Irena Kaczmarczyk – Kraków

0
92

„Gwiazdy wolności” – wyjątkowy koncert na pl. Szczepańskim

Fot. materiały prasowe/ KBF

15 maja na placu Szczepańskim w Krakowie odbędzie się prawdziwe święto wolności. Z okazji 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej i 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r. plejada muzycznych gwiazd, mieszkańcy i goście będą mieli okazję przypomnieć sobie jak ważna w życiu Polski, Polaków i całej Europy jest wolność. W koncercie zatytułowanym „Gwiazdy wolności” polskie przeboje z ważnym przesłaniem wykonają m.in. Kayah, Andrzej Piaseczny, Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk, Grzegorz Hyży czy Gromee.

Ze sceny popłyną m.in. tak ważne dla Polaków utwory jak m.in.: „Wolność” Marka Grechuty, „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena, „Tolerancja” Stanisława Soyki, „Nie pytaj o Polskę” Obywatela G.C., „Arahja” Kultu czy „Mówię Ci, że…” Tiltu. W finale koncertu Chłopcy z Placu Broni z wszystkimi artystami wykonają wspólnie przebój „Kocham wolność” autorstwa Bogdana Łyszkiewicza. Wykonawcom będzie towarzyszył zespół pod kierownictwem muzycznym Leszka Biolika i Bartka Kapłońskiego.

Początek koncertu o godz. 20.30. Wstęp wolny.

Wydarzenie odbędzie się dzięki wsparciu Krakowskiego Biura Festiwalowego. Partnerem koncertu jest Komisja Europejska.


„Czarne Obrazy” Grzegorza Steca w Galerii Pryzmat

Joanna Warchoł (prezes ZPAP KO) Grzegorz Stec, Gabriela Matuszek-Stec 

70 czarnych obrazów wystawionych z okazji Jubileuszu 40-lecia pracy twórczej krakowskiego artysty Grzegorza Steca można oglądać w Galerii ZPAP przy ul. Łobzowskiej w Krakowie. Wystawa w Pryzmacie jest kontynuacją prezentacji dzieł malarskich tego oryginalnego artysty: 100 kolorowych prac znajduje się  na obszernej ekspozycji w Białej Sali Nowohuckiego Domu Kultury, gdzie 17 kwietnia 2019r. odbyło się jej otwarcie.

Akcentem łączącym te dwie bogate, retrospektywne ekspozycje jest jeden kolorowy obraz, który został przez Organizatorów zawieszony na czołowej ścianie galerii Pryzmat.

Wernisaż wystawy „Czarnych obrazów” był bardzo uroczysty.

Prezes ZPAP KO Joanna Warchoł podczas prezentacji artysty i jego twórczego dorobku wręczyła Grzegorzowi Stecowi List Gratulacyjny w imieniu całego Zarządu i jego Członków. Jubilat odbierał też gratulacje z rąk Rektora krakowskiej ASP prof. Stanisława Tabisza oraz przybyłych licznie na wernisaż znakomitych wychowanków krakowskiej artystycznej uczelni. Obecnością zaszczycili  Jubilata pracownicy naukowi Uniwersytetu Jagiellońskiego, dyr. Biblioteki Kraków dr Stanisław Dziedzic (współorganizator wystawy), jak również liczni miłośnicy malarstwa Grzegorza Steca. Artyście towarzyszyła Żona Prof. Gabriela Matuszek-Stec, współtwórczyni  jubileuszowego wydarzenia oraz powstania pięknego Albumu z reprodukcjami, który  można było nabyć podczas wernisażu.

Grzegorz Stec, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych  – mistrz operowana kolorem i światłem, zaprosił gości na finisaż wystawy połączony z jego spotkaniem autorskim (artysta jest autorem dwóch tomów poezji), które odbędzie się w Galerii Pryzmat 15 maja 2019 r. o godz.18.00.Wieczór poprowadzi znany pisarz, krytyk sztuki, grafik i malarz -Marek Sołtysik. Warto przyjść, raz jeszcze obejrzeć niezwykłe, rozpoznawalne malarstwo Grzegorza Steca, który ma na swoim koncie ponad 60 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą, a także posłuchać w odautorskiej interpretacji bardzo dobrej poezji.


Dzień Tomasa Tranströmera w Krakowie

Panele dyskusyjne, spotkania poetyckie, wykład mistrzowski, prezentacja poezji szwedzkiej laureatki Nagrody Tranströmera (2018) Evy Runefelt, dokumentalny film w reż Joanny Cichockiej-Guli oraz  koncert „Milczenie syren” to atrakcje, które 13 kwietnia 2019 r. zgromadziły krakowian w Cricotece, gdzie zwyczajowo odbywa się już po raz trzeci Literacki Festiwal upamiętniający zmarłego w 2015r. szwedzkiego poetę Tomasa Tranströmera.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu były „Morza”, główny wątek twórczości poetyckiej laureata Nagrody Nobla z 2011r. – Tomasa Tranströmera.

Zaproszeni z całej Polski znaczący przedstawiciele środowiska literackiego i naukowego, poeci i krytycy literaccy dyskutowali, czytali wiersze autora 12.tomów wierszy w tłumaczeniu Leonarda Neugera. Prezentowali również swoje utwory zainspirowane twórczością patrona wydarzenia. W dyskusyjnym panelu „Pamięć morza” wziął udział Prof. Uniwersytetu Warszawskiego Andrzej Zieniewicz, członek OW ZLP,  który w ubiegłym roku podczas Warszawskiej Jesieni Poezji otrzymał Nagrodę im. Jarosława Iwaszkiewicza za całokształt twórczości eseistycznej i krytycznej oraz za upowszechnianie wiedzy o nowej i najnowszej literaturze polskiej.

W krakowskim Dniu Tranströmera uczestniczyli uznani krakowscy twórcy, m.in. poeta, przedstawiciel pokolenia Nowej Fali, Adam Zagajewski.

Gościem specjalnym wydarzenia była córka szwedzkiego poety Emma Tranströmer.

Pomysłodawcą prestiżowych Dni Tranströmera jest polski slawista Leonard Neuger.

Dwudniowe wydarzenie literacko-muzyczne odbywa się po raz trzeci w dwóch miastach kreatywnych UNESCO w Krakowie, Mieście Literatury i w Katowicach, Mieście Muzyki.

Tomas Tranströmer – jeden z najwybitniejszych szwedzkich współczesnych poetów, laureat Nagrody Nobla w 2011 roku, patron Dni Tranströmerowskich. Jest autorem dwunastu tomów poezji. W Polsce ukazały się:Dziki rynek. Żywym i umarłym(1989),Moja przedmowa do ciszy(1992),Muzeum motyli(1994),Gondola żałobna(1996),Późnojesienny labirynt (1999),Niebieski dom(2000),Podsłuchany horyzont(2005),Wiersze i proza 1954-2004(2012).


WAJDA” – wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

Od 6 kwietnia do 8 września 2019 r.)można będzie zwiedzać wystawę poświęconą polskiemu reżyserowi filmowemu i teatralnemu Andrzejowi Wajdzie.

Będzie to niekonwencjonalna, multimedialna i narracyjna wystawa poświęcona życiu i twórczości Andrzeja Wajdy ukazująca geniusz wielkiego inscenizatora, mistrza dramaturgii i twórcy niezapomnianych obrazów. Zanurzymy się w świecie filmów i spektakli teatralnych Mistrza.

Ekspozycja będzie oparta na wspaniałych artefaktach pozostawionych przez Andrzeja Wajdę: scenariuszach, szkicach, rysunkach, zapiskach czynionych podczas procesu twórczego, rekwizytach i kostiumach, projektach scenografii i dokumentach produkcyjnych.

Wystawa poświęcona Andrzejowi Wajdzie zostanie podzielona na siedem kręgów. Odeślą nas one nie tylko do biografii reżysera, sieci inspiracji, najważniejszych filmów i osiągnięć, ale także do innych sfer, w których realizował się Wajda. Poznamy jego najbliższych współpracowników i role, jakie odgrywał jako producent i szef studia filmowego, wybitny nauczyciel i człowiek zaangażowany w rozmaite przedsięwzięcia organizacyjne.

Dominującymi tematami ekspozycji staną się: wojna i pamięć, demitologizacja motywów romantycznych, temat rewolucji, wątek bliskości i intymności oraz towarzyszącej żywym śmierci.

Ważnym elementem wystawy będzie interaktywne centrum edukacyjne.

(mat. pras.)
Kuratorem wystawy jest dr hab.Rafał Syska.

(fot.Renata Pajchel)Laureaci V edycji Nagrody im. Adama Włodka

Laureatami V edycji Nagrody im. Adama Włodka za rok 2018 zostali: Weronika Gogola i Daniel Warmuz.

fot. Jakub Stoszek

Weronika Gogola pochodzi z Nowego Sącza, mieszka w Bratysławie. Autorka skończyła ukrainoznawstwo na UJ w Krakowie.Tłumaczy z języka słowackiego i ukraińskiego. Nagrodę im. Adama Włodka otrzymała na napisanie zbioru opowiadań „Alles gute”, które będą wielogłosem różnych bohaterów i próbą zderzenia ze sobą różnych języków. Głównym wątkiem opowiadań ma być pogranicze, doświadczenia emigracji, sytuacje graniczne, śmierć. Klamrą łączącą wszystkie opowieści – Słowacja.

fot. Péter Rácz

Daniel Warmuz – urodzony w 1987 roku w Krakowie, kilka lat mieszkał w Budapeszcie. Jest tłumaczem i badaczem literatury węgierskiej, autorem esejów i opowiadań, członkiem Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Nagrodę im. Adama Włodka otrzymał na przygotowanie przekładu cyklu wierszy „Skok wzwyż” Zoltána Lesiego z języka węgierskiego. Wiersze Lesiego z przekładanego tomu łączą w sobie fakty biograficzne z fikcją literacką. Wyrastają z tradycji epistolarnej. Są ważnym głos o antysemityzmie i tolerancji. Utwory z tego tomu ze względu na zróżnicowany język poetycki, a także konglomerat gatunków i stylów stanowią interesujące wyzwanie translatorskie.

Nagroda im. Adama Włodka została ustanowiona na mocy testamentu pozostawionego przez Wisławę Szymborską. Nagrodę tę, w formie stypendium, Fundacja przyznaje za projekt na napisanie książki o charakterze literackim, literaturoznawczym lub przygotowanie przekładu.
Jest to Nagroda dla młodych twórców – pisarzy, poetów, tłumaczy, badaczy i krytyków literackich, którzy nie ukończyli 35. roku życia i opublikowali już wcześniej przynajmniej jedną książkę.„Wyspiański. Nieznany”. Muzeum Narodowe w Krakowie

16.05 – 05.05 2019

W 150.rocznicę urodzin artysty w Muzeum Narodowym w Krakowie została otwarta wystawa „Wyspiański. Nieznany”. Uzupełnia ona trwającą już ponad rok ekspozycję dzieł i dokumentacji związanych z życiem i twórczością wybitnego artysty. Na nowej wystawie można obejrzeć po raz pierwszy dzieła i przedmioty z otoczenia Stanisława Wyspiańskiego. Wyeksponowano przede wszystkim pastelowy Autoportret artysty (1897) oraz Portret dr. Jana Raczyńskiego (1904). Są to dzieła zakupione do kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie w listopadzie 2018 roku. Po raz pierwszy można też zobaczyć księgozbiór własny autora „Wesela”, liczący 600 woluminów. Muzeum Narodowe zakupiło je w 1910 r. od wdowy po Wyspiańskim Teodory Teofili z domu Pytko. Jest komplet pierwodruków dramatów Wyspiańskiego, od „Legendy” i „Warszawianki” (1898) po opublikowane w roku śmierci Artysty: „Skałkę”, „Powrót Odysa” i „Sędziów”. Znajdziemy również mało dotąd znane prace artystyczne, w tym rysunki z okresu młodzieńczego oraz pastele z kolekcji m.in. Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Lubelskiego, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów. Wystawa „Wyspiański”cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Od listopada 2017r. zwiedziło ją 32 tys. widzów. Ponownie wraca pomysł powstania Muzeum Wyspiańskiego w Krakowie. Taki obiekt – powiedział dyrektor MN – mógłby powstać na działce tuż przy Gmachu Głównym.


Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko