Zbigniew Ikona Kresowaty – Wrocław

0
666

Muzeum Narodowe – plany na 2019 rok

2019-01-18

Imponująca ubiegłoroczna frekwencja (blisko 600 tysięcy odwiedzających), znakomite wystawy w Polsce i za granicą, nowe inwestycje (m.in. w rotundzie Panoramy Racławickiej) to pokłosie 2018 roku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

W 2019 roku  m.in. wystawy Michaela Willmanna, ekspresjonisty Otto Muellera i wrocławskiej rzeźby z XIX wieku. – Czeka nas atrakcyjny rok – zapewnia dyrektor Piotr Oszczanowski, ale ostrzega, że dotacje na placówkę są zbyt małe, by wkrótce mogła podołać próbie czasu i wyzwaniom.

Szkoła w Muzeum Narodowym

Ale nacisk kładzie się nie tylko na wystawy i prezentacje, także na edukację muzealną. W 2018 roku odbyło się 2569 lekcji i imprez edukacyjnych, o kilkaset więcej niż w 2017 roku. – Można to zobrazować w ten sposób, że Muzeum Narodowe prowadzi szkołę, w której codziennie odbywa się 7 lekcji dla dwóch klas – tłumaczy Piotr Oszczanowski dodając, że placówka wypełnia deficyt w obszarze edukacyjnym i kształci przyszłego dorosłego odbiorcę.

Poznawać muzeum można też z pomocą nowej strony internetowej, którą uruchomiono w ubiegłym roku (od tamtej pory zanotowano ponad milion wejść). Jest utrzymana w stylistyce, jaką zaproponował projektant Marian Misiak, twórca logo i systemu identyfikacji Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Nową opcją uczestniczenia w życiu artystycznym jest też Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Narodowego. Zapisując się i płacą składkę członkowską można liczyć na wiele bonusów.

PROGRAM;

  • 9 kwietnia-30 czerwca (Główny Gmach)

„Malarz. Mentor. Mag/Otto Mueller a środowisko artystyczne Wrocławia”(dzieła ekspresjonisty Ottona Muellera (1874-1930) i prace artystów ówczsnego środowiska wrocławskiego)

  • 16 kwietnia-30 czerwca (Główny Gmach)

„Dwa ołtarze”, czyli prezentacja słynnego srebrnego ołtarza z Archikatedry wrocławskiej ufundowanego w 1591 roku przez biskupa Andreasa Jerina oraz niezwykłych dzieł złotniczych, które stanowiły elementy drugiego ołtarza (tym razem barokowego o rokokowego) także z katedry wrocławskiej.

  • 27 kwietnia-1 września (Muzeum Etnograficzne)

Instrumentarium tradycyjne, czyli wystawa ze zbiorów Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu. 

  • 8 września-24 listopada (Pawilon Czterech Kopuł)

„Po/Wy/miary” Dorota Nieznalska, Jörg Herold, Katarina Pirak Sikku. Jedna z artystek to eskimoska z ludu Saamów, którego przedstawiciele, według Państwowego Instytutu Higieny Rasy w Uppsali (instytucję utworzono w 1922 roku) należeli do gorszej rasy. –To wystawa o tym, w jaki sposób badania pseudonaukowe służyły uwierzytelnianiu czynów zbrodniczych – opowiada Iwona Dorota Bigos, dyrektor Pawilonu Czterech Kopuł. 

  • 22 września-17 listopada (Pawilon Czterech Kopuł)

„Richard Long na dziedzińcu Pawilonu Czterech Kopuł”. Słynny brytyjski artysta land artu (sztuka ziemi) stworzy na miejscu dzieło z materiałów, jakie zbierze we Wrocławiu u w okolicach.

  • 29 października-2 lutego 2020 (Gmach Główny)

„Wyrzeźbiony Wrocław”. Pierwsza w historii wystawa wrocławskiej rzeźby I połowy XIX wieku. Obejrzymy 100 dzieł 30 artystów m.in. Theodora van Gosena, Jaroslava Vonki, Dorothei von Philipsborn).

  • 21 grudnia-22 kwietnia 2020 (Pawilon Czterech Kopuł)

„Willmann. Opus magnum” 50 dzieł (w tym wiele nigdy wcześniej nie prezentowanych) Michaela Leopolda Willmanna, mistrza malarstwa związanego też z Wrocławiem, a nazywanego śląskim Rembrandtem. Co ciekawe, prace barokowego artysty obejrzymy w nowoczesnych przestrzeniach Pawilonu Czterech Kopuł i – jak zapowiada kurator, jednocześnie dyrektor Muzeum Narodowego Piotr Oszczanowski – „w oryginalnej scenografii, z wykorzystaniem nowoczesnych technik prezentacji”. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko