzie sprzedaliśmy prawa do tłumaczenia naszych pierwszych 4 powieści. Sondujemy jednocześnie rynek brytyjski. Grupa Zaczytani jako planowana całość nie jest jednak jeszcze gotowa, czekamy między innymi na nowoczesną księgarnię, która niebawem powinna być gotowa i inne elementy, w tym kwestie CI. Mamy nadzieję, że już od 2023 roku będziemy w stanie ruszyć pełną mocą, chociaż to, co obecnie dzieje się na polskim rynku – inflacja, ciągłe zmiany i niepewność legislacyjna, wzrost cen papieru o ponad 100%, pauperyzacja społeczeństwa, które może przestać chcieć kupować książki, będące przecież dobrem luksusowym, a nie produktem pierwszej potrzeby, nie napawa optymizmem.

Jakie są najbliższe plany wydawnicze Novae Res?

– Dalsze regularne publikowanie dobrych powieści. Pod koniec września premierę będzie miała najnowsza powieść Piotra C. pt. „Roman(s)”. Nota  bene właśnie dzisiaj planowo mają zakończyć się zdjęcia do ekranizacji debiutu Piotra C. „Pokolenie Ikea” z Bartoszem Gelnerem i Michaliną Olszańską w głównych rolach. W Zaczytanych w ciągu najbliższych 6 miesięcy opublikujemy zmienione i poprawione wznowienie kultowej serii o Kubie Sobańskim – błyskotliwym prawniku, a jednocześnie seryjnym mordercy, autorstwa Adriana Bednarka, które będzie wznowione o 2 zupełnie nowe tomy, a także serię audiobooków, gdzie w rolę Kuby Sobańskiego wciela się najpopularniejszy obecnie polski lektor, znakomity Filip Kosior. Dla wydawnictwa AMARE to również intensywny czas – oprócz wielu innych tytułów pojawi się bowiem długo wyczekiwana nowa powieść bestsellerowej autorki A.S. Sivar pt. „Wspólnik”.

Dziękuję za rozmowę i życzę wielu dalszych sukcesów wydawniczych.

– Dziękuję.

Roman Soroczyński
17.09.2022 r., WarszawaKrzysztof Goluch, W tajnej służbie II Rzeczypospolitej – tom IV, Fortel
Redakcja: Paweł Pomianek
Korekta: Emilia Kapłan
Okładka: Paulina Radomska-Skierkowska
Skład: Michał Kacprowicz
Wydawca: Wydawnictwo Novae Res, Gdynia 2022
Wydawnictwo Novae Res należy do grupy wydawniczej Zaczytani.
ISBN 978-83-8219-657-3

———————————————-


Beata Czerwińska, Mam tak samo!
Redakcja: Kamila Recław
Korekta: Paulina Górska
Okładka: Magdalena Węgrzyńska
Skład: Katarzyna Dambiec
Wydawca: Wydawnictwo Novae Res, Gdynia 2022
Wydawnictwo Novae Res należy do grupy wydawniczej Zaczytani.
ISBN 978-83-8219-852-2

———————————————-


Karolina Glabisz, Heaven
Redakcja: Kamila Recław
Korekta: Słowa na warsztat
Okładka: Wioleta Melerska
Ilustracja okładkowa: Karolina Glabisz
Skład: Michał Kacprowicz
Wydawca: Wydawnictwo Novae Res, Gdynia 2022
Wydawnictwo Novae Res należy do grupy wydawniczej Zaczytani.
ISBN 978-83-8219-991-8

———————————————-


Ewelina Kluss, Ratuj mnie
Redakcja: Marzena Kwietniewska-Talarczyk
Korekta: Paulina Górska
Okładka: Paulina Piorun
Skład: Anita Sznejder
Wydawca: Wydawnictwo Novae Res, Gdynia 2022
Wydawnictwo Novae Res należy do grupy wydawniczej Zaczytani.
ISBN 978-83-8313-073-6

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko