Irena Kaczmarczyk – Kraków

0
487

200 lat krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

Wystawą “Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych” najstarsza artystyczna uczelnia świętuje swoją dwusetną rocznicę założenia.
Na wystawie można zobaczyć blisko 170 rysunków, pochodzących z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych oraz ze zbiorów prywatnych.

Widzowie mają okazję zapoznać się zarówno z przemianami stylistycznymi jakim podlegał rysunek w ciągu ostatnich dwóch stuleci, jak i lepiej zrozumieć przypisywane mu znaczenia i funkcje. Ekspozycja pokazuje rysunki mające charakter studiów akademickich (aktu, draperii), szkiców przygotowawczych do większych kompozycji(malarskich czy rzeźbiarskich), rysunki projektowe czy wykonywane podczas inwentaryzacji zabytków. Najliczniejszą grupę stanowią rysunki traktowane przez ich autorów jako samodzielne prace, ujawniające nie tylko tajniki warsztatu, ale dające wgląd w zajmujące artystów kwestie osobiste czy zaobserwowane przez nich wydarzenia z otaczającej rzeczywistości. Na wystawie nie brakuje też szkicowników, chyba najbardziej intymnej formy wypowiedzi twórców, którą nie zawsze chętnie dzielą się z widzami.

Rysunki można oglądać do 29 września 2019r.


Festiwal SACRUM PROFANUM

27 września- 4 października

„Zawsze chodziło nam o spotkanie, łączenie, dopasowywanie i zestawianie wszelkiego rodzaju skrajności. Tak na scenie , jak i przed nią. Tak w idei, jak i w rzeczywistości” – Krzysztof Pietraszewski (kurator festiwalu)

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu jest sąsiedztwo, zacieranie granic, docenianie różnic. W ciągu ośmiu dni trwania festiwalu odbędzie się 15 koncertów, 14 prapremier oraz 29 premier polskich.

 Festiwal „Sacrum profanum” podtrzymuje tradycję sięgania po teksty literackie. W tym roku program „Inni ludzie” zapożyczył swą nazwę od najnowszej książki Doroty Masłowskiej. W Małopolskim Ogrodzie Sztuki usłyszymy utwór Artura Zagajewskiego do fragmentów powieści. Druga kompozycja, przygotowana przez Pawła Romańczuka ma niecodzienny skład Małych Instrumentów, poszuka nietypowych źródeł dźwięku, odwołując się do dwóch specyficznych charakterystyk dźwiękowych – dziedzictwa Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia oraz rzeźb dźwiękowych Sonambient.

Szczegółowy program na stronie:

http://sacrumprofanum.com/program


TAURON Arena Kraków

5 października 2019 r.

Zbigniew Preisner – jeden z najwybitniejszych  współczesnych kompozytorów filmowych na świecie, twórca epokowych dzieł do produkcji Krzysztofa Kieślowskiego! czy Agnieszki Holland – specjalnym koncertem będzie świętował swój jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. Zaproszenie do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu przyjęli wspaniali muzycy z kraju i zagranicy, m.in. Lisa Gerrard, Teresa Salgueiro, Edyta Krzemień, Sinfonia Varsovia i Cracow Singers. Na scenie pojawią się także aktorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy, a gośćmi specjalnymi będą Jerzy Trela i Anja Rubik. Koncert odbędzie się 5 października 2019 roku w TAURON Arenie Kraków. Bilety do sprzedaży trafią w środę, 16 stycznia.

Najpiękniejszy zawód świata

– Od końca lat 70-tych wykonuję najpiękniejszy zawód świata, zrozumiały wszędzie, który nie potrzebuje tłumacza. Miałem w życiu ogromne szczęście; najpierw poznałem Piotra Skrzyneckiego i występowałem w jego Piwnicy pod Baranami, tam znalazł mnie Krzysztof Kieślowski i przez 9 lat napisałem muzykę do jego 17 filmów. Te filmy głównie wypromowały moją muzykę. A potem koncerty, filmy i tak minęło 40 lat. Nie tak dawno przeczytałem o sobie w internecie „młody utalentowany kompozytor” – hahaha, a tymczasem 40 lat minęło jak jeden dzień. Do zobaczenia i usłyszenia w TAURON Arenie Kraków 5 października – mówi Zbigniew Preisner.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko