Roman Soroczyński – Wielowymiarowy coaching

0
80

Coaching to pojęcie, które w ciągu ostatnich lat stało się niezwykle popularne. Czy jednak wiemy, co tak naprawdę oznacza? Niektórzy sądzą, że to tylko chwytliwe hasło, w rzeczywistości jednak chodzi o coś znacznie głębszego. Dlatego pozwalam sobie na przedstawienie dwóch książek, które w przystępny sposób wyjaśniają pewne kwestie związane z coachingiem.

W książce Bądź swoim własnym coachem Elizy Zielińskiej istotne są pytania. To za ich pomocą możemy poznać siebie, a przede wszystkim odzyskać dostęp do swoich emocji, potrzeb i zmysłów. Wielu z nas skrywa się pod pancerzem ukształtowanym w dzieciństwie, który pozornie chroni przed otaczającą rzeczywistością, w praktyce jednak stanowi blokadę i przyczynia się do wielu problemów psychofizycznych. Autorka przedstawia szereg dysfunkcyjnych schematów z dzieciństwa i podsuwa pytania, które pomagają w uświadomieniu sobie mechanizmów naszych codziennych działań i wyborów. Szczere odpowiedzi mogą być początkiem prawdziwej, głębokiej zmiany.

Eliza Zielińska jest psychologiem, coachem rozwoju osobistego i biznesowego. Od ponad piętnastu lat, jako dyrektor zarządzająca kieruje zespołem, przez co łączy psychologię z biznesem. Prowadzi również procesy coachingowe i mentoringowe. Połączenie wiedzy psychologicznej, coachingowej i biznesowej traktuje jako cenną wartość oraz praktyczne narzędzie, pozwalające na wsparcie drugiego człowieka w jego indywidualnym procesie rozwoju. W praktyce zawodowej, jak i w życiu codziennym, bazuje na podejściu integralnym. To holistyczne spojrzenie uwzględniające zależność pomiędzy świadomością, umysłem, ciałem, emocjami, energią, duchowością oraz szerokim kontekstem środowiska, w którym funkcjonuje człowiek.

Książka Bądź swoim własnym coachem jest dosyć gruba, liczy ponad 600 stron. Czyta się ją jednak szybko, do czego między innymi przyczyniają się krótkie rozdziały oraz świadomość, że możemy w niej znaleźć coś dla siebie. Eliza Zielińska nie reklamuje swojej fachowości, lecz opisuje doświadczenia wyniesione z pracy z różnymi pacjentami czy klientami. Nie rzuca czytelników od razu na głębokie wody, zaczynając od wyjaśnienia, dlaczego zdecydowała się na jej napisanie. Wykazuje związki między psychiką a zdrowiem fizycznym i stanem naszych organizmów:

Terminu „coaching” używam w odniesieniu do szerokiego spektrum zjawiska, jakim jest poznawanie samego siebie. Zatem nie do wąskiej definicji pojęcia, w której coaching często jest zamykany, lecz do procesu, jakim jest poszerzanie dostępu do świadomości, celem swobodnego doświadczania siebie i rzeczywistości.

Dzięki takiemu wielowymiarowemu podejściu autorki jej dzieło jest adresowane do każdego człowieka – bez podziału na zawód, wykształcenie czy cechy osobowości.

Walory tej książki docenił między innymi trener biznesu i organizator szkoleń z zakresu coachingu, Paweł Ulatowski:

Bardzo osobista książka, bazująca na terapii schematów, coachingu, wewnętrznych gremlinach [wewnętrznych krytykach – przyp. RS] i innych podejściach. Warto do niej sięgać.

Wartością dodaną książki jest duża empatia autorki. Nie deprecjonuje ona przeżyć swoich podopiecznych, nie ocenia ich postaw, nie udziela cudownych rad. Jest z nimi. Warto, żeby i autorka, i książka znalazły miejsce wśród jak największego grona czytelniczek i czytelników.

Eliza Zielińska, Bądź swoim własnym coachem
Redakcja: Dominik Leszczyński
Korekta: Małgorzata Giełzakowska
Okładka: Jacek Gburczyk
Skład: Katarzyna Dambiec
Wydawca: Wydawnictwo Novae Res, Gdynia 2022
Wydawnictwo Novae Res należy do grupy wydawniczej Zaczytani.
ISBN 978-83-8219-581-1

Z opisaną wyżej pozycją doskonale koresponduje książka Just F*cking Do It, której autorką jest Noor Hibbert. Książka zabiera nas w podróż prowadzącą do zmiany życia na lepsze. Autorka wierzy, że jeśli czegoś naprawdę pragniemy, uda nam się to zdobyć dzięki zmianie negatywnych myśli na pozytywne, odsłonięciu ukrytych autodestrukcyjnych przekonań, unikaniu emocjonalnych wampirów, otaczaniu się pozytywnymi inspirującymi ludźmi, planowaniu w szczegółach, odpoczynkowi, pozwalaniu sobie na chwile ciszy i spokoju, które są kluczowe dla zachowania życiowej równowagi.

Noor Hibbert jest ekspertką, przedsiębiorczynią i coach. Zasiada w Radzie Trenerów Biznesu Forbesa. Jest zaangażowanym i bardzo poszukiwanym autorytetem oraz mówcą. W ciągu zaledwie dwóch lat stworzyła dwie prężnie działające firmy, jednocześnie wychowując dwójkę małych dzieci. Regularnie podróżuje po świecie, prowadząc spotkania w USA i w Europie.

Just F*cking Do It jest podzielona na kilka rozdziałów pisanych dosyć prostym, lekkim i zrozumiałym językiem. Każdy z nich zawiera sporo przykładów, anegdot i metafor, kończąc się podsumowaniem, czyli streszczeniem najważniejszych informacji w nim zawartych, oraz praktycznymi ćwiczeniami, które mają zbliżyć nas do wyznaczonego celu. Dzięki tym ćwiczeniom, które wymagają chwili namysłu, refleksji i zastanowienia się nad naszym tu i teraz oraz nad naszymi marzeniami, możemy poprawić swoje życie. Fundamentalne jest docieranie do swojego wnętrza, bycie z sobą uczciwym i okazywanie wdzięczności za to wszystko, co mamy. Mnie osobiście zaintrygował fragment mówiący o innym słowie na „w” – o wybaczaniu:

Wybaczanie sobie i wybaczanie innym tego, co zrobili, jest jednym z najtrudniejszych przedsięwzięć do kochania samego siebie, na jakie możemy się porwać. Jest tak, że kiedy całkowicie zaakceptujesz kochanie siebie, pokaże to, że jesteś gotów postawić własną energię na pierwszym miejscu. Trzymanie się kurczowo niechęci do innych ludzi, bo nie byli w twoich oczach wystarczająco dobrzy, fatalnie wpływa na tę energię, co z kolei oddziałuje na twoją zdolność do tworzenia znacznie lepszego życia.

W przeciwieństwie do autorów wielu poradników Noor Hibbert nie twierdzi, że po przeczytaniu Just F*cking Do It życie czytelników diametralnie się zmieni. Z pewnością jednak pozwoli nam spojrzeć na niektóre sprawy całkowicie inaczej.

Noor Hibbert, Just F*cking Do It
Przekład: Witold Biliński
Redaktor prowadzący: Bożena Zasieczna
Redakcja techniczna: Sylwia Rogowska-Kusz
Korekta: Dorota Marcinkowska, Katarzyna Bury/ Słowne Babki
Projekt okładki: Katarzyna Grabowska/&visual.pl
Wydawca: MUZA SA, Warszawa 2022
ISBN 978-83-287-2202-6

Roman Soroczyński
29.05.2022 r., Sopot

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko