Monika Luque Kurcz – Podkarpacie

0
166


Dobry wieczór – sztuka jest kobietą

26 kwietnia o godz. 19:00 warto odwiedzić siedzibę Rzeszowskiego Inkubatora Kultury-RIK by obejrzeć film i podyskutować o sztuce.

Kiedy ostatnio zdarzyło ci się rozmawiać na temat sztuki? Nie przejmuj się, jeśli odpowiedź na to pytanie miałaby brzmieć: “dawno” lub “wcale” 🙂

Najbliższą ku temu okazję bowiem stworzymy w piątek 26 kwietnia w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury.
———————————————
Dobry wieczór # 5
Tym razem zaprezentujemy jeden z odcinków programu “Metropolis”, poświęconemu przełomowym artystkom. Londyńska legenda Anna Calvi, przełamuje granice między płciami, artystka Laure Prouvost, przygotowuje się do weneckiego Biennale, a Letizia Battaglias, dokumentuje zbrodnie mafii sycylijskiej. Dokument przedstawia wiele innych, współczesnych artystek.

Po projekcji zapraszamy do wysłuchania wykładu Agnieszki Hallmann na temat życiorysu oraz warsztatu polskich malarek: Olgi Boznańskiej, Anny Bohdanowicz – Bilińskiej oraz Tamary Łempickiej. Spotkanie będzie okazją do powtórzenia najważniejszych zagadnień z historii malarstwa oraz pojęć takich jak: widzenie, kolor i interpretacja dzieła.

Aga Hallmann – studentka malarstwa na Krakowskiej ASP, młoda artystka, miłośniczka Art Deco, pasjonatka sztuki – malarstwo, fotografia, konserwacja i historia sztuki. Pisze bloga o sztuce. Współprowadzi rzeszowskie „Królestwo Bez Kresu”, w którym prowadzi spotkania na temat poezji i sztuki.

——————————————————
Co drugi piątek spotykamy się w miłej atmosferze by słuchać historii osób, które opowiedzą o swoich pasjach, zajęciach i o tym, co zajmuje większość ich czasu, a także co warto – ich zdaniem – robić w życiu, by czerpać z niego jak najwięcej radości.

W cyklu “Dobry wieczór” nie zabraknie projekcji filmów, slajdowisk, prelekcji, paneli dyskusyjnych i innych atrakcji, które – mamy nadzieję – pobudzać będą Was do refleksji!
Liczba miejsc na wydarzeniu jest ograniczona.
—————————————————————
➡️☕️⬅️
Podczas wydarzenia będzie można nabyć nasze aromatyczne napoje gorące (mamy boskie herbaty czarne i zielone, a także piekielnie smaczną kawę). Zachęcamy do przynoszenia swoich kubków #lesswaste #ecolifestyle.
➡️☕️⬅️
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny!
Wymagamy rejestracji.


Spiral + Sounds Like The End Of The World – Vinyl Rzeszów

Sobota 27 kwietnia 2019, klub VINYL. Rzeszów, Al. Marszałka Piłsudskiego 31, godz. 19:00. Koncert zespołu Spiral + Sounds Like The End Of The World.

Bilety:20 zł-25 zł.

Zespoły SPIRAL i SOUNDS LIKE THE END OF THE WORLD ruszają we wspólną ogólnopolską trasę połączoną z premierą ich wspólnego wydawnictwa!
Do każdego biletu kupionego w przedsprzedaży płyta CD – split obu zespołów z niepublikowanymi utworami GRATIS !

———————–
SPIRAL to zespół, którego twórczość zalicza się do szeroko pojętego nurtu muzyki alternatywnej. Rockowy żywioł miesza sie
u Spiral z ambientowymi plamami dźwięku, a wybuchowe i bogate w oprawę wizualną show – z onirycznym żeńskim wokalem.
Zespół, po docenionych przez słuchaczy i recenzentów albumach “Urban Fable” i “Cloud Kingdoms” aktualnie promuje trzecie
wydawnictwo – “Bullets”. Płyta stanowi kontynuację drogi zapoczątkowanej przez zespół na Cloud Kingdoms, której
wyznacznikiem jest bogactwo konceptów oraz muzyczna różnorodność. Wszystko to na nowym krążku zaserwowane jest z nową
pastelową świeżością w dojrzalszej odsłonie.


SOUNDS LIKE THE END OF THE WORLD podczas swojej siedmioletniej działalności dali się poznać publiczności z jak najlepszej strony. Zaczęło się od EP “It All Starts Here”, a pięć lat temu ukazała się debiutancka płyta pt. “Stages of Delusion”. Sukcesywnie budowana pozycja na scenie i wielowymiarowa muzyka grana z pasją i precyzją zaowocowała wspólnymi występami z God Is An Astronaut, Riverside czy Tides From Nebula.
W chwili obecnej, po udanej wspólnej trasie z grupą Riverside zespół promuje swój drugi krążek pod tytułem “Stories”. Album został nagrany w Highwave Studio w Gdyni, a następnie ukazał się nakładem niemieckiej wytwórni Progressive Promotion Records.


TRANSMISSION ZERO to krakowskie trio grające instrumentalny post-rock, gdzie przestrzenne i melodyjne partie zderzają się z przesterowanymi ścianami dźwięku. Zespół powstał w sierpniu 2017 i bardzo szybko przygotował swój autorski materiał, co pozwoliło na wspólne koncerty m.in. z Lost in Kiev (FR), Blanket (UK), Set and Setting (US), Nordic Giants (UK), Saule (PL), Signal from Europa (PL). Między koncertami przygotowują materiał na nadchodzącą debiutancką płytę. W czerwcu 2018 wydali koncertowy materiał ”Live at Piękny Pies”.


Piotr Szczur /# paintingsamerica

Galeria r_z / ORz ZPAP

Ul. 3-go Maja 16, 35-030 Rzeszów

Wystawa prac Piotra Szczura

Zapraszamy do Galerii r_z
na otwarcie wystawy:

PIOTR SZCZUR / #paintingsamerica

Wernisaż: 02.05. godz.18:00

Wystawa: 02.05. – 19.05. 2019 r.

Oprowadzanie kuratorskie: 03.05. godz. 12:00 – 16:00

Kurator: Marcin Krajewski

Miejsce: Galeria r_z / ORz ZPAP, ul. 3-go Maja 16, Rzeszów

Patroni Medialni: Artinfo.pl, Arteon

Podczas wystawy #paintingsamerica, w rzeszowskiej galerii r_z, po raz pierwszy zaprezentowane zostaną najnowsze obrazy artysty Piotra Szczura, powstające w ramach monumentalnego, wciąż otwartego cyklu MADE IN USA, którego główny trzon stanowiło dokładnie 100 miniatur malarskich o identycznych formatach 30 x 30 cm. Wystawa niewielkich obrazów z cyklu Made in USA eksponowana była już w BWA Galeria Sanocka w Sanoku (Made in USA, 02.2018 r.) oraz w galerii Apteka Sztuki w Warszawie (Made in USA / 100 paintings, 12.2018 – 01.2019 r.) #paintingsamerica jest zatem kolejną z serii amerykańskich wystaw artysty, prezentowanych na terenie całej Polski, choć tym razem, w przestrzeni rzeszowskiej galerii r_z, swoją absolutną premierę będą miały obrazy o dużych formatach, w których artysta twórczo rozwija temat drogi i podróży po Ameryce. Bezpośrednią inspiracją do powstania całego cyklu amerykańskiego stała się bowiem wyprawa do Stanów Zjednoczonych, podczas której Piotr Szczur doświadczył piękna i niezwykłej różnorodności krajobrazu roztaczającego się m.in. wzdłuż słynnej Route 66. Tytuł rzeszowskiej wystawy, #paintingsamerica, nawiązuje do hasztaga, wymyślonego przez artystę, którym oznacza w social mediach swoją szeroko rozumianą twórczość związaną z USA.

Amerykańskie płótna o dużych formatach, które po raz pierwszy zaprezentowane zostaną w Rzeszowie, stanowią świadectwo ewolucji malarskiego stylu i zmiany w kształtowaniu formy przez artystę, który do tej pory zdążył wyrobić sobie w Polsce rozpoznawalność, zainteresowanie galerii i kolekcjonerów sztuki dzięki oryginalnej warstwie wizualnej i tematyce swoich obrazów. Opisanie Ameryki staje się dla Piotra Szczura de facto punktem wyjścia dla niezwykle istotnych i przełomowych eksperymentów i rozważań nad formą dzieła, które, w coraz bardziej zauważalny sposób, prowadzą go ku abstrakcji. W swoich najnowszych płótnach artysta wyciąga esencję z rzeczywistości, kreuje świat przedstawiony przy użyciu czystych, wyrazistych barw, redukuje zbędne elementy przedstawienia, zamyka bezkres amerykańskiej natury w nowatorskich kadrach, kreując tym samym niejednoznaczne kompozycje, balansujące nierzadko na granicy sztuki figuratywnej i nieprzedstawiającej. Unikając ilustracyjności i dosłowności, Piotr Szczur tworzy tętniące żywym kolorem obrazy – znaki, w których zawarta zostaje istota, samo sedno współczesnego amerykańskiego krajobrazu naturalnego i kulturalnego.

PIOTR SZCZUR:

Urodzony w 1987r. w Jaśle. Absolwent Liceum Plastycznego im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie. W latach 2007–2010 student PWSZ im. J. Grodka w Sanoku na kierunku Edukacja Artystyczna. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. S. Białogłowicza w roku 2010. W latach 2010 – 2013 studia na Wydziale Artystycznym lubelskiego UMCS . Dyplom z malarstwa w pracowni dr hab. M. Drzewińskiego w roku 2013. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie. Związany z nieformalną grupa malarzy neoromantyków. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.

Wystawy indywidualne:

– #paintingsamerica, Galeria r_z / ORz ZPAP, Rzeszów 2019

– Made in USA / 100 paintings, Fundacja 2 wymiary, Galeria Apteka Sztuki, Warszawa 2018

– Made in USA, Fundacja 2 wymiary, BWA Galeria Sanocka, Sanok 2018

– Sprawy w lesie, Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, Kraków 2015

– XIV, Sopocki Dom Aukcyjny, Warszawa 2014


Wystawy zbiorowe:

– W kręgu Pracowni Profesora Białogłowicza, BWA Rzeszów, Rzeszów 2019

– Japonia & Polska. Wystawa upamiętniająca 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych, Wydział Informacji i Kultury Ambasady Japonii, Warszawa 2019

– Między wyobraźnią a tajemnicą formy. W kręgu Pracowni Profesora Białogłowicza, Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, Kraków 2018

– W kręgu Pracowni Profesora Białogłowicza, Galeria Wydziału Sztuki UR, Rzeszów 2018

– Im dalej w las. Neoromantycy wobec natury, Fundacja 2 wymiary, Stacja Muranów, Warszawa 2017

– Im dalej w las. Neoromantycy wobec natury, Fundacja 2 wymiary, BWA Sanok, Sanok 2017

– Szczepkowski-Stabryła- Szczur, Salon Wystawowy Marchand, Desa Unicum, Warszawa 2013

– Podaj dalej, UMCS WA Lublin, 2013

– Obrazy na zamówienie, Galeria u fotografa, Lublin 2012

– Oczekiwanie, Dworzec Główny, Sanok 2012

– Mal-ars-two, Galeria II piętro, Zamość 2011

– Wystawa filmowa, Bazar Sztuki, Sanok 2011

– Together, UMCS WA, Lublin 2011

– Ukryte, Sanok 2011

– Po(róż)szarość, Bazar Sztuki, Sanok 2010


KOBIECOŚĆ- wystawa zbiorowa

8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet, a my w ten dzień zapraszamy do Galerii Nierzeczywistej RSF na godz.18:00, na wernisaż zbiorowej wystawy pt. “Kobiecość”.

Wystawa wyłącznie kobiet, które fotografują ze środowiska Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego, poszerzona o trzy autorki spoza tego grona. Jest to wypowiedź o kobiecości, o różnych jej aspektach, o dzieciństwie, dojrzewaniu, starości, o macierzyństwie, tajemnicach, wrażliwości i witalności życia.

Z wypowiedzi Kariny Mińkowskiej-Pado- projektantka mody, psycholog:
“Kobiecość to Kobieta z Krwi i Kości, to mądrość odczuwania i rozumienia, to absolutny cielesny wszechświat uczuć o przeróżnych odcieniach i barwach, będący źródłem Mądrości. Kobiecość jest głosem wnętrza, który brzmi w każdej komórce ciała kobiety, jest głosem mówiącym do niej samej z jej własnych trzewi. Ów głos jest stale obecny, nieprzerwanie podpowiadający. Czasami szepcze, czasami krzyczy, czasami przytula i koi. Jego brzmienie, siłę, moc i treść one same – wszystkie kobiety- odkrywają w sobie przez całe życie, od swoich narodzin do swojej śmierci. Ten głos prowadzi kobietę jej drogą, jakakolwiek, by ona nie była. Pomaga jej pozostawać wierną sobie – choćby w najmniejszym najdrobniejszym fragmencie – wierną swojej indywidualnej naturze- swoim wartościom i pragnieniom serca.
Galeria Nierzeczywista RSF, przy ul. Matejki 10


MALARSTWO Nina Zielińska-Krudysz

Galeria TO TU w Rzeszowie (ul. Baldachówka 7). Wystawa malarstwa Niny Zielińskiej-Krudysz. Wystawę będzie można obejrzeć w dniach 8-28 marca 2019 www.galeria-indygo.pl

Nina Zielińska-Krudysz:

Urodziłam się w Rzeszowie 1983r. Moją największą pasją i sposobem na życie jest sztuka.Warsztat malarski kształtowałam na studiach w pracowni prof. Tadeusza Wiktora, gdzie nauczyłam się tworzyć świat z pogranicza rzeczywistości.Wcześniej w Liceum Plastycznym pod okiem prof. Józefa Gazdy nauczyłam się “bawić kolorem”.Zamieniając czasem znaczenia, akcentując znak lub formę staram się opowiedzieć nową historię o tym co tworzę, pokazać zwykły a zarazem niezwykły świat martwej natury, pejzażu czy innych przedstawień. Struktura i zestawienie szlachetnych barw to główne cechy mojego malarstwa w różnych kompozycjach o czasem także zagadkowej treści.Niektóre wystawy:- wystawa pokonkursowa „Obraz, Rysunek, Grafika, Rzeźba roku 2009 w BWA w Rzeszowie- wystawa pokonkursowa „Obraz, Rysunek, Grafika, Rzeźba roku 2008 w BWA w Rzeszowie- zbiorowa wystawa malarstwa w Galerii Sztuki Współczesnej SOLVAY w Krakowie- wystawa zbiorowa w Iwoniczu Zdroju- indywidualna wystawa rysunku w REAKTORZE SZTUKI w Rzeszowie- udział w wystawie fotograficznej „Mój Świat” w Rzeszowskiej Galerii Fotografii- udział w wystawie „Granice Rysunku” w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie- wystawa malarstwa organizowana przez koło artystyczno-naukowe „RAZEM” wraz z ASP z Lwowa w Galerii WSIZ w Rzeszowie- „Pracownia 122” – malarstwo studentów i absolwentów z kręgu „Pracowni 122” Instytutu Sztuk Pięknych i Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego- udział w pokonkursowej wystawie fotografii „To mnie inspiruje” we Wrocławiu- wystawa zbiorowa w „Galerii Na Strychu” w Brzozowie- Nagroda specjalna BWA Rzeszów na Międzynarodowym Triennale Malarstwa Regionu Karpat “Srebrny Czworokąt”- i inne…”FAUST w Teatrze Przedmieście

Faust fot. Teatr Przedmieście

Premiera 10 marca 2019 r. o godz. 19:00

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4 w Rzeszowie.


Teatr Przedmieście ponownie sięga po wielką literaturę, tym razem Aneta Adamska bierze na warsztat arcydzieło literatury światowej: „Fausta” Johanna Wolfganga Goethego. Nie będzie to jednak klasyczna repertuarowa pozycja, ale jak zwykle sztuka przefiltrowana przez autorską wizję reżyserki. W naszym spektaklu mieszają się elementy ludyczne i misteryjne, a widz staje się świadkiem wewnętrznej przemiany bohaterów.

W warstwie tekstowej scenariusza oprócz tekstu Goethego znajdą się fragmenty dramatu Christophera Marlowe’a. To opowieść o wewnętrznym konflikcie jakie toczy się w duszy każdego człowieka. Tytułowy Faust pragnie poznać i zrozumieć prawa rządzące światem, pragnie konfrontacji z Bogiem i spotkania z siłami piekła, wreszcie pragnie doświadczyć czystej, romantycznej miłości. Głównym pytaniem tego spektaklu jest: co stanie się z nami, jeśli zapomnimy o Bogu? Co stanie się z naszą duszą jeśli zapomnimy, że to jedyna nieśmiertelność jaką tutaj mamy na ziemi…

Reżyseria i adaptacja tekstu: Aneta Adamska
Scenografia: Aneta Adamska, Paweł Sroka
Muzyka: Jakub Adamski
Występują: Jakub Adamski, Aneta Adamska, Paweł Sroka, Maciej Szukała, Kinga Waleń, Elżbieta Winiarska


Bilety w cenie 30 zł- 20zł

Rezerwacje: tel. 667714730


AFRYKAŃSKIE PODRÓŻE-wystawa fotograficzna

Muzeum Podkarpackie w Krośnie w okresie od 15 marca do końca maja br. prezentować będzie wystawę fotograficzną Łukasza Grudysza i Stanisława Materniaka „Afrykańskie podróże”. Fotografie, które będą przedstawione na ekspozycji pochodzą z wyjazdów autorów do Afryki, podczas których powstały cykle kulturowe i przyrodnicze o dużej wartości artystycznej. Wielkoformatowe prace prezentowane są w tonacji czarno-białej i kolorowej.

27 marca (środa) 2019 r., godz. 17.00 zapraszamy na Spotkanie Muzealne z autorami fotografii.

Łukasz Grudysz – krośnianin, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku Wydziału Kultury Krajów Karpackich. Jest filmowcem, artystą fotografikiem, fotografem, fascynatem kultury karpackiej i podróżnikiem. Był dokumentalistą wypraw do krajów Europy, Afryki, Bliskiego Wschodu, m.in. Chin, Iraku, Kazachstanu, Kirgistanu, Mongolii, Tadżykistanu, Uzbekistanu i Rosji. Realizuje cykle fotografii, filmy dokumentalne oraz opracowania multimedialne.
Jest autorem wystaw fotograficznych indywidualnych oraz zbiorowych w Polsce i za granicą. Bierze aktywny udział w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych. Został przyjęty w poczet członków rzeczywistych Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. Jest również członkiem Fotoklubu RCKP w Krośnie.

Prace przedstawione na wystawie zostały wykonane w tonacji czarno-białej w 2016 r. w trakcie pobytu autora w Sierra Leone. To niewielkie i mało znane państwo afrykańskie nazwane zostało przez Portugalczyków „Lwimi Górami”. Ponad 60% mieszkańców tego kraju żyje poniżej granicy ubóstwa.
Zachodnie wybrzeże środkowej Afryki, Sierra Leone, Gwinea, Wybrzeże Kości Słoniowej i Liberia to kraje kojarzące się jednoznacznie z wojną, ludobójstwem, handlem niewolnikami i z wydobywaniem diamentów. Autor z kamerą i aparatem fotograficznym dotarł do salezjańskiego Don Bosco Fambul w slumsach Freetown i kraju „Lwich Gór”. Poznał piękne, mądre i gorzkie przysłowie Kiedy ryby płaczą – nie widać łez.
Bardzo wymowne i poruszające są czarno-białe poziome ujęcia dzieci z Sierra Leone patrzących oczyma dorosłego człowieka. Autor marzy aby na jego fotografiach widz mógł zobaczyć Łzy ryb z Lwich Gór.

Stanisław Materniak @s.materniak – krośnianin, absolwent Politechniki Warszawskiej Wydziału Inżynierii Lądowej. Wieloletni Prezes Krośnieńskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego, obecnie na emeryturze. Jest pasjonatem podróży, miłośnikiem historii i sztuki, fotografem, który dokumentuje świat w cyklu fotograficznym „Ziemia – planeta ludzi”. W ramach tej działalności powstały unikalne fotografie z wypraw, między innymi: „Ziemia Święta”, „Europa, Europa”, „Chiny”, „Święta Góra Atos”, „Etiopia”, „Borneo-Sumatra”, „Parki Narodowe Stanów Zjednoczonych”, „Wenezuela”, „Brazylia”, „Alaska”, „Namibia i Botswana”, „Republika Południowej Afryki – Lesoto”, „Azja Środkowa – Jedwabny Szlak”.
Jest autorem wystaw indywidualnych i wielu prezentacji zbiorowych w Polsce, Słowacji i na Litwie. Należy do Fotoklubu RCKP w Krośnie.
Prezentowane na wystawie fotografie wykonane zostały w tonacji kolorowej. Pochodzą z wyjazdu na południe kontynentu afrykańskiego, który miał miejsce od lipca do września 2010 r. Trasa wyprawy przebiegała przez RPA – Namibię – Botswanę – Zimbabwe – Suazi – Lesoto. Podróż rozpoczęła i zakończyła się w Kapsztadzie.
W Republice Południowej Afryki autor odwiedził Park Narodowy Krugera, gdzie fotografował „Wielką Piątkę Afryki” (lew, lampart, bawół, nosorożec i słoń). W Namibi podróżował przez Kanion Rzeki Ryb, jeden z największych wąwozów na świecie o długości 160 km. Natomiast w Botswanie wykonał zdjęcia Pustyni Kalahari oraz Parku Narodowego Chobe, gdzie spotkał jedno z największych skupisk słoni na świecie.
Dużą uwagę zwracają kadry i zbliżenia, na których autor ukazał surowość i piękno krajobrazu afrykańskiego skontrastowane z subtelnością wykonanych zdjęć portretowych. Ważną rolę w prezentowanych pracach odgrywała zmienność światła i barw.

Kurator wystawy – Robert Kubit
Skład, opracowanie graficzne – Juli


Koncert Pawła Kaczmarczyka w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

Paweł Kaczmarczyk. Zdjęcie pochodzi ze strony Teatru im. Wandy Siemaszkowej
w Rzeszowie

28 lutego o godz. 20.00 zapraszamy do teatralnego foyer na muzyczne pożegnanie karnawału. Zwieńczeniem tegorocznych 25. Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych będzie koncert Pawła Kaczmarczyka – znakomitego kompozytora i pianisty jazzowego młodego pokolenia!

,,Słuchając jak Paweł Kaczmarczyk wydobywa dźwięki z klawiszy, możemy zrozumieć, na czym polega pełnokrwista, pełna zaangażowania pianistyka jazzowa” – tak o Pawle Kaczmarczyku na łamach „Chicago Tribune” pisał Howard Reich.

Paweł Kaczmarczyk – koncertujący na całym świecie pianista jazzowy i kompozytor o wielkim dorobku i jeszcze większych planach. Nagrał sześć świetnie przyjętych albumów i wiele w roli sidemana, a dotychczasowe wydawnictwa przyniosły mu liczne nagrody i wyróżnienia, w tym m.in.:

– nominację do Fryderyka
– sześć zwycięstw w plebiscycie Jazz Top magazynu „Jazz Forum”
– pięć „Oskarów Jazzowych” – Grand Prix Jazz Melomani
– Mateusza Trójki Polskiego Radia
– Kulturalny Odlot Gazety Wyborczej

Nie lubi dzielić muzyki na szufladki, bo jego twórczość z samego
założenia ma wymykać się̨ jednoznacznym określeniom.

„Chcę, żeby moja muzyka poruszała – nie tylko wewnętrznie, emocjonalnie, ale także dosłownie i fizycznie. Chcę poderwać ludzi z foteli, dając im przy tym coś, co nie wyleci im z głowy chwilę po opuszczeniu koncertu czy wyłączeniu płyty.” – Paweł Kaczmarczyk.
________
Uwaga!

Bilety na koncert w cenie 40 zł uprawniają także do uczestnictwa w pozostałych wydarzeniach ostatniego dnia Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych – RZE design – finisaż wystawy oraz Teatralny Speed Dating – finał w ramach Sceny Nowej Dramaturgii.

_____
Bilety :
http://83.15.188.106/msi/Repertoire.aspx?m=41


FAUST w Teatrze Przedmieście

Premiera 10 marca 2019 r. o godz. 19:00
Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4 w Rzeszowie.

fot. należy do Teatru Przedmieście w Rzeszowie

Teatr Przedmieście ponownie sięga po wielką literaturę, tym razem Aneta Adamska bierze na warsztat arcydzieło literatury światowej: „Fausta” Johanna Wolfganga Goethego. Nie będzie to jednak klasyczna repertuarowa pozycja, ale jak zwykle sztuka przefiltrowana przez autorską wizję reżyserki. W naszym spektaklu mieszają się elementy ludyczne i misteryjne, a widz staje się świadkiem wewnętrznej przemiany bohaterów.

W warstwie tekstowej scenariusza oprócz tekstu Goethego znajdą się fragmenty dramatu Christophera Marlowe’a. To opowieść o wewnętrznym konflikcie jakie toczy się w duszy każdego człowieka. Tytułowy Faust pragnie poznać i zrozumieć prawa rządzące światem, pragnie konfrontacji z Bogiem i spotkania z siłami piekła, wreszcie pragnie doświadczyć czystej, romantycznej miłości. Głównym pytaniem tego spektaklu jest: co stanie się z nami, jeśli zapomnimy o Bogu? Co stanie się z naszą duszą jeśli zapomnimy, że to jedyna nieśmiertelność jaką tutaj mamy na ziemi…

Reżyseria i adaptacja tekstu: Aneta Adamska
Scenografia: Aneta Adamska, Paweł Sroka
Muzyka: Jakub Adamski
Występują: Jakub Adamski, Aneta Adamska, Paweł Sroka, Maciej Szukała, Kinga Waleń, Elżbieta Winiarska

Bilety w cenie 30 zł- 20zł


Rezerwacje: tel. 667714730


Dariusz Niedzieski- Gallery. Stardust

Zapraszamy na kolejną wystawę w Galerii DWA PLANY. Autorem cyklu prac prezentowanych pod nieco tajemniczo brzmiącą nazwą “GALLERY. STARDUST” jest Dariusz Niedzieski. Wystawę tworzy znakomity zbiór fotografii powstałych w efekcie wyjątkowej wrażliwości i umiejętnego dostrzegania wokół siebie rzeczy na pozór mało istotnych i zwyczajnych.

W 2018 roku fotografie te prezentowane były w NEY Gallery & Prints w Warszawie. Kuratorem wydarzenia był Tomasz Tomaszewski.

Wernisaż i spotkanie z Autorem: wtorek, 19 lutego o godzinie 19:00. Wystawa potrwa do 12 marca 2019. Wstęp wolny.


Wystawa “Przestrzenie Wyobraźni” w Galerii Wydziału Sztuki UR

W czwartek 21 lutego 2019 o godzinie 17:00-18:00, odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej „Przestrzenie Wyobraźni”. Wystawa będzie dostępna od 22. 02. 2019 do 17. 03. 2019. Będą Państwo mogli obejrzeć zarówno ilustracje Surena Vardaniana, jak i Legendy Rzeszowskie Marka Czarnoty w ilustracjach pracowników oraz studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Wystawę można oglądać w Galerii Wydziału Sztuki UR im. prof. Włodzimierza Kotkowskiego.
/ Rzeszów, Al. mjr. W. Kopisto 2a/

SUREN VARDANIAN

Urodził się w roku 1965 w Kirowakanie w Armenii. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia ekonomiczne w Erywaniu, które później porzucił i – za namową lwowskich przyjaciół – wyjechał do Lwowa, by studiować na Wydziale Grafiki Książkowej w Akademii Drukarstwa. Już podczas studiów zaczął robić wystawy w Polsce. W 1992 roku wyjechał ponownie, by otworzyć kolejną wystawę, we Wrocławiu – i został w Polsce do dziś. Studiów we Lwowie nie ukończył, ale zaczął pracować czynnie jako ilustrator.

Zajmował się najpierw ilustracją użytkową i liternictwem na potrzeby reklamy, jakiś czas pracował dla animacji i gier komputerowych, później przeszedł do ilustrowania książek. Na koncie ma ponad 100 publikacji, w tym trylogię o Panu Kleksie J. Brzechwy, ilustracje do książek Tuwima, Sztaudyngiera, Chotomskiej i innych, współczesnych polskich autorów; Berensewicza, Niemyckiego, jak rownież klasyków światowej literatur; braci Grimm, Poego, Twain’a, Swift’a, książek o Sherlocku Holmsie, Pinokio i wielu innych. W ostatnich latach zilustrował także książki Agnieszki Chylińskiej.

Nawiązał też współpracę z ormiańskimi wydawcami i zilustrował kilka książek w języku ormiańskim. Obecnie pracuje nad okładkami e-booków z klasyką ormiańskiej literatury. Dla wydawcy z Armenii opracowuje równieżilustracje do Alicji w krainie czarów. Część ilustracji z tego cyklu do której została przedstawiona na wystawie w Brzesku, zatytułowanej Alicja w krainie czarów według Salvadora Dali i Surena Vardaniana. Na wystawie prace te były pokazane razem z litografiami Salvadora Dali.

Artysta, od wielu lat aktywnie bierze udział w plenerach razem z twórcami z innych krajów w Polsce i na Słowacji. W roku 2005, staraniem Rzeszowskiego Towarzystwa Ormiańskiego, została w Rzeszowie odsłonięta tablica pamiątkowa, wykonana według projektu Surena Vardaniana, ku czci Ormian polskich, a także z okazji obchodów 90-lecia ludobójstwa Ormian i rocznicy powstania alfabetu ormiańskiego. Suren Vardanian, od kilku lat, pracuje nad projektem Ormiański Lwów, którego owocem stały się wystawy fotograficzne w Rzeszowie oraz Przemyślu, a także duża wystawa w Pałacu Sztuki we Lwowie (maj 2017 r.), gdzie zaprezentował fotografie oraz grafikę połączoną z kaligrafią. Miał liczne wystawy indywidualne, przedstawiające rysunek, malarstwo, fotografię, ilustracje do książek; m.in. w Rzeszowie, Legnicy, Wrocławiu, Tarnowie, Brzesku, Bielsku-Białej, Przemyślu, Lwowie, Starej Lubovni na Słowacji. Bierze udział w zbiorowych wystawach w Polsce ( Myślenicach, Rybniku, Rzeszowie, Bielsku-Białej, Tuchowie, Orońsku i innych), na Słowacji (Koszycach , Medzylaborcach /muzeum A.Warhola /, Starej Lubovni i innyvh), Kanadzie (corocznych wystawach sztuki miniaturowej /wyróżnienia w r.1989 i 1993 , lll nagroda w kategorii rysunku w r. 1994 /).

Wystawy indywidualne

1991 Rzeszów, Galeria ,,M”

1992 Tarnów, Galeria BWA

1992 Wrocław, Dom Muzyki i Literatury

1993 Legnica, Klub Parnasik

1994 Rzeszów, Galeria BWA

1996 Bielsko-Biała, Galeria BWA

2007 Rzeszów, Biblioteka muzyczna

2007 Rzeszów, Galeria BWA

2011 Stara Lubovna ( Słowacja )

2012 Rzeszów, Podkarpacka Zachęta

2013 Rzeszów, Piwniczka

2013 Myślenice, MOKiS

2015 Rzeszów, Biblioteka Muzyczna

2015 Przemyśl, Galeria Stara Kręgielnia (Centrum Kulturalne w Przemyślu)

2016 Dębica, Galeria Sztuki MOK

2017 Brzesko, Alicja w krainie czarów według Salvadora Dali i Surena Vardaniana

2017 Lwów ( Pałac Sztuki ), Ormiański Lwów

………………………….

Projekt

Legendy Rzeszowskie Marka Czarnoty w ilustracjach pracowników

i studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego

Naszym pierwotnym zamierzeniem było stworzenie możliwości współpracy pedagogów uprawiających różne dziedziny sztuki, pracujących na jednym wydziale oraz włączenie do projektu studentów realizujących programowy przedmiot – Media Rysunkowe. Dobrą formą takiego współdziałania artystów są wydawnictwa katalogowe, jednak dotyczą one rzeczy lub obiektów, które już powstały, albo są rodzajem dokumentacji działań artystycznych. Chcąc ożywić tę sytuację, bądź zależność, postanowiłyśmy skupić artystów w projekcie, który powstaje z bieżącego działania. Książka pt. Podania, legendy i opowieści z Rzeszowa i okolic. Marek Czarnota, wyd. II z 2009 roku podsunęła nam myśl o połączeniu tekstu i obrazu – ilustracji, których autorami byliby artyści i studenci. I tak powstała grupa twórców – ilustratorów. Sięgnięcie po tę pozycję wydało nam się najprostszym pomysłem z racji, iż uczelnia jest ściśle związana z miastem i jego tradycją, ważne jest również to, że część autorów to rzeszowianie, więc źródło literackie wydało nam się zasadne. Album prezentowany na wystawie to efekt naszej wspólnej pracy; pracy ilustratorów, projektantów oraz wydawców. Koncepcja oprawy należy do Oficyny Wydawniczej Zimowit. Do tej pory zostały wydane egzemplarze promocyjne i autorskie, mamy jednak nadzieję, że przy udziale wielu stron album będzie dostępny dla szerokiego grona odbiorców.

Album pt. Legendy Rzeszowskie Marka Czarnoty w ilustracjach pracowników i studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego jest realizacją projektu badawczego, przeprowadzonego w roku akademickim 2016/17, w którym wzięło udział 33 osoby.

Projekt przygotowany przez:

Dr hab. Dorota Sankowska, prof. UR

Mgr Aneta Suslinnikow

Mgr Natalia Łach

AUTORZY PREZENTOWANYCH ILUSTRACJI

Stanisław Białogłowicz

Dominika Biela

Łukasz Cywicki

Marcin Dudek

Grzegorz Frydryk

Artur Futyma

Aleksandra Garbacz

Wiesław Grzegorczyk

Marek Haba

Karolina Handermander

Joanna Janowska-Augustyn

Paulina Kaczmarska

Katarzyna Konsur

Natalia Krzywda

Stanisław Lifar

Natalia Łach

Marlena Makiel-Hędrzak

Magdalena Niżnik-Misiak

Wiktoria Ostrowska

Janusz Pokrywka

Marek Pokrywka

Arkadiusz Popek

Jarosław Sankowski

Bogusław Stopyra

Małgorzata Stopyra

Aneta Suslinnikow

Renata Szyszlak

Justyna Świetlik

Magdalena Trojnar

Magdalena Uchman

Irena Walat

Monika Ziobro


Projekcja filmu: Trismegistos

Niezła Sztukazaprasza na pokaz filmu TRISMEGISTOS, 24 lutego 2019 o godz. 19:00

w Niezła Sztuka, przy ul. Sobieskiego 18 w Rzeszowie.

Tytuł: “Trismegistos, czyli zapomniane nauki Hermesa, albo tajemnica liczby 27”

Czas trwania: 72 minuty.

Opis: Film dokumentalny, który zabiera widza w podróż przez świat astronomii, matematyki i fizyki ukazując tajemniczy punkt, który łączy te dziedziny ze światem religioznawstwa. Od proporcji planetarnych aż po atomy, od biblijnych patriarchów aż po hinduskich braminów, od starożytnych handlarzy aż po współczesnych architektów. Każdy z tych przystanków ujawni przed widzem własny fragment wiedzy o tajemniczej liczbie 27- kamieniu węgielnym, na którym został wybudowany wszechświat.

Nota o Autorze: W roku 2013 ukończył wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Dwa lata później obronił tytuł magistra religioznawstwa na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie mieszka i pracuje w Rzeszowie.

Rezerwacja miejsc siedzących:
– osobiście w cafepubie Niezła Sztuka
– telefonicznie: (48) 733833348
– mailowo: niezlasztukacafe@gmail.com


SACRUM I PROFANUM- rzeźba i malarstwo Leszka Kuchniaka

Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie wraz z Autorem zapraszają na wernisaż wystawy prac, zatytułowany: SACRUM I PROFANUM- Rzeźba i malarstwo Leszka Kuchniaka, który odbędzie się w dniu 28 lutego 2019 r. w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie, przy ul. Rynek 6

Leszek Kuchniak urodził się w 1951 roku w Żarach. Absolwent PLSP w Jarosławiu. Ukończył studia na Wydziale Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w pracowni profesora J. Bandury. Studiował także scenografię na ASP w Krakowie, u prof. A. Majewskiego. W swoim dorobku artystycznym ma ponad 30 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, min. w Holandii (1990 r.) oraz w USA (1995 r.) A także udział w 76 wystawach zbiorowych (rzeźba, malarstwo, rysunek). Jego realizacje scenograficzne możemy podziwiać w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Laureat nagród i wyróżnień na wystawach krajowych oraz zagranicznych. Artysta mieszka i pracuje w Rzeszowie.


Michał Bajor „Od Kofty do Korcza”- Rzeszów

3 marca 2019 r. o godz. 17:00 w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, rozpocznie się koncert Michała Bajora „Od Kofty do Korcza”.

Szczegółowe informacje:

Zapraszamy do Rzeszowa na koncert Michała Bajora “OD KOFTY… DO KORCZA”. Na repertuar jubileuszowego zestawu złożą się najważniejsze utwory w muzycznym życiu wybitnego wokalisty – te, o których wydanie od lat proszą fani, i do których jednocześnie on sam ma szczególny sentyment. Nagrane i zaaranżowane na nowo, przefiltrowane przez jego dzisiejszą dojrzałość, wrażliwość oraz świadomość emocjonalną i interpretacyjną, mogą z powodzeniem stanowić rodzaj klamry dla artystycznej drogi Bajora.

Bilety do nabycia na stronie www.kupbilecik.pl


Recital piosenki w wykonaniu aktorki Małgorzaty Pruchnik-Chołki

8 marca 2019 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu odbędzie się recital piosenki z repertuaru Edith Piaf, w wykonaniu rzeszowskiej aktorki Małgorzaty Pruchnik-Chołki.

Kameralna Scena Młodych to miejsce, gdzie od godziny 19:00 rozbrzmiewać będą dźwięki największych przebojów z repertuaru Edith Piaf.

Bilety w cenie dla pań- 15 zł oraz dla panów- 20 zł, do nabycia w administracji MOK w Jarosławiu.

Ilość miejsc ograniczona.


Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

zaprasza na wystawy 16 lutego 2019 r., godz. 16.00
WSTĘP WOLNYMuzyka zespołu Metallica symfonicznie – Filharmonia Podkarpacka

16 lutego 2019 pojawi się w Rzeszowie wyjątkowy projekt. W Filharmonii Podkarpackiej pod szyldem “Muzyka zespołu Metallica symfonicznie” wystąpi SCREAM INC. jeden z najlepszych coverbandów Metallica na świecie. Towarzyszyć im będzie orkiestra symfoniczna ‘Orion’. Na koncercie usłyszymy największe przeboje Metallica w symfonicznych aranżacjach wykonanych tak jak na słynnej płycie “Metallica S&M”.
To blisko dwie godziny klasyki rocka/metalu w niezwykłym wydaniu!

16 lutego 2019
Rzeszów – Filharmonia Podkarpacka
start 19:30
wejście od 19:00
Bilety w cenie od 129 zł dostępne w sieciach Eventim, Ticketmaster, Ebilet, oraz w kasie Filharmonii
https://www.ticketmaster.pl/event/muzyka-zespolu-metallica-symfonicznie-bilety/8941
Organizatorem jest Piosenka Plus oraz Fantom Media.

Scream Inc. istnieją od 2008 r i osiągnęli wielki sukces, stając się najbardziej znaczącym tribute-band’em z Europy Wschodniej. Świadczą o tym choćby wyprzedane koncerty wszędzie gdzie grają. Ich kanał na portalu Youtube jest wysoce oceniany i oglądany w Stanach Zjednoczonych i Europie głównie ze względu na wysoką jakość produkcji. Są też pierwszym i jedynym tribute-band’em który ma w dorobku symfoniczny koncert S&M. Jeden z najbardziej udanych występów zespołu odbył się 17 kwietnia 2016 w „Moskwa Kremlin Palace”, gdzie na widowni zasiadło ponad 6.000 osób! Ten show stał się największym w historii koncertem-hołdem dla Metalliki. Nie przegapcie okazji, aby zobaczyć na żywo najlepszy tribute band Metalliki!
Oficjalne video: https://www.youtube.com/watch?v=ajgsJcVy51w

Wiosną 2018 roku muzycy po raz pierwszy pojawili się w naszym kraju, zagrali dwa doskonale przyjęte koncerty w Zabrzu i Krakowie, a teraz wracają na całą trasę koncertową. Oto wszystkie daty:

15 listopada 2018 – Gdańsk, Filharmonia Bałtycka
16 listopada 2018 – Koszalin, Filharmonia Koszalińska
18 listopada 2018 – Toruń, CKK Jordanki
29 stycznia 2019 – Szczecin, Filharmonia im.M.Karłowicza
30 stycznia 2019 – Gdańsk, Filharmonia Bałtycka
31 stycznia 2019 – Warszawa, Progresja
1 lutego 2019 – Wrocław, A2
2 lutego 2019 – Łódź, Wytwónia
3 lutego 2019 – Poznań, Sala Ziemi MTP
16 lutego 2019 – Rzeszów, Filharmonia Podkarpacka
1 marca 2019 – Lublin, Centrum Spotkania Kultur
2 marca 2019 – Zabrze, Dom Muzyki i Tańca
3 marca 2019 – Kraków, ICE Congress Centre

Fragment nagrania z koncertu w ICE Congress Centre w Krakowie można zobaczyć tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=DumQRdgw1bA


Premiera filmu: “Ułaskawienie” z udziałem Jana Jakuba Kolskiego

20 lutego br. o godzinie 18:00 w kinie Zorza w Rzeszowie, wyświetlony zostanie pokaz premierowy filmu Jana Jakuba Kolskiego pt. „Ułaskawienie”. Reżyser wystąpi gościnnie w czasie premiery, po emisji filmu, odbędzie się spotkanie z widzami oraz prasą.


Zwiastun filmu: https://youtu.be/v6MemjFTCkU

Bilety dostępne są w cenie 20 zł w kasie oraz na stronie internetowej kina Zorza: http://79.187.236.130/MSI/mvc?sort=Flow&date=2019-02-20&dateStart=0

Film zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego i Gminy Miasto Rzeszów w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego. Zdjęcia do filmu powstawały m.in. w Przemyślu, Sędziszowie Małopolskim, Pruchniku, Rozbórzu Długim, Węgierce, Krzywczy.

Materiał z planu z Przemyśla: https://youtu.be/4dStHsnEj98

W rolach głównych: Grażyna Błęcka-Kolska, Jan Jankowski oraz Michał Kaleta. Za zdjęcia odpowiada Julian Kernbach. Scenariusz i reżyseria Jan Jakub Kolski.

Westernowa tułaczka Kolskiego w powojennej Polsce

Wyświetlane w ramach Konkursu Głównego 42. Montreal World Film Festival „Ułaskawienie” to kolejne dzieło jednego z najbardziej uznanych polskich reżyserów, Jana Jakuba Kolskiego, autora między innymi Jasminum i Jańcia Wodnika. W swoim nowym filmie Jan Jakub Kolski sięga po wątki autobiograficzne, by na motywach historii własnego dziadka ukazać stratę niemożliwą do zaakceptowania. To kameralna i refleksyjna, ale zarazem wstrząsająca opowieść poruszająca uniwersalne tematy. Para głównych bohaterów (granych przez Jana Jankowskiego i Grażynę Błęcką-Kolską) odnajduje w sobie determinację, by razem ze zwłokami swojego syna przemierzyć pół kraju i zapewnić zmarłemu godny pochówek. Ułaskawienie spotkało się z dużym uznaniem ze strony krytyków filmowych i zdobyło trzy nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni (w tym za scenariusz dla Jana Jakuba Kolskiego oraz za główną rolę kobiecą Grażyny Błęckiej-Kolskiej).

Wędrówka bohaterów przez rozdartą wewnętrznie Polskę 1946 roku pozwala im zobaczyć na własne oczy rzeczywistość zrujnowanego wojną kraju. To świat, w którym bliscy zwracają się przeciwko sobie, a pomoc może przyjść z niespodziewanej strony. Osobista misja bohaterów nosi znamiona westernowej tułaczki, podczas której nawet surowe warunki i śmiertelne niebezpieczeństwo nie są tak ciężkie, jak brzemię na ich ramionach. Żeby osiągnąć swój cel bohaterowie będą musieli wykazać się wytrwałością i hartem ducha dawnych pionierów Dzikiego Zachodu.

Jan Jakub Kolski to reżyser, którego twórczość z czystym sumieniem można określić mianem kina autorskiego. Wplatanie wątków autobiograficznych w swoje scenariusze to jego sposób na rozliczenie z przeszłością, a także jej uhonorowanie. To autor wielu uznanych filmów, między innymi nagrodzonej w Gdyni Pornografii oraz Jasminum. Filmy Kolskiego cechuje niepowtarzalny charakter i intrygująca tajemniczość świata przedstawionego.

Od reżysera: „Ułaskawienie” ma być obrazem bardzo osobistym. Chcę powołać się w tym filmie na życie moich dziadków – Anny i Jakuba. W ich losie wpisanym w panoramę losów polskich pierwszych lat po wojnie przechował się jakiś szczególnie przejmujący depozyt cierpienia, uporu, odwagi i… miłości. Przez lata uczyłem się historii o bohaterach; w Szkole Podstawowej w Popielawach, w liceum we Wrocławiu, na studiach, na ulicy. Zmieniały się ustroje, z nimi perspektywy, ale jedno pozostało niezmienne: pewność, że najodważniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek poznałem, była moja babcia Hania, zaś mężczyzną mój dziadek Jakub.

„Ułaskawienie” wejdzie do w kin od 22 lutego.
Spotkanie z poetką, pisarką, tłumaczką Krystyną Lenkowską

Klub Tygodnika Powszechnego w Rzeszowie, 22 lutego b.r., o godz. 19:00, zaprasza na spotkanie z rzeszowską poetką, pisarką, tłumaczką Krystyną Lenkowską.

Zapraszamy na spotkanie z autorką kilkunastu książek, przetłumaczonych na wiele języków. O radości tworzenia, o poezji, o zakochaniu w wierszach Emily Dickinson i ich tłumaczeniu, o przemijaniu, o niemożliwości rozrachunku z własnym życiem i dotarciu do prawdy drugiego człowieka, o tym od czego uciekamy i gdzie się chronimy.

Rzeszów, ul. Dominikanska 15.

Wstęp wolny.


Śniadanie ze sztuką – “Beksińscy. Album wideofoniczny”

Rzeszowski Inkubator Kultury-RIK zaprasza w niedzielę, 24 lutego w godzinach 10:00-13:30 na śniadanie ze sztuką.

Więcej informacji od organizatora:

Powracamy z cyklem Śniadań ze sztuką.
Tym razem będą mieli Państwo okazję zaznajomić się z losami rodziny Beksińskich i wysłuchać wykładu Pana Wiesława Banacha – dyrektora Muzeum Historycznego w Sanoku, historyka sztuki, autora licznych opracowań zbiorów dzieł Zdzisława Beksińskiego.

“Beksińscy. Album wideofoniczny” – Malarz Zdzisław Beksiński, jego żona Zofia oraz syn Tomasz, znany radiowiec i tłumacz, stanowili rodzinę typową, a zarazem bardzo niekonwencjonalną. Jedną z obsesji ojca było filmowanie siebie i swoich bliskich. Korzystając wyłącznie z materiałów archiwalnych, przede wszystkim nakręconych przez Zdzisława, ale także z wielu innych, nigdzie dotąd nieprezentowanych, film opowiada tragiczną historię Beksińskich, która nie przestaje fascynować kolejnych polskich filmowców.
Reżyseria: Marcin Borchardt
_________________________

Śniadania ze sztuką mają na celu integrację lokalnej społeczności, spotkanie się w niedzielne przedpołudnie przy pysznym śniadaniu, a także pobudzenie do dyskusji nad nową definicją sztuki.
_________________________

Będziemy mieli przygotowany mały poczęstunek, więc nikt nie wyjdzie od nas głodny ;), ale zachęcamy do przynoszenia własnego jedzenia, które najbardziej lubicie.


WIELKIE PYTANIA W NAUCE”-cykl wykładów popularnonaukowych

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z dr Ewą Woydyłło- Osiatyńską oraz ks. prof. Alfredem Wierzbickim, zatytułowane „Czy szczęścia można się nauczyć?”

Spotkanie odbędzie się w środę, 27 lutego br. w siedzibie Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, przy ul. Szopena 30.

Szczegółowe informacje

„Czy szczęścia można się nauczyć?” – to tytuł kolejnego spotkania z udziałem doktor psychologii, terapeuty uzależnień Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej oraz teologa i etyka ks. prof. Alfreda Wierzbickiego. Spotkanie organizowane jest w ramach III edycji cyklu „Wielkie Pytania w Nauce”.

Wszystkich, którzy szukają odpowiedzi na pytania: w jaki sposób należy myśleć o szczęściu, na czym polega jego istota, co sprawia, że człowiek czuje się szczęśliwy i w końcu czy wszyscy jesteśmy w stanie nauczyć się szczęścia – zapraszamy do udziału w spotkaniu.

Więcej informacji: https://wsiz.rzeszow.pl/aktualnosci/czy-szczescia-mozna-sie-nauczyc-druga-odslona-iii-edycji-cyklu-wielkie-pytania-w-nauce/


Koncert: Jarząbek & Jurkiewicz grają Nohavicę

Niezła Sztuka zaprasza na Koncert: Jarząbek & Jurkiewicz grają Nohavicę

Na koncertach Jarząbek-Jurkiewicz Adam i Jarek tworzą klimaty niepowtarzalne, coś między Petersburgiem, Cieszynem, Ostrawą a Lublinem. Z jednakowym zaangażowaniem grają zarówno dla małej grupy przyjaciół, jak i na dużej scenie. Na takie spotkania warto przyjść, dać się porwać emocjom, słuchać i śpiewać. Dlaczego? Bo-dokąd się śpiewa- jeszcze się żyje i trwa.

W styczniu 2018 roku ukazała się druga płyta duetu Jarząbek-Jurkiewicz z interpretacjami piosenek Jaromira Nohavicy. Przedstawione wersje utworów nie są oczywiste, wykonawcy nie próbują naśladować, ich aranżacje są przemyślane, energetyczne, z „pazurem”.

Świat widziany oczyma Jaromira jest łatwiejszy do przyjęcia, teksty przypominają o sprawach ważnych i oczywistych, a brawurowe wykonania przykuwają uwagę do ostatniego dźwięku.
http://jarzabek-jurkiewicz.pl

playlista youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=ta6-pNrityk&list=PLXCd0bl13o3QoLa7oIn0BIdzIwALSnK3h

Rezerwacja miejsc siedzących:
– osobiście w cafepubie Niezła Sztuka
– telefonicznie: (48) 733833348
– mailowo: niezlasztukacafe@gmail.com


TRIBUTE TO NALEPA-Rzeszów

02 marca 2019 w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, o godz. 18:00 odbędzie się koncert upamiętniający Tadeusza Nalepę. Wezmą w nim udział m.in. Piotr Cugowski, Ania Rusowicz, Leszek Cichoński, Józef Skrzek, Marek Surzyn oraz Piotr Nowak wraz z zespołem.

Założyciel kultowego zespołu bluesowego Breakout- Tadeusz Nalepa wywodzi się z Podkarpacia a konkretnie z podrzeszowskiej miejscowości-Zgłobień. Jego przeboje zna i nuci kilka pokoleń. Największe hity, to; „Kiedy byłem małym chłopcem”, „Poszłabym za Tobą” czy „Modlitwa”.

Od kilku lat z powodzeniem organizowany jest w Rzeszowie festiwal „Breakout Days”, którego współtwórcą jest syn muzyka, Piotr Nalepa.

W tym roku przypada dwunasta rocznica śmierci króla polskiego bluesa, na tę okoliczność, postanowiono zorganizować koncert Tribute to Nalepa. Głównym organizatorem jest Estrada Rzeszowska.

Na scenie Filharmonii Podkarpackiej wystąpią przyjaciele Nalepy oraz znani z młodszego pokolenia, Ania Rusowicz i Piotr Cugowski.

Bilety na koncert w cenie 65 zł ( w przedsprzedaży, do 17 lutego)  oraz w cenie regularnej-85 zł można aktualnie kupić na Ekobilet.pl, wkrótce także w siedzibie Estrady Rzeszowskiej.


40. Biesiada Teatralna-

Konfrontacje Zespołów Teatralnych Małych Form.

Od 14 do 17 lutego w Horyńcu – Zdroju odbędzie się 40. Biesiada Teatralna – Konfrontacje Zespołów Teatralnych Małych Form. Jest to jeden z najstarszych w kraju festiwali amatorskich zespołów teatralnych małych form (pierwsza biesiada odbyła się w 1976 r.), który cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, a o udział w nim zabiegają najlepsze w kraju teatry amatorskie.

Organizatorami wydarzenia są; Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Horyńcu Zdroju.

Patronatem Honorowym objął Marszałek Województwa Podkarpackiego.


Pejzaż aktyniczny – wernisaż w Piwnicy PodCieniami

W czwartek 21 stycznia 2019 o godz. 18:00-21:00, w Muzeum Rzemiosła w Krośnie odbędzie się wernisaż wystawy prac fotograficznych Jakuba Jana Kaski, zatytułowany „Pejzaż aktyniczny”.

Miejsce- Piwnica PodCieniami, Rynek 5.

Krosno


Grzane Wino – “Koncert Walentynkowy” w WDK w Rzeszowie

14 luty 2019 godz. 18:00-20:00

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz zespół Grzane Wino zapraszają na wyjątkowy wieczór wypełniony “śpiewaną poezją”. Zespół jest znany w środowisku piosenki poetyckiej posiada na swoim koncie wiele sukcesów podczas ogólnopolskich festiwali m.in.: Przegląd Barwinek 2016 w Cisnej – I miejsce, Natchnieni Bieszczadem 2017 w Cisnej – I miejsce,
Przy Kominku 2017 w Kielcach – Wyróżnienie, Bazuna 2018 – Dwie nagrodzone piosenki “Przerwa” i “Boskie Góry” , Giełda Piosenki w Szklarskiej Porębie – II miejsce,
Danielka 2018 w Ujsołach – Grand Prix, Festiwal przy Kominku 2018 – III miejsce i nagroda publiczności. Grzane Wino wystąpi w stałym składzie: Marcin Iżela – gitara i śpiew, Paweł Czop – skrzypce, Piotr Zapart – gitara akustyczna (finger style), Stefan Ryszkowski – gitara basowa, Andrzej Zając – harmonijka ustna. Zespół zaprezentuje piosenki z debiutanckiej płyty Bieszczady oraz z drugiej płyty, która ukaże się już niebawem. Bilety dostępne w kasie WDK w Rzeszowie.

Bilety w cenie 10 zł.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko