Yvette Popławska z Belgii. Na podstawie rozmowy z Danutą Błaszak i Anną Marią Mickiewicz

0
1023

 

Yvette Popławska z Belgii

Na podstawie rozmowy z Danutą Błaszak i Anną Marią Mickiewicz

O książce „Kosmos literatów”. O tym, jak powstała książka, o początkach Internetu i promowaniu polskiej literatury.

 

Yvette PoplawskaY.P.: Trzymam w ręku książkę „Kosmos literatów” Piękna okładka, profesjonalna grafika, projektu Agnieszki Herman. Przyciąga oko.

Zawartość książki, to co jest pomiędzy okładkami, jest wartościowa i w jakiś sposób niezwykła. Niestandardowa antologia – każdy pisarz przedstawiony jest inaczej. Niektórzy poprzez twórczość, recenzję, notki biograficzne. Nie ma szablonów i to powoduje, że książkę chce się czytać całą, a nie tylko spojrzeć na nazwiska.

 

Danuta Błaszak: Wśród pisarzy i działaczy, których mamy zaszczyt i szczęście przedstawić – jest Yvette Popławska z Belgii, która wspiera, inspiruje, pisze, organizuje i promuje polską literaturę i polską kulturę.

Pomysł powstania książki sięga do początków Internetu, do najstarszego lub jednego z najstarszych, portali literackich, do Miasta literatów 2000++.

Były to początki Internetu, kiedy w roku 1995 narodził się nasz pomysł a później od pomysłu do realizacji, zaczęliśmy wraz z mężem pokonywać początkowe punkty projektu.

Istniał już portal ,,Wolni Najmici” redagowany przez Iwonę i Petera Szymańskich. Roman Antoszewski wprowadził do Internetu polskie książki, klasykę literatury. Niesamowity człowiek, mieszka w Nowej Zelandii.

Oczywiście Internet musiał być wcześniej niż pierwsze próby promowania polskiej literatury.

Odwiedzałam wtedy Warszawę, na stałe mieszkałam na Florydzie. W Warszawie założyłam konto na Polbox. Wówczas bardzo trudno było połączyć się z Internetem. Miałam taki kamyczek znad Bałtyku, kładłam na klawisz ,,ENTER”, żeby powtarzać próbę połączenia.

Pierwszego e-maila wysłałam z konta uniwersyteckiego Agaty Skowron-Nalborczyk. Uniwersytet Warszawski był już wtedy ładnie skomputeryzowany.

Początki Internetu wiążą się ze środowiskiem uniwersyteckim, naukowym, polskim i zagranicznym.

Anna Maria Mickiewicz posiada również duże doświadczenie związane z prowadzeniem stron internetowych. Po raz pierwszy zetknęła się z Internetem i przekazem informacji tą drogą podczas pobytu w Kalifornii, gdzie przyjechała we wrześniu 1991 roku, do Davis, koło Sacramento (USA) . Wszyscy byli wówczas spragnieni wiadomości z Polski, gdzie wiele się działo. Znajomy Polak, fizyk przebywający na stypendium na University California w Davis miał jako pierwszy adres pocztowy email i tą drogą odbierał dzienny biuletyn wiadomości, który wówczas prowadziła grupa entuzjastów z Uniwersytetu Warszawskiego, rozsyłając go do chętnych, którzy zapisali się na listę odbiorców. To było ważne doświadczenie, bo pokazywało po raz pierwszy naocznie jaka jest wartość Internetu. W tym czasie, wszyscy polegali jeszcze na faksach, ale uczelnie jako pierwsze posiadały wolny dostęp do Internetu, szczególnie te amerykańskie. W Polsce też Internet zaczynał już był dostępny na uczelniach, na wybranych komputerach, ale to były początki. Jednak krąg wymiany informacji był wtedy jeszcze bardzo uszczuplony. Kolega fizyk z UC Davis drukował te dwustronicowe biuletyny wiadomości i krążyły one z rąk do rąk wśród polskiego środowiska w Davis.

Danuta Błaszak jeździła na wyjazdy warsztatowe, na spotkania literackie. Znała kilka ciekawych środowisk literackich. Wymyśliła, że trzeba połączyć te środowiska. Na Portalu ,,Miasto literatów” przedstawiali się poeci z różnych grup. Inspiracją był portal polskich paralotniarzy paralotnie.pl redagowany przez Rafała Miszczaka. Danuta chciała dać okazję poetom i sobie też oczywiście, żeby mogli połączyć siły. Pragnęła zrobić bazę danych – autor, notka, fragment twórczości (każdy autor miał swoją “kartkę”), telefon, adres, e-mail, link na stronę internetową. Wtedy świat wydawał się stabilny, mieszkanie i numer telefonu było czymś ,,na zawsze”, a te wszystkie informacje internetowe też wydawały się ponadczasowe. Była już wtedy możliwość techniczna, żeby te “kartki” były interaktywne, żeby autorzy mogli sami uaktualniać informacje. Portal Miasto literatów 2000++ – wszystko oprócz publicystyki na frontowej stronie, przechodzi do Archiwum.

D.B.: Bałam się stracić kontrolę, puścić kartki, „iść na żywioł”. Miałam okazję zorganizować coś jak Facebook – nie miałam tego rozmachu, nie miałam “tej klasy” (aluzja do portalu ,,nasza klasa”).

*

Poważnym osiągnięciem Anny Marii Mickiewicz było powołanie do życia strony internetowej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie. Autorka należała wówczas do grona Zarządu ZPPnO. Był to czas odchodzenia pokolenia pisarzy, którzy powołali Związek i napływu młodej emigracji. Zbiegło się to w czasie z wejściem Polski w struktury europejskie. ZPPnO zaczął początkowo się kurczyć. Anna M. Mickiewicz widziała szansę na utrzymanie struktur związkowych, chcąc powołać do życia nowoczesną formę komunikacji autorów piszących w języku polskim, rozsianych na całym świecie. Tak, by dotrzeć do młodszego pokolenia piszących. Miała nią być strona internetowa ZPPnO. Zarząd z przychylnością odniósł się do tej propozycji i upoważnił Annę M. Mickiewicz do założenia oraz prowadzenia strony. Przygotowany został projekt graficzny we współpracy z grafikiem komputerowym w oparciu o zebrane materiały i uwagi. Wprowadzone zostały działy: historia ZPPnO, władze ZPPnO, „Pamiętnik Literacki”, Nagroda Literacka, redakcja, wieczory literackie, członkostwo, członkowie oraz linki do ich stron, aktualności, recenzje i kontakt. Strona rozpoczęła działalność. Każdego dnia autorzy kontaktowali się przysyłając swoje najnowsze osiągnięcia pisarskie prosząc o zamieszczanie ich na stronie. Był to bardzo burzliwy i dynamiczny okres. Dzięki stronie wzbogacono kontakty literackie i promocję książek. Rozwijał się też Związek, zdobywając nowych członków i należne miejsce również w świecie wirtualnym. Anna Maria Mickiewicz powołała później własną stronę Fale Literackie/Literary Waves.

*

„Kosmos literatów” jest książką wydaną w języku polskim. Danuta Błaszak i Anna Maria Mickiewicz publikowały wcześniej wspólnie w książkowej serii amerykańskiej „Contemporary Writers of Poland”.

Y.P.: „Kosmos literatów”, porządnie wydana książka zamiast w formie informacji upublicznionej na portalu Internetowego? Czy medium, do którego jest przeznaczona dana literatura wpływa na formę? Inaczej pisze się z myślą o publikacji np. na stronie internetowej, na Fanpage’u na Facebooku, inaczej o publikacji drukowanej? W książce brakuje zdjęć…

D.B.: Internet i wydanie książki to są zupełnie dwa różne media. One świetnie się uzupełniają. Niektóre narzędzia internetowe, możliwości techniki wizualnej nie znajdują zastosowania w klasycznie wydanych książkach.

Y.P.: Danuta Błaszak i Anna Maria Mickiewicz promują polską kulturę i literaturę na świecie. Nasze dziedzictwo kulturowe jest ważne i piękne.

 

Yvette Popławska (Belgia)

 

 

 

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko