Alina Lassota – Wilno

0
253


Sobótka Świętojańska

Wileńskie spotkanie poetów i muzyków na rzecz hospicjum im. ks. Sopoćki

Ernest Morozow, Danuta Lipska i Alina Lassota – fot. Marian Grygorowicz

Wernisaż wystawy polskiej malarki z Wilna Danuty Lipskiej, poezja recytowana i śpiewana złożyły się na wieczornicę poetycko-muzyczną w reżyserii niżej podpisanej. Wydarzenie charytatywne odbyło się w restauracji „Dom Minestra” w hotelu U Bazylianów, byłej Celi Konrada, dawnym więzieniu szlacheckim. Tu wraz z innymi filomatami przez sześć miesięcy był więziony Adam Mickiewicz. Tu 1 listopada 1823 roku „umarł Gustaw i narodził się Konrad”. Tu wielki polski poeta napisał III część „Dziadów” i słynną Wielką Improwizację przez całą noc zmagając się w zaistniałą rzeczywistością perspektywy zesłania, pożegnania z Wilnem i ukochaną Marylą. Niczym biblijny Jakub zmagał się z Bogiem stwórcą zadając pytania retoryczne.

Dziś hotel U Bazylianów nie przypomina więzienia ani słynnej Celi Konrada. Jest odrestaurowany modernistycznie à la belle époque i prowadzony przez młodego wileńskiego przedsiębiorcę Ernesta Morozowa, absolwenta Gimnazjum im. Jana Pawła II. Hotel mieści się nieopodal Ostrej Bramy tuż za barokową bramą dłuta Glaubitza, tzw. „Bramą Bazylianów”. 18 czerwca zebrali się tu polscy i litewscy poeci, Mirosława Bartoszewicz, Nijolė Daujotytė, Alisa Gładyszewa, Alina Lassota, Agnieszka Masalytė, Emilija Statinaitė, Krystyna Užėnaitė, Albinas Galinis, Aleksander Śnieżko, Tomas i Wiktor Tamošiūnasowie, Wiaczesław Zienkiewicz, Aistis Žekevičius i Juozas Žitkauskas. Krupka i Žitkauskas zaprezentowali poezję dialektalną. Pan Juozas czytał w gwarze dzukijskiej swe wiersze, które pan Paweł przełożył na gwarę góralską.

Artyści wileńscy – uczestnicy Sobótki świętojańskiej – fot. Marian Grygorowicz

W bieżącym roku po raz pierwszy od wielu lat dwie poetki polskie z Wilna, Mirosława Bartoszewicz i Alina Lassota reprezentowały polskie środowisko twórcze Litwy w międzynarodowym festiwalu Poezijos pavasaris – Wiosna Poezji.

Alina Lassota

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko