Irena Kaczmarczyk – Kraków

0
281

WAJDA” – wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

Od 6 kwietnia do 8 września 2019 r.)można będzie zwiedzać wystawę poświęconą polskiemu reżyserowi filmowemu i teatralnemu Andrzejowi Wajdzie.

Będzie to niekonwencjonalna, multimedialna i narracyjna wystawa poświęcona życiu i twórczości Andrzeja Wajdy ukazująca geniusz wielkiego inscenizatora, mistrza dramaturgii i twórcy niezapomnianych obrazów. Zanurzymy się w świecie filmów i spektakli teatralnych Mistrza.

Ekspozycja będzie oparta na wspaniałych artefaktach pozostawionych przez Andrzeja Wajdę: scenariuszach, szkicach, rysunkach, zapiskach czynionych podczas procesu twórczego, rekwizytach i kostiumach, projektach scenografii i dokumentach produkcyjnych.

Wystawa poświęcona Andrzejowi Wajdzie zostanie podzielona na siedem kręgów. Odeślą nas one nie tylko do biografii reżysera, sieci inspiracji, najważniejszych filmów i osiągnięć, ale także do innych sfer, w których realizował się Wajda. Poznamy jego najbliższych współpracowników i role, jakie odgrywał jako producent i szef studia filmowego, wybitny nauczyciel i człowiek zaangażowany w rozmaite przedsięwzięcia organizacyjne.

Dominującymi tematami ekspozycji staną się: wojna i pamięć, demitologizacja motywów romantycznych, temat rewolucji, wątek bliskości i intymności oraz towarzyszącej żywym śmierci.

Ważnym elementem wystawy będzie interaktywne centrum edukacyjne.

(mat. pras.)
Kuratorem wystawy jest dr hab.Rafał Syska.

(fot.Renata Pajchel)


Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko