FRAGMENTY AUTOBIOGRAFII JANUSZA GŁOWACKIEGO W RADIOWEJ CZWÓRCE

0
9

Warszawa, 1 czerwca 2022r.
Informacja prasowa

Od 1 czerwca w radiowej Czwórce będzie można posłuchać  fragmentów autobiografii „ Z głowy”  Janusza Głowackiego. Emisja w audycji „Stacja Kultura”. Książka tego znakomitego felietonisty i dramaturga została nominowana do Nagrody Literackiej Nike.  Przedstawia barwne życie autora w czasach PRL-u w pryzmacie niepowtarzalnego humoru, ironii i absurdu.  Autobiografię przeczyta Grzegorz Małecki z Teatru Narodowego. Pierwsza emisja już dziś o godz. 10.45.

fot. Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Janusz Głowacki przytacza w tej książce anegdoty ze swojego życia  w krótkich i zwartych epizodach. Robi to z ogromnym poczuciem humoru, ale również z ogromnym dystansem do siebie i innych. Książka rozpoczyna się rozdziałem „One way ticket”, w którym opisuje wyjazd do Londynu na premierę swojej sztuki. Tam staje przed dylematem  – wracać czy nie wracać do kraju, gdzie jak napisał: ”w jednej chwili zamieniłem się z nikomu nieznanego prowincjonalnego pisarza w zupełną znakomitość”. Jednak Anglia stała się tylko przystankiem w drodze do Ameryki.

W kolejnych rozdziałach twórca przenosi czytelnika do różnych czasów  i miejsc, przeplatając historie ze swojego dzieciństwa (czasy wojenne) z życiem w Nowym Jorku. Dziesiątki historyjek z PRL-u i Nowego Jorku przedstawiają również  jego przyjaciół i wrogów na burzliwym tle ostatniego czterdziestolecia.

W audycji „Stacja Kultura” regularnie można usłyszeć fragmenty książek, wpisujących się w zainteresowania  słuchaczy oraz miłośników dobrej literatury.

„Z głowy” – audycja „Stacja Kultura”, od 1 do 30 czerwca o godz. 10.45 od poniedziałku do piątku

***

Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce. Emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada pięć ogólnopolskich Programów – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców. Portal polskieradio.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.

Więcej informacji:

Wydział Public Relations
Polskie Radio S.A.  
public.relations@polskieradio.pl
www.polskieradio.pl

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko