Rusza kolejny sezon „Teatru na faktach” w Instytucie Grotowskiego

0
803
Fot. Tobiasz Papuczys

W październiku rozpoczyna się sezon 2019/2020 „Teatru na faktach”, czyli rocznego kursu, którego celem jest popularyzacja teatru dokumentalnego wśród wrocławskich widzów oraz młodych twórców teatralnych. Będzie można wziąć udział w otwartych warsztatach prowadzonych przez Krzysztofa Kopkę i Jakuba Tabisza. Pokazane także zostaną 2 spektakle, które powstały w poprzedniej edycji kursu: „Paraliż. Sprawa Igora Stachowiaka” oraz „Hercia”.

Metoda verbatim, czyli dosłownego przedstawienia świata na scenie, popularna w Rosji, Wielkiej Brytanii czy Niemczech, mimo podejmowanych od lat 90. starań nie trafiła dotychczas w Polsce na podatny grunt. Głównym założeniem projektu są wprowadzenie tej formy na polską scenę teatralną i dalszy rozwój narzędzi, jakie daje teatr dokumentalny. „Teatr na faktach” przewidziano na trzy sezony teatralne z kulminacją w roku 2021. Od października br. w Instytucie Grotowskiego odbędzie się szereg wydarzeń skupionych wokół języka codzienności.

17–19 października zobaczymy spektakl Krzysztofa Kopki i Jakuba Tabisza „Paraliż. Sprawa Igora Stachowiaka”, który opowiada o głośnej sprawie 25-latka zatrzymanego przez policję we Wrocławiu. Stachowiak, rażony paralizatorem, zmarł w komisariacie policji. 19 października zaś pokazany zostanie  spektakl „Hercia” Ady Tabisz – o samotnym i pozbawionym woli życia człowieku, który spędza przy grobie ukochanej każdą wolną chwilę.

19–20 października zapraszamy na bezpłatne warsztaty zatytułowane „Teatr dokumentalny” prowadzone przez Krzysztofa Kopkę i Jakuba Tabisza. W teatrze dokumentalnym reżyser, dramaturg i aktorzy tworzą przedstawienie wokół prawdziwej historii, posługując się jako narzędziem słowem – nagranym lub spisanym podczas wywiadu. Zgodnie ze stwierdzeniem, że życie tworzy najlepsze scenariusze, twórcy przedstawień dokumentalnych wykorzystują dosłowność tekstu mówionego, przypadkowe spotkania i rozmowę. Dzięki temu teatr dokumentalny opowiada o sprawach najaktualniejszych i stawia „zwykłego człowieka” w centrum opowieści. Zapisy do 18 października.

Szczegóły na: https://bit.ly/2xSoEJR

Fot. Tobiasz Papuczys
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko