Jerzy Stasiewicz – Ada Jarosz gościem Nyskiego Salonu Literackiego

0
67
Fot. Jacek Dybek

Nabiera rozpędu Nyski Salon Literacki zorganizowany przed kilkoma laty przez znakomitą aktorkę i poetkę Martę Klubowicz.

Kwietniowym gościem Małej Sceny im. Jerzego Kozarzewskiego na pięterku Domu Kultury była Ada Jarosz – autorka tomików poetyckich: Rozdrożami, Niebo pachnące sianem, Modlitwy malowane trzciną; albumu fotograficzno-poetyckiego Rogalik. Ponadto utwory A. Jarosz ukazały się w wielu antologiach, almanachach i czasopismach poświęconych literaturze i kulturze polskiej. Członkini Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, honorowy członek Janowskiego Klubu Literackiego. Związana z wydawnictwem SIGNO oraz krakowską grupą „Każdy”.

Znakomicie spektakl poetycko-muzyczny poprowadziła Małgorzata Anna Bobak-Koncowa, poetka nyska, która po wielu latach wojaży po tyskich fabrykach, powróciła do ziemi ojców, dodając miastu blasku i kobiecości.           

Muzycznie oprawił Jarosław Kąkol, lider żywieckiego zespołu „Małe kino”, przenosząc słuchaczy w baśniowy świat liryki Leśmiana.

Spotkanie zaszczycili obecnością członkowie ZLP z jego nestorką na Opolszczyźnie Danielą Długosz-Pencą, Zofia Kulig, Edmund Borzemski, Jerzy Stasiewicz, Danuta Kobyłecka. Twórczyni Salonu przyjechała specjalnie ze stolicy.

Luźne rozmowy z bohaterką wieczoru przeniosły się do kawiarenki na parterze, gdzie przy kawie i ciastku można było posłuchać Ady o pracy nad tekstem, czerpaniu materiału poetyckiego z historii, regionalnego folkloru, własnych przeżyć, wędrówek i snów.

W okrojonym gronie poeci przenieśli się do Stasiewiczówki, zasiadając przy ogromnym bukowym stole. W izbie unosi się zapach przypieczonej kiełbasy, w szklanicach buzowała piana napoju bogów. Rozbrzmiewały wiersze, śpiew Jarka szedł wzgórzem Orląt Lwowskich, falując trawy. „Słuchały go przydrożne kamienie.”*

                                                                                    Jerzy Stasiewicz

* fragment wiersza Modlitwy malowane trzciną

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko