DRUGA LĄDECKA NOC POETÓW

0
380

 

       DRUGA LĄDECKA NOC POETÓW

ladecka noc poetow 2018Uroczysta coroczna impreza, senso – stricte poetycka, odbyła się w Kurorcie Lądek Zdrój, w Domu „U KLAHRA”/kawiarenka artystyczna/. Już po raz drugi poeci z całej Polski zjechali zdrojić poezją kuracjuszy w dniu 24 sierpnia o godzinie 18.30. Przybyłych, z różnych stron kraju uczestników i zaproszonych gości przywitał poeta organizator NOCY POETÓW Zbigniew Kresowaty – artysta malarz, krytyk literacki i eseista. Powitał wszystkich także burmistrz Lądka Zdrój Roman Kaczmarczyk. Włodarz miasta m.in. obiecał, co ważne! – że spotkania pt. NOC POETÓW z poezją śpiewaną, recytowaną oraz czytaną, wejdzie na stałe do kalendarza imprez lądeckich, co z radością przyjęli przybyli ludzie pióra. Zjechało do Lądka około 60 poetów ze swoimi książkami m.in. z: Lublina, Poznania, Wrocławia, Warszawy, Olomouc’a (Czechy), Nysy, Opola, Brzegu, Kielc, Prudnika, Łącznika, Korfantowa, Kłodzka, Kudowy, Głuszycy, Lądka Zdrój – większość to poeci doświadczeni: profesorowie, wykładowcy, nauczyciele, wszyscy z dorobkiem wielo – książkowym… Czytali oni swoje wiersze z tomików poezji, a także ogłaszali nowe liryki, w tym o mieście św. Jerzego… Natomiast w muzycznych przerywnikach wystąpili, jak wspomniano, także poeci śpiewający: kompozytorka Alicja Tanew (godzinny recital) . W drugiej części zaprezentował własne kompozycje także poeta, kompozytor i wykładowca w Konserwatorium Muzycznym z Poznania artysta dr Ares Chadzinikolau.  

Święto Poezji NOC POETÓW muzycznie otworzyła Alicja Tanew, prezentując swoją poezję słownie i muzycznie. Po jej koncercie organizator NOCY POETÓW, prezes Fundacji ERANOS, wręczył artystce Nagrodę Honorową im. Marianny Bocian GNOMA wraz ze statuetką i dyplomem…

            

           Została także wręczona Honorowa Nagroda Poetycka im. Marianny Bocian – GNOMA „koliber” poetce lądeckiej Joannie Mikulskiej – Mossakowskiej oraz statuetka kolibra, za tworzenie poezji związanej z otoczeniem przyrody i ekonaturą oraz sacrum. Trzeba wspomnieć, że nieżyjąca Marianna Bocian (2005) – poetka o wielkim dorobku poetyckim książkowym, krzewiąca patriotyzm i naturę, poetka humanistka… była pracownikiem i przewodniczącą Rady Fundacji ERANOS. A dziś jest uznaną poetką tzw. „korony poetów NOWEJ FALI” – to kierunek literacki buntu poetów lat 68’ – Zatem pozostaje obecnie Ona Patronką Fundacji artystycznej ERANOS.

      W drugiej części, po krótkiej przerwie, poeci czytali wiersze. Szczególne zainteresowanie wzbudził Franciszek Vsetićka, który zaprezentował NONY /utwory stylizowane na czeski renesans, dziesięciozgłoskowiec, dziewięć wersów średniówka , układ rymów ababccb /. Aplauz publiczności przy lirykach : Kresowaty i Stasiewicz. Polską wersję przedstawił tłumacz z oryginału czeskiego Wojciech Ossoliński. Państwo Jolanta i Tadeusz Szwarcowie wystąpili z kabaretem poetyckim tzw. przypadki małżeńskie. Gdzie wiersz kobiecy wymagał riposty męskiej. Niezwykle trafnej i subtelnej.

Po wierszowaniu wystąpił poznański artysta, poeta, muzyk i kompozytor Ares Chadzinikolau. Jego koncert był bardzo odmienny, tak jak odmienne są nurty i wiersze oraz kierunki literackie. Stał się jednością z fortepianem. Gesty oddawały rytm, falował z oktawą.

Poeci ze spotkania w Kawiarni Artystycznej „U KLAHRA” wyszli spełnieni i wyrazili ochotę przyjazdu do Lądka Zdrój ponownie, żeby zdrojić się poetycko z książką – słowem, z Gośćmi, w następnym roku.

W sobotę Grażynka i Zbyszek Kresowaty podjęli poetów śniadaniem w galerii „KREZBI” przy Kościuszki 42. Był smalec, swojski chleb i kiszone ogórki. Można było swobodnie porozmawiać. Wymienić książki i adresy. Umówić się na spotkania literackie. Pożegnania trwały bo miejsca nasiąknięte poezją trudno opuszczać.

Jerzy Stasiewicz                                                  

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko