12. ERA SCHAEFFERA z Nowego Świata – Schaeffer w L.A.

0
358

23 listopada br. twórcy 12. edycji Festiwalu Era Schaeffera zabiorą widzów w wirtualną podróż do kolejnego świata Bogusława Schaeffera rozpiętego między kontynentami. Tym razem wydarzenie online będzie spotkaniem artystycznym Warszawy i Los Angeles.

Multimedialny spektakl tegorocznej edycji Festiwalu ERA SCHAEFFERA wprost „z Nowego Świata – Schaeffer w L. A.” odbędzie się 23 listopada 2020 roku o godz. 21.00 polskiego czasu (o 12:00 w południe czasu L.A.). Będzie to niezwykłe, twórcze spotkanie dwóch miast położonych na różnych kontynentach – Warszawy i Los Angeles. Podczas wydarzenia online artyści biorący udział w schaefferowskim festiwalu 2020 połączą się z polskiej stolicy z artystami z amerykańskiego Miasta Aniołów. Spektakl będzie można obejrzeć online na kanałach Facebook i Vimeo przez stronę www Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta oraz na platformie streamingowej HowlRound.

Pandemiczne okoliczności nie przyćmiły kreatywnego schaefferowskiego ducha, który przyświeca działaniom Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta już od 12 lat. W tym roku, z inicjatywy   Krystyny Gierłowskiej – dyr. kreatywnej Fundacji, reżysera Macieja Sobocińskiego oraz kuratorki międzynarodowych projektów artystycznych Joanny Klass, Festiwal będzie odbywał się symultanicznie w Warszawie oraz w teatrze Redcat Center w Los Angeles. Realizowanie wydarzenia online za pomocą łączy internetowych to z jednej strony utrudnienie, ale daje też nowe możliwości, takie jak współpraca w tym samym czasie wielu partnerów rozsianych po świecie.

„Era Schaeffera to multidyscyplinarne wydarzenie z pogranicza awangardowego koncertu, tańca, choreografii i improwizacji, która będzie możliwa dzięki technologii streamingu na żywo. Scenariusz wydarzenia, powstały w wyniku improwizacji aktorskich, silnie inspirowany dramatami Bogusława Schaeffera, porusza uniwersalne kwestie samotności w stechnologizowanym świecie oraz pytań o sens sztuki i życia artysty. Te nurtujące postaci dramatu pytania zostają brutalnie zderzone z rzeczywistością (post)pandemiczną, w której status materialny wielu ludzi, także artystów, ulega ciągłym zmianom, a wartości uznawane dotąd za pewnik są nieustannie kwestionowane. Twórczość muzyczna, plastyczna oraz teatralna Bogusława Schaeffera, do której odnoszą się twórcy wydarzenia, po raz kolejny okazuje się idealnie ilustrować egzystencjalne lęki społeczne i dialogować z nimi w twórczy sposób” – mówi Krystyna Gierłowska, dyr. kreatywna Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta.

Spektakl reżyseruje Maciej Sobociński, związany z ERĄ SCHAEFFERA od pierwszej edycji Festiwalu.

Zaproszeni artyści – Warszawa:

AKTORZY:
Lidia Bogaczówna
Izabela Warykiewicz
Marcel Wiercichowski
Sean Palmer
Witold Jurewicz

MUZYCY:
Michał Urbaniak
Michael Patches Stewart
Włodek Pawlik
Janusz Radek
Andy Ninvalle
Marcin Wyrostek z zespołem Tango Corazon

Zaproszeni artyści – Los Angeles:

AKTORZY
Jessica Emmanuel
Izabella Miko
Paul Outlaw
Anthony Nikholchev
Peter Mark

CHOREOGRAFKI WRAZ Z ZESPOŁAMI
Heidi Duckler
Laurie Sefton
Micaela Taylor 

Miejsca realizacji ERA SCHAEFFERA 2020 LIVE:

Warszawa: Basen Artystyczny – Warszawska Opera Kameralna – siedziba FPS Aurea Porta przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie

Los Angeles: Redcat – Roy and Edna Disney/Calarts Theater

Wydarzenie online Era Schaeffera 2020 jest realizowane przez Fundację Aurea Porta we współpracy z IAM, Warszawską Operą Kameralną, UCLA School of Theater, Film and Television oraz CNP (Center for New Performance) przy California Institute of the Arts (CALARTS), a także Instytutem Polskim w Nowym Jorku oraz platformą HowlRound.

Słowa wstępne wygłoszą: prof. Michael Hackett (UCLA), Dyrektor CNP prof. Travis Preston oraz Dyrektor Polish School of Music przy University of Southern California – dr Marek Żebrowski.

Patronat honorowy:

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik

Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wydarzenie dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, a także z Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach programu dotacyjnego KULTURALNE POMOSTY Instytutu Adama Mickiewicza. Współfinansowano też przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawa – Biuro Kultury.

Sponsorzy wydarzenia: Robyg S.A., Duravit Polska Sp. z o.o. i Porta KMI Poland

Festiwal ERA SCHAEFFERA jest wydarzeniem organizowanym regularnie przez Fundację Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA założoną z inicjatywy aktora Marka Frąckowiaka. Jego celem jest promocja i upowszechnianie dorobku artystycznego twórczości Bogusława Schaeffera – jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej. Festiwal odbywa się cyklicznie od 2009 roku w Warszawie i gościnnie w innych polskich i zagranicznych miastach (Edynburg, Paryż, Madryt). To doroczne spotkanie artystów skupiających się wokół teatralnej, muzycznej i graficznej twórczości Mistrza. Wydarzenie ma bogatą formę, odmienną w każdym roku, wywołując duże zainteresowanie w środowisku twórczym w kraju i za granicą. Rdzeń Festiwalu ERA SCHAEFFERA tworzy stały zespół aktorów, do których rokrocznie dołączają zaproszeni artyści (aktorzy, muzycy, tancerze) z kraju i ze świata, nadając kolejnym edycjom unikatowego charakteru.

ERA SCHAEFFERA opiera się na realizacji pomysłu interdyscyplinarnego połączenia sztuk – teatru, tańca, muzyki, obrazu – wokół wybranych dzieł dramaturgicznych, muzycznych i filozoficznych Bogusława Schaeffera. W interpretacjach utworu wykorzystywane są bogate środki ekspresji reprezentowane przez różne dziedziny sztuki. Festiwal jest multimedialnym i audiowizualnym wydarzeniem utrzymanym w technice collage’u.

Bogusław Schaeffer [1929-2019] był z pewnością jednym z najoryginalniejszych twórców w dziejach polskiej kultury i awangardy w sztuce. To artysta o międzynarodowej sławie, ceniony w świecie, lecz nadal niedoceniany w Polsce, twórca wielowymiarowy – kompozytor, teoretyk muzyki, dramaturg, filozof, grafik, reżyser teatralny i aktor – nazywany Leonardem da Vinci XXI wieku. Był autorem: 17 książek, ponad 800 kompozycji muzycznych, 44 dramatów, 700 prac graficznych. Twórczość Schaeffera jest reprezentatywna dla całej polskiej sztuki współczesnej. Promocja dorobku jednego artysty podczas Festiwalu Era Schaeffera to w dużym zbliżeniu przedstawienie dorobku polskiej sztuki współczesnej w zakresie teatru, muzyki, plastyki i filozofii.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko