Orfeusz i Orfeusz Mazurski – nagrody za najlepszy tom poetycki 2018 roku rozdane

0
66

Nagroda im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki roku 2018 została przyznana Jarosławowi Mikołajewskiemu za tom “Basso continuo” (Wydawnictwo Literackie). Natomiast Marzanna Bogumiła Kielar za tom “Nawigacje” otrzymała Orfeusza Mazurskiego za najlepszy tom wydany w Polsce Północno-Wschodniej (Wydawnictwo Znak).

Nagrody zostały przyznane decyzją jury w składzie: prof. Jarosław Ławski (przewodniczący),  Janusz Drzewucki, Antoni Libera, Bronisław Maj, Marek Zagańczyk.  Nagroda Orfeusza to 25 tys. zł ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz statuetka autorstwa Aliny Kluzy-Kaji. Laureat Orfeusza Mazurskiego otrzymuje 5 tys. zł.

Przewodniczący jury Jarosław Ławski w laudacji na cześć laureata Orfeusza napisał m.in.: “Jarosław Mikołajewski, w odsłonach z tomu „Basso continuo” i wcześniejszych, uprawia poezję, tak ją nazwijmy, pięknej i niepokojącej nieokreśloności. Słowo – wsparte paradoksem, inkantacją, powtórzeniem rytmicznym – jest tu unoszone przez głębokie, dominujące przesłanie egzystencjalne.”

Marek Zagańczyk o tomie Marzanny Bogumiły Kielar w laudacji m.in.powiedział : “Kielar potrafi wyśpiewać mapy pamięci, zapisać na pięciolinii wiersza melodię dawnego świata, choć nie o nostalgię w nich idzie. W gruncie rzeczy te wiersze są zapisem podróży znacznie ważniejszej, tylko nie każdy ma odwagę, jak Kielar przyjrzeć się jej uważnie. (…)Te wiersze podejmują trud z natury rzeczy najważniejszy, próbują oswoić nas z umieraniem”.

Nagroda została przyznana w tym roku po raz ósmy. Laureatami w poprzednich latach byli Krzysztof Karasek, Jan Polkowski, Przemysław Dakowicz, Janusz Szuber, Jarosław Marek Rymkiewicz, Małgorzata Lebda i Joanna Kulmowa.

Organizatorzy poinformowali ponadto, że Szymon Babuchowski, autor tomiku “Jak daleko” zwyciężył w głosowaniu internautów oraz uczestników gali przyznania nagród.

Organizatorami nagrody są Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu i Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie.

Źródło informacji – PAP

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko