Jarzyna ma Norwida

1
334
Grzegorz Jarzyna fot. Kuba Dąbrowski

Doroczne Nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego im. Norwida zostały przyznane. Tym razem uroczystość „wręczenia” odbyła się wirtualne online w dniu urodzin Cypriana Kamila Norwida, 24 września. Nagrodę życia otrzymał Marek Gaszyński, autor tekstu legendarnej „Piosenki o mojej Warszawie”.

Nagrodę w dziedzinie Teatru otrzymał GRZEGORZ JARZYNA za spektakl „Inni ludzie” wg Doroty Masłowskiej w TR Warszawa.

Absolwent Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie. W 1997 roku debiutował Bzikiem tropikalnym Stanisława I. Witkiewicza w warszawskim Teatrze Rozmaitości (obecnie TR Warszawa), którego dyrekcję artystyczną objął rok później. Twórca wielu głośnych spektakli teatralnych  i operowych,  m.in.: Magnetyzm serca, 4.48 Psychosis, 2007: Macbeth, Cosi fan tutte, Giovanni, Między nami dobrze jest, Gracz, Dziecko i czary, Karzeł, Iwona, księżniczka Burgunda, Dwa miecze, Inni ludzie oraz filmu Między nami dobrze jest. Obecnie przygotowuje premierę 2020: Burza (zapowiedziana na 30 października 2020 roku, w TR Warszawa/ATM Studio). Jego spektakle były wielokrotnie prezentowane na całym świecie, m.in. w Awinionie, Berlinie, Bukareszcie, Dublinie, Edynburgu, Hongkongu, Jerozolimie, Londynie, Los Angeles, Monachium, Moskwie, Nowym Jorku, Pekinie, St. Petersburgu, Sztokholmie, Toronto i Wiedniu. Laureat wielu nagród, m.in. Lauru Konrada, Paszportu „Polityki”, Nagrody im. Konrada Swinarskiego oraz austriackiej NESTROY-Preis. Jego spektakl Inni ludzie otrzymał dwie nagrody na 12. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia”.

Grzegorz Jarzyna jest twórcą profilu artystycznego i liderem artystycznym zespołu TR Warszawa. W ciągu ponad 20 lat kierowania sceną przy ul. Marszałkowskiej 8 zbudował jej markę i wysoką pozycję w krajowym i światowym obiegu artystycznym. Pod jego kierunkiem TR Warszawa stał się miejscem artystycznych eksperymentów i twórczego rozwoju wielu artystek i artystów, a także całej grupy producentek, producentów, menadżerek, menadżerów, zasilających kadry kultury w Warszawie, w kraju i za granicą.

Grzegorz Jarzyna w swoim spektaklu, eksponując żywioł języka, (…) zaprzęga do uruchomionej machiny teatralnej zsynchronizowane z akcją sceniczną: muzykę, chóry, projekcję wideo, a przede wszystkim całą armię współpracowników. Nagrania wideo ukazują pulsujące miasto, aktorów wpisanych w greenboxy, którzy co chwila wyłaniają się z nich na plan żywego teatru, sugestywną animację z dręczącym pytaniem, co się stało, że tak to się toczy, ku nieuchronnej katastrofie? (Tomasz Miłkowski, uzasadnienie wniosku)

Kapituła nagrody teatralnej w składzie: Tomasz Grochoczyński, Tomasz Miłkowski, Lech Śliwonik – przewodniczący, Jacek Wakar, Jadwiga Zakrzewska przyznała również wyróżnienia Gabrieli Muskale i Krzysztofowi Szczepaniakowi. 

Gabriela Muskała – aktorka teatralna i filmowa, dramatopisarka. Związana z łódzkim Teatrem im. S. Jaracza. Autorka dwóch sztuk, pisanych wspólnie z siostrą Moniką pod pseudonimem Amanita Muskaria: „Podróż do Buenos Aires. Work in Regress” i „Daily Soup”. Na swoim koncie ma wiele ról filmowych.

Wyrózniona za rolę Felicji w sztuce „Jak być kochaną” według Kazimierza Brandysa, Teatr Narodowy w Warszawie

Krzysztof Szczepaniak – aktor teatralny i dubbingowy. Od ukończenia Akademii Teatralnej w Warszawie związany z Teatrem Dramatycznym m.st. Warszawy. Muzyk w zespole Robodrom oraz aktor dubbingowy. Nominowany w 2017 r. do Nagrody im. C. K. Norwida za rolę Mistrza Ceremonii w spektaklu „Cabaret”.

Wyróżniony za rolę Hamleta w spektaklu „Hamlet”, Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy

Reklama

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko