Roman Soroczyński – Obyczajowy kryminał

0
55

Czasem warto poczekać na zakończenie jakiegoś cyklu książek. Nie inaczej rzecz się miała w przypadku trylogii Krystyny Mirek, Blizny przeszłości. Dwa pierwsze tomy ukazały się w 2021 roku, zaś bieżący rok przyniósł tom trzeci, zatytułowany Cienie zła.

Jestem zadowolony, że – dzięki Wydawnictwu FILIA – mogłem przeczytać wszystkie tomy niemal bez przerwy. Uważam bowiem, że żadnej z tych książek nie powinno się czytać bez znajomości pozostałych tomów. Po pierwszym tomie, zatytułowanym Blizny przeszłości, pozostaje uczucie niedosytu. Drugi tom, Dawne tajemnice, wzbudza dużą ciekawość, a Cienie zła są zwieńczeniem całości z jednoczesnym nawiązywaniem do poprzednich ksiąg.

We wszystkich tomach trylogii współczesność miesza się z przeszłością. Dzieje się tak za sprawą głównej bohaterki, Majki Sokołowskiej. Kiedy miała siedem lat, na jej oczach, w małej miejscowości Borki, zamordowano komendanta policji. Szybko złapano sprawcę, który przyznał się do winy i został skazany. Piętnaście lat później Majka wraca do miasteczka, by… służyć w policji na miejscowym posterunku. Tylko ona zna prawdę, dlatego wiele osób w miasteczku zaczyna się bać i robić życiowe rozrachunki. Tak się bowiem składa, że zamordowany wówczas komendant, Aleksander Sokołowski, był jej ojcem.

Krystyna Mirek jest znana jako autorka powieści obyczajowych. Na swojej stronie napisała:

Tworzę opowieści pogodne, ciepłe, pełne optymizmu i dobrych emocji, choć nie uciekam od życiowych problemów i prawdy. Prawdziwe życie i dobrą energię Czytelniczki, bo to one najczęściej sięgają po moje książki, uznały za największy ich atut. Jestem wierna tradycyjnym wartościom. Stałości, wierności, przyjaźni, domowemu ciepłu, macierzyństwu, miłości, wytrwałej pracy, cieszeniu się zwyczajnym dniem, wdzięczności.

Spod jej pióra wyszły między innymi: Światło o poranku, Prawdziwa miłość, Cena szczęścia, Spełnione marzenia, Francuska opowieść, Zakochane Zakopane, Mazurskie lato, Pojedynek uczuć. Choćby po wskazanych tytułach widać szerokie spektrum uczuciowe, obyczajowe, psychologiczne i… geograficzne książek Krystyny Mirek.

Omawiana trylogia ma kryminalne tło, jednak i tutaj autorka wyraźnie zaakcentowała warstwę psychologiczną, jednocześnie bogato rozbudowując tematykę obyczajową. Można wręcz odwrócić sytuację i nazwać te powieści obyczajowymi z dodatkiem wątków kryminalnych.

Stare zbrodnie rzucają długie cienie… Kto jest przyjacielem, a kto może okazać się potworem? Nic nie jest jednoznaczne. Majka próbuje rozwikłać tajemnicę śmierci ojca. Prawda jednak ma bardzo wysoką cenę, a zaskoczenie staje się chlebem powszednim dla wielu osób. Tajemnice sprzed lat zaczynają wychodzić na jaw. Burmistrz miasta staje po drugiej stronie barykady gotów na wszystko, gdyż wie, ile Majka ma do stracenia. I zna więcej jej sekretów, niż ona sama się spodziewa. Ale i on ma wiele do stracenia, chociaż sądził, że dobrze się zabezpieczył. Podobno nie ma zbrodni idealnej. Niektórzy mordercy są jednak bardzo sprytni. Nie mają skrupułów, wyrzuty sumienia nie mącą im precyzji myślenia. Zdają się nie mieć ludzkich cech, a przede wszystkim słabości. Jak się okazuje, słabością pewnego mordercy jest… Majka Sokołowska. Dziewczynka, która widziała zbyt wiele. Jedyny świadek zbrodni. Rozwiązała już swoją zagadkę. Przy okazji uratowała i skierowała na właściwe tory kilka osób, a wśród nich burmistrzową oraz żonę i matkę pewnego pijaczyny.

Czy, mimo tej bezpardonowej walki, Majka ma prawo w spokoju zbudować nowe życie? Czy może ogarnąć ją prawdziwe uczucie? Czy warto ryzykować szansę na miłość, bezpieczeństwo, a nawet życie, by ocalić kogoś, kto tak bardzo ją zawiódł? Czy w ogóle miłość będzie jej pisana?

Krystyna Mirek stworzyła ciekawe, niejednoznaczne postacie. Skrywane przez nie  tajemnice, koneksje i powiązania są potęgowane przez niespodziewane zwroty akcji. Dlatego trudno oderwać się od któregokolwiek tomu trylogii. Uważny czytelnik wyłapie, że nazwisko jednej z bohaterek, pisane z użyciem „rz”, w jednym miejscu pojawia się napisane przez „ż”. Ale to drobiazg, nie mający wpływu na intrygującą fabułę.

Krystyna Mirek, Cienie zła – trzeci tom trylogii Blizny przeszłości
Redakcja: Katarzyna Wojtas
Korekta: RedKor Agnieszka Luberadzka
Projekt okładki: Mariusz Banachowicz
Zdjęcia na okładce: © Aleshyn_Andrei / Shutterstuck
                                 © Alekon Pictures / Unsplash
Skład i łamanie: Dariusz Nowacki
Wydawca: Wydawnictwo FILIA, Poznań 2022
ISBN 978-83-8195-888-2

Roman Soroczyński
13.06.2022 r., Warszawa

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko