Grzegorz Janikowski – Ogłoszono laureatów Międzynarodowego Konkursu na Dramat Współczesny o Tematyce Żydowskiej

0
184

W niedzielę, 17 stycznia 2022 roku ogłoszono laureatów Międzynarodowego Konkursu im. Szymona Szurmieja na Dramat Współczesny o Tematyce Żydowskiej. Pierwszą nagrodę w konkursie zorganizowanym przez Teatr Żydowski w Warszawie dostała Elżbieta Łapczyńska za sztukę „Statek Utopia”.

fot. mat. teatru

Laur wręczyły jej wspólnie dyr. Teatru Żydowskiego Gołda Tencer i Agnieszka Piotrowska ze Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki otrzymała Marta Szamani Yacoub za sztukę „Czy ktoś widział Hedwig Klein?”. Autorka odebrała nagrodę z rąk dyrektor TVP Kultury Kaliny Cyz, która wręczyła również nagrodę TVP Kultura dla sztuki polskiej. Otrzymała ją Ewa Sułek za „Wiosło Jakuba”.

Nagrodę Prezydenta Miasta Warszawy wiceprezydent Aldona Machnowska-Góra wręczyła Iddo Natanyahu za sztukę „Don Samuel Abravanel”.

Nagrodę Muzeum Getta Warszawskiego (MGW) otrzymał Jarosław Wójcik za dramat „Pokój z widokiem”, a Nagrodę Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego Haim Watzman – za „Chair”.

Przyznane również trzy wyróżnienia Teatru Żydowskiego w Warszawie – dla sztuki o Marcu ’68 otrzymał Paweł Mossakowski za sztukę „Podróżnicy”; Richa Rubina wyróżniono za dramat „Kafka’s Joke”; a za sztukę w języku jidysz – Michaela Felzenbauma, autora „Antologii dramatów”.

O przyznaniu nagród zdecydowało jury w składzie: przewodniczący dr Tomasz Miłkowski, Gołda Tencer (dyrektor Teatru Żydowskiego), Małgorzata Sikorska-Miszczuk (dramaturżka), Jacek Cieślak (krytyk teatralny), Remigiusz Grzela (kierownik literacki Teatru Żydowskiego) i Marzena Dobosz (sekretarz kapituły, krytyk teatralny).

Jak napisano na Fb Teatru Żydowskiego, „nie wszyscy laureaci mogli być z nami ze względu na trudności w podróżowaniu związane z pandemią”. „Jednak z Izraela przyjechał do nas Iddo Natanyahu, zdobywca jednej z nagród” – zaznaczono.

fot. mat. teatru

tekst: Grzegorz Janikowski (PAP)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko