SŁOMIANOWSKI Andrzej

0
508

Andrzej SŁOMIANOWSKI

ur. 1943 r. w Lublinie – poeta, prozaik, tłumacz, współzałożyciel (w 1970 r.) miesięcznika Literatura na świecie. Do 1973 roku redaktor

w tymże piśmie – kierujący działem literatury anglojęzycznej. Od 1973 roku mieszka za granicą: mieszkał kolejno w Anglii, Danii, Francji – od 1983 roku mieszka w Niemczech.

Autor tomów poezji (wydanych i niewydanych):

  • Alchemia (1998),
  • Święci na co dzień i od święta (?),
  • Zniewolone słowo, albo trzy krucjaty (2006),
  • Słona sztuka (2010),

powieści

  • Jak Misia umierała (1992),
  • W dwa ognie (?),
  • Komu milion, komu sto (?).

Jest również autorem (niewydanej jeszcze) bpoetyckiej biografii Rotmistrza Pileckiego Odwaga Pileckiego, której fragmenty prezentowane były w formie widowiska przez młodzież szkolną w Sulikowie i przez uczennice i uczniów Liceum Salezjańskiego w Pile. Z przekładów warto wymienić powieść Koniec drogi Johna Bartha (1970), tom wierszy Roberta Lowella Wiersze (1973) oraz niewydany jeszcze tom poezji Dwanaście medytacji, wybitnego norweskiego poety Jana Erika Volda. Z przekładów na język niemiecki można wymienić dwujęzyczny tom gehen lernen / nauka chodzenia Tadeusza Różewicza, w którym Słomianowski jest jednym z trzech tłumaczy (dwaj inni to K. Dedecius i B. Hartmann) – wyd. Biuro Literackie, Wrocław 2007. Od października 2001 r. Słomianowski mieszka w Görlitz, nad Nysą Łużycką. Od roku 2006 związany jest ze Stowarzyszeniem SAPOS, w którym realizuje cykliczny projekt „Polska Wiosna”, promujący sztukę i kulturę polską w Niemczech. „Polska Wiosna” wpisała się już na stałe w krajobraz kulturalny miasta Görlitz, wschodniej Saksonii i, po polskiej stronie Nysy, miasta Zgorzelec. Jako stały współpracownik związany jest literacko z wydawanym w Sopocie dwumiesięcznikiem TOPOS .

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko