2021-09-30 Szkoła życia – konkurs literacki Fundacji na rzecz Wielkich Historii

0
560

Szkoła życia – to konkurs literacki o otwartej formule i ważnym społecznie temacie. Szkoła jako instytucja przeżywa dziś głęboki kryzys. Jednocześnie jest miejscem gdzie młodzi ludzie spędzają okres dojrzewania, który jest jednym z najważniejszych i najsilniej przeżywanych momentów w naszym życiu.

Organizując Szkołę życia stawiamy otwarte pytanie o to, gdzie i czego nauczyliśmy się, gdy dojrzewaliśmy, co miało na nas największy wpływ. Co się wydarzyło, co przeżyliśmy, kto sprawił, że dziś jesteśmy tym, kim jesteśmy. Jakie lekcje życia pobraliśmy jako nastolatkowie? – mówi Maciej Piwowarczuk – prezes Fundacji. Gdzie w tym wszystkim było/ jest miejsce szkoły?

Konkurs jest projektem, do którego Fundacja zaprasza mieszkańców całej Polski. Starszych i młodszych, tych, którzy są w szkole i tych, którzy ten okres mają już za sobą. Fundacja zachęca do opisania i podzielenia się historiami z okresu dojrzewania. Na najbardziej inspirujące czekają atrakcyjne nagrody finansowe o łącznej puli 9 tys. oraz publikacja w formie książkowej.

Prace przyjmowane są do 30 września 2021r. w 3 kategoriach – Wawer (prace związane z jedną z dzielnic Warszawy), Debiut – prace autorów niepublikowanych wcześniej oraz w kategorii Otwartej. W konkursie mogą brać udział osoby, które ukończyły 14 lat. Wyniki zostaną ogłoszone 14.10.2021 r., w święto Komisji Edukacji Narodowej, czyli popularnie – Dzień Nauczyciela.

Prace konkursowe będą oceniane przez czteroosobowe Jury, w skład którego wchodzą Justyna Suchecka – dziennikarka, laureatka nagrody Grand Press, autorka książki „Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat”; Paweł Goźliński (przewodniczący) – redaktor naczelny wydawnictwa Agora, współtwórca Instytutu Reportażu, redaktor i autor powieści; Norbert Szczepański – burmistrz dzielnicy Wawer oraz Maciej Piwowarczuk – prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii.

Konkursowi będzie towarzyszyło wiele wydarzeń. O swoich Szkołach życia opowiedzą między innymi pisarze – Justyna Bargielska, Mikołaj Grynberg, Marcin Wicha. Będziemy dyskutować nie tylko o tym, co ciekawego przeżyliśmy w trakcie edukacji szkolnej i odebranych lekcjach życia. Do tej dyskusji zaprosimy nie tylko pisarzy, ale też nauczycieli, game changerów edukacyjnych oraz przedstawicieli instytucji działających w obszarze edukacji.

Organizatorem Szkoły życia – konkursu literackiego jest Fundacja na rzecz Wielkich Historii. Fundacja prowadzi programy edukacyjne, w których uczy historii przez jej doświadczenie. W codziennej pracy sięga po nowe technologie i angażujące narzędzia, odkrywając przeszłość na nowo. Działamy w całej Polsce, a na co dzień rezydujemy w Warszawie, w budynku pierwszej szkoły wzniesionej przez mieszkańców podwarszawskiego wówczas Wawra. Dziś w historycznym budynku Murowanki Fundacja kreuje programy i wydarzenia skierowane do wszystkich grup wiekowych w całej Polsce. Głęboko wierzymy – dodaje Piwowarczuk, – że każda historia jest użyteczna – nie tylko uczy, ale i pozwala rozwijać kluczowe kompetencje przyszłości. Projekt jest finansowany ze środków Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy.

Więcej informacji  na szkola.zycia.org.pl

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko