Kalina Izabela Zioła – grudniowe wydarzenia kulturalne w Wielkopolsce

0
332

Aktorka Maria Rybarczyk i „Rodzinny Pamiętnik” w Galerii Sztuki w Mosinie

Wystawa Rodzinny Pamiętnik

W niedzielę 1 grudnia 2019 w Galerii Sztuki w Mosinie odbyło się prowadzone przez Annę Kochnowicz-Kann  spotkanie z aktorką Teatru Nowego w Poznaniu, Marią Rybarczyk. Aktorka jest Poznanianką, ale poprzez dziadków związana jest z Mosiną. Rozmawiano o drodze twórczej Marii Rybarczyk, o życiu, pasjach artystycznych i zabawnych zdarzeniach.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa projektu “Rodzinny pamiętnik. Warsztaty tworzenia książki artystycznej integrującej pokolenia”. To niezwykła wystawa zbiorowa mieszkańców Mosiny i okolic, na którą złożyły się prace w różnych technikach, z różnych dziedzin sztuki i na różne tematy, wykonane zarówno przez dzieci jak i przez dorosłych.  Wszystkie prace łączył jeden temat – rodzina. Przez kilka miesięcy projekt gromadził w Galerii Sztuki i integrował członków wielu rodzin, którzy opowiadali historie rodzinne za pomocą różnych środków wyrazu artystycznego. To była bardzo ciekawa inicjatywa.

Gala Mediom Przyjazny Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP

Gala Mediom Przyjaźni – Laureaci

3 grudnia 2019 w Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM na Morasku odbyła się coroczna gala finału plebiscytu Mediom Przyjazny, ogłaszanego przez Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Galę zorganizowali wspólnie Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP oraz Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Nagrody Mediom Przyjazny przyznawane są osobom i instytucjom pracującym na rzecz innych, a przy tym szczególnie doceniającym rolę mediów i  współpracujących z nimi. W tym roku certyfikat oraz statuetkę, wykonaną przez poznańskiego artystę rzeźbiarza Kazimierza Rafalika, otrzymali:

Stefan Dziamara – Burmistrz Miasta i Gminy Rychwał
Michał Bartkowiak – Wiceprezes Zarządu INEA
Zofia Just – Wiceprezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Czarnkowie
Szymon Ossowski – Prof.UAM dr hab. Prodziekan ds. studenckich WNPiD
Paweł Pawłowski – Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu
Dorota Strzelecka – Dyrektor Galerii Sztuki w Mosinie
Zbigniew Tur – Dziekan Okręgowej Izby  Radców Prawnych

Wszystkim laureatom serdecznie gratulowano tego wyjątkowego wyróżnienia.

Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił duet muzyczny „Sobie Przeznaczeni”, czyli Alina i Krzysztof Galasowie.

Świąteczno – zimowy wieczór w Salonie Poetyckim Galerii Sztuki w Mosinie

Spotkanie świąteczne w Galerii Sztuki w Mosinie

7 grudnia 2019 w Salonie Poetyckim Galerii Sztuki w Mosinie miał miejsce piękny i magiczny wieczór, zatytułowany „Za oknem pierwsza gwiazda”. W bajkowej scenografii wybrzmiewały poetyckie strofy o zimie i świętach Bożego Narodzenia oraz świąteczne ballady, kolędy i pastorałki.

Poezję przygotowali dla licznie zgromadzonej publiczności Kalina Izabela Zioła i Jerzy Piotr Struk, lider zespołu ARETE. Zespół ten (w składzie: Jerzy Struk, Agnieszka Kargulewicz i Romuald Andrzejewski), umilał spotkanie muzyką. Wszyscy chętnie dołączali do śpiewu, proszono o ulubione kolędy i pieśni. Wieczór zakończyły życzenia i wspólne dzielenie się słodkimi smakołykami, o które zadbała Dorota Strzelecka, dyrektor Galerii Sztuki.

Świąteczny koncert zespołu ARETE na długo pozostał w sercach gości Galerii.

 Zespół ARETE powstał w marcu 2010 roku. Tworzą go poznańscy artyści,  wykonujący poezję śpiewaną, którą przeplatają z elementami innych rodzajów muzycznych… bo, tego co w duszy gra nie można zamknąć w sztywnych ramach i ustalonych gatunkach. Grupa wykonuje wyłącznie autorskie kompozycje, do których słowa i melodie tworzy założyciel formacji – Jerzy Struk. Do wędrówki zaprosił on szczęśliwie napotkanych na swojej drodze muzyków (a teraz już przyjaciół) i tak rozpoczęła się wspólna przygoda. Do tej pory artyści nagrali płyty: Pierwszy Promień,, Wędrujemy,   Niech życie trwa!, Więcej miłości!.

Jerzy Struk (słowa, muzyka, śpiew, recytacja), charyzmatyczny lider i założyciel zespołu; poeta, autor piosenek i wokalista, filozof, doktor Nauk Humanistycznych Instytutu Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, szachowy mistrz FIDE. Autor pięciu tomów wierszy: “Jesteśmy”(1997), “Rysa Absolutna”(1999), “przed… Po…”(2009), “Być uczniem Miłości” (2010) , “Krzyk o Dobro!” (2012) i „Troski i czułości” (2017).

Romuald Andrzejewski (piano, aranżacja); niezwykły pianista potrafiący wyczarowywać na swoim instrumencie  najpiękniejsze dźwięki – wirtuoz, dla którego sensem istnienia jest grać tak, by dawać tym całą swoją dusze i serce; współpracował m.in z Urszulą Sipińską, Grażyną Łobaszewską, Tadeuszem Woźniakiem, Michałem Bajorem, Andrzejem Dąbrowskim, kompozytor muzyki do wielu spektakli teatralnych;

Agnieszka Kargulewicz (skrzypce), która na skrzypcach wyczarowuje najpiękniejsze melodie tworząc niezapomniane “smyczkowe” aranżacje do wszystkich albumów Arete;  absolwentka Szkół Muzycznych II stopnia w  Poznaniu i Koninie oraz Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, była członkini Orkiestry Kameralnej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza,

Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej 2019

Festiwal Rzeźby Lodowej

W niedzielę 8 grudnia 2019 na poznańskim Starym Rynku zakończył się trwający dwa dni Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej 2019. Tradycja festiwalu sięga roku 2006. Do Poznania przyjeżdżają lodowi rzeźbiarze z całego świata, także z krajów zupełnie nie kojarzonych ze śniegiem i lodem, jak na przykład Malezja, Filipiny czy Hiszpania. W tym roku do stolicy Wielkopolski zawitało ich dwudziestu czterech.

Rzeźbiarze zajęli całą przestrzeń wzdłuż zachodniej pierzei rynku –  z ulicami Paderewskiego, Franciszkańską i Zamkową. Zakończone rzeźby zostały pięknie podświetlone różnokolorowymi reflektorami i zaprezentowane publiczności. Zwycięską okazała się ekipa filipińsko -kanadyjska (Antonio Baisas i Ross Baisas) , która wyrzeźbiła ogromnego pająka. Drugie miejsce zajęli Michał Mizuła i Damian Wiśniewski z Polski za rzeźbę smoka, a trzecie  Marian Maršálek i Václav Lemon z Czech za rzeźbę sumity. Niestety, z powodu zbyt wysokiej temperatury i padającego deszczu rzeźby zbyt szybko roztopiły się. Spóźnialscy mogli obejrzeć tylko roztapiające się bryły lodu. Zmieniający się klimat nie sprzyja lodowemu festiwalowi.

Niemy film “Szczęście” z muzyką na żywo w kinie Rialto

Film niemy – Waldemar Rychły

W niedzielny wieczór 15 grudnia 2019 w kinie Rialto w Poznaniu odbyła się projekcja radzieckiego filmu niemego z 1934 roku pt. “Szczęście” w reżyserii Aleksandra Miedwiedkina, wzbogacona o muzykę wykonywaną na żywo przez Trio Waldemara Rychłego. Trio tworzą: Joanna Zielecka – flety. Dominika Dołżyńska – skrzypce i Waldemar Rychły – gitara i dzwonki. Melodie ludowe opublikowane w połowie XiX wieku przez M. Bałakiriewa i P. Czajkowskiego były inspiracją dla Waldemara Rychłego, który opracował muzykę do filmu.

Waldemar Rychły wzbogacił muzyką na żywo już kilka niemych filmów i prezentuje je nie tylko w Poznaniu, ale i w innych miastach całej Polski.

Waldemar Rychły to muzyk, kompozytor i aranżer. Z wykształcenia jest architektem. Razem z bratem Maciejem współtworzył istniejący nieprzerwanie od połowy lat 80-tych, legendarny KWARTET JORGI.
Jego muzyka bazuje na elementach ludowej tradycji wielu narodów, korzysta z doświadczeń muzyki klasycznej i jazzu. Zagrał setki koncertów w Polsce i za granicą, brał udział w wielu festiwalach, współpracował z wieloma teatrami. Ma na koncie kilkanaście płyt.
Obecnie jest również aktywnym twórcą muzyki filmowej.
Działalność koncertowa pozostaje do dziś różnorodna i wciąż się rozwija. W projekcie Waldemar Rychły i Przyjaciele prezentuje w duetach, triach, kwartetach czy kwintetach nowe, rozbudowane, aranżacje motywów obecnych w jego muzyce filmowej lub teatralnej

Świąteczno – noworoczne spotkanie w Klubie Literackim „Dąbrówka”

Przemek Mazurek Klub Literacki Dąbrówka

We wtorek 17 grudnia 2019 w Klubie Literackim „Dąbrówka” zebrali się pisarze i poeci z całej Wielkopolski, zarówno ci zrzeszeni w ZLP i SPP, jak i niezrzeszeni. Szef „Dąbrówki”, Jerzy Grupiński, który gromadzi wokół siebie piszących Wielkopolan już od pół wieku, złożył wszystkim serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne oraz zainicjował podzielenie się opłatkiem.

Jerzy Grupiński K. L. Dąbrówka

Składkową kolację „wigilijną” uprzyjemniały recytacje wierszy członków i sympatyków Klubu Literackiego, a przede wszystkim doskonała muzyka i śpiew kolęd w wykonaniu Przemysława Mazurka. Podczas tego świątecznego wieczoru szefowa Grupy Literycznej „Na Krechę”, Łucja Dudzińska, wręczyła Jerzemu Grupińskiemu statuetkę i dyplom z podziękowaniem za pracę na rzecz literatów. To był bardzo miły wieczór, upłynął zbyt szybko.

Z KOLĘDĄ W TLE – koncert w kawiarni artystycznej Kóltura

Wieczór w Kólturze

18 grudnia 2019 w kawiarni artystycznej Kóltura w Poznaniu można było posłuchać koncertu zespołu „Sobie Przeznaczeni”, czyli  Aliny i Krzysztofa Galasów oraz Piotra Łakomego, który niedawno dołączył ze swoją gitarą basową do duetu. Śpiewane były poetyckie ballady w kompozycji Krzysztofa do słów poetów polskich oraz kolędy, zarówno te tradycyjne, znane wszystkim od dawna, jak i nowe, napisane przez poetę – kompozytora. Alina Galas czytała wiersze Krzysztofa o świętach i zimie. Ten wieczór wprowadził zebranych w świąteczny nastrój, który przetrwał zapewne aż do Wigilii.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko