MOSSAKOWSKI Paweł

0
263

Paweł MOSSAKOWSKI

(ur. 1957) – dramaturg, scenarzysta, redaktor, producent, aktor, recenzent filmowy. Absolwent socjologii na Uniwersytecie Warszawskim.

Jest autorem kilkunastu sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych, takich jak: „Martwa natura” (sztuka pokazana została w Teatrze Telewizji w 1988 roku w reżyserii Natalii Korynckiej), „Identyfikacja” (dramat dla Teatru Telewizji wyreżyserował Andrzej Titkow w 1991 roku; tytuł realizacji: „Podpis”), „Skrzep” (sztuka została zrealizowana między innymi w 1994 roku w Teatrze Powszechnym w Radomiu pod tytułem „Test” przez Remigiusza Cabana), „Siedem dni, ale nie tydzień” (premiera we Wrocławskim Teatrze Współczesnym w 1995 roku w reżyserii Romana Kordzińskiego), „Wieczory i poranki” (dramat dla Teatru Telewizji wyreżyserował Krzysztof Babicki w 1998 roku), „Przetarg” (inscenizację dla Teatru Telewizji przygotował Krzysztof Babicki w 2000 roku), „Johnny Enigma” (tekst dla Teatru Polskiego Radia wyreżyserował w 2000 roku Waldemar Modestowicz), „Rysa” (sztuka pokazana została w Teatrze Telewizji w 2002 roku w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego), „Pseudonim Anoda” (premiera w Teatrze Telewizji w 2008 roku w reżyserii Mariusza Malca) oraz „Roszada” (dramat dla Teatru Powszechnego w Łodzi wyreżyserowali Maciej Wojtyszko i Paweł Aigner w 2009 roku). Siedem sztuk i słuchowisk autora ukazało się w 2006 roku w tomie „Przeciąg”.

Napisał scenariusze filmowe do między innymi: „Gry w ślepca” (wspólnie z Dominikiem Rettingerem-Wieczorkowskim, który był reżyserem filmu), „Nigdy nie mów nigdy” (wspólnie z Iwoną Siemieniuk; reżyseria Wojciech Pacyna) oraz „Śniadania do łóżka” (reżyseria Krzysztof Lang). W roku 2010 autor wydał debiutancką powieść „Ciało lotne”.

Był producentem filmowym takich filmów, jak: „Chłopaki nie płaczą”, „Głośniej od bomb”, „Poranek kojota” czy „Komornik”.

Za sztukę „Roszada” został nagrodzony trzecim miejscem w konkursie „Komediopisanie” organizowanym przez Polskie Centrum Komedii działające przy Teatrze Powszechnym w Łodzi (2008).

Jego sztuka „Dom pełen miłości” przeszła w Laboratorium Dramatu próbę czytania aktorskiego w reżyserii Rafała Sabary.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko