Węgrzynowicz-Plichta Magdalena

0
290

 

Magdalena Węgrzynowicz-Plichta – poetka, socjolog, pedagog, redaktor, wydawca;

urodzona w 1959 r. w Warszawie, mieszka w Krakowie; absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego; w Sochaczewie ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie fortepianu i Liceum Ogólnokształcące im. Fryderyka Chopina; tytuł magistra socjologii uzyskała w Krakowie na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a uprawnienia pedagogiczne – po ukończeniu studiów podyplomowych; w latach 1987-1994 pracowała jako nauczyciel nauczania początkowego i języka polskiego w szkole podstawowej; w latach 1995-1998 pracowała jako rzecznik prasowy i redaktor w Wojewódzkim Urzędzie Pracy; od 1999 r. do chwili obecnej pracuje jako redaktor naczelny Wydawnictwa IDEA; od 2004 r. do chwili obecnej prowadzi własne Wydawnictwo SIGNO, w którym wydała ponad dziewięćdziesiąt tytułów z literatury pięknej, opublikowane książki i autorów prezentuje na fan page wydawnictwa: www.facebook.com/wydawnictwosigno; redaktor kwartalnika literacko-kulturalnego LiryDram (www.lirydram.pl) i portalu literackiego Horyzont (www.horyzontmedia.eu); na fan page autorskim: www.facebook.com/poetkamwp regularnie publikuje swoją najnowszą poezję.

Autorka ośmiu tomów wierszy: „Doznania” (1998), „Anemony” (2003), „Łaptaki” (2005), „Kalkomanie” (2007), „Pokolenia” (2009), „Miraże” (2014), „Artefakty” (2015), „Imponderabilia” (2018). W przygotowaniu kolejny, inspirowany antyczną liryką greckiej poetki Safony – „Safoniana” (2018). Współtwórczyni pięciu spektakli poetycko-muzycznych: „Wyspy zaczarowane” (2008) na podstawie poematu z Wojciechem Węcławem i Maciejem Busiem (ballada irlandzka, gra na flażolecie i kościach), „Pieśni miłosne Mantyli i Kapelusza” (2013) – dialog erotyczny wierszami, inspirowany folklorem hiszpańskim, wspólnie z poetką Anną Pituch-Noworolską i muzyką w wykonaniu Adama Hliniaka (gitara klasyczna, flamenco) – premiera: VIII Festiwal Sentir Flamenco w Krakowie, „A może jestem jak Safona” (2014) spektakl inspirowany liryką Safony z Agnieszką Kuk (sopran) i Adamem Kuk (kompozycja), „A ja powsinoga” (2015) spektakl inspirowany folklorem polskim z Barbarą Leśniak (śpiew i kompozycja), „Kółko graniaste” (2017) spektakl inspirowany muzyczno-ruchowymi zabawami dziecięcymi i folklorem polskim z Barbarą Leśniak (śpiew i kompozycja). Osiem wierszy z debiutanckiego tomu Doznania (nakład wyczerpany) od 2010 r. prezentuje wokalistka i kompozytorka Agnieszka Dulny.

Od debiutu w 1998 r. pisze i publikuje poezję oraz prozę, ma na swoim koncie także opracowania redakcyjne, wywiady i omówienia krytyczne, m.in. zbiór esejów o najnowszej poezji „Poetyckie światy. Między Parnasem a Giewontem” (2016), bierze udział w antologiach i almanachach okolicznościowych. Swoje utwory prezentowała w czasie festiwali literackich w Warszawie, Londynie, Wilnie i Wiedniu. Jej utwory tłumaczone były na język angielski, niemiecki, rosyjski i rumuński; prezentowane m.in. przez Bożenę Adamek, Aleksandrę Batko, Annę Dymną, Beatę Malczewską, Ewę Stolcman, Agnieszkę Szymszajner oraz Bartłomieja Cabaja. Laureatka wielu konkursów literackich, obecnie zasiada jako juror. Animatorka kultury, promując poezję współpracowała ze Śródmiejskim Ośrodkiem Kultury (obecnie Krakowskie Forum Kultury) i Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie, w Nowohuckim Centrum Kultury prowadziła Warsztaty twórczego pisania. Współpracuje z Klubem Dziennikarzy Pod Gruszką przy Bibliotece Kraków oraz z Krakowskim Klubem Aktora SPATiF.

W 1996 r. związała się z „Formacją Szesnaście”, działającą przy Dworku Białoprądnickim w Krakowie i nieformalną literacką grupą „Każdy rodzi się poetą”, działającą przy Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie, która została założona przez redaktora Ryszarda Rodzika w 1995 r.; wspólnie z dziennikarką i poetką Anną Kajtochową opracowała i w Wydawnictwie SIGNO wydała dwa rocznicowe almanachy tej grupy „Każdy rodzi się poetą”, „Każdy rodzi się poetą. Na jubileusz”; od marca 2011 r. do października 2013 r. prowadziła cykliczne miesięczne warsztaty literackie tej Grupy, fan page tej grupy: www.facebook.com/grupakazdy redaguje i prowadzi od 2017 r.

W latach 2003-2016 należała do Związku Literatów Polskich, w latach 2011-2014 była Prezesem Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Należy do Stowarzyszenia Promocji Polskiej Twórczości, Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana, Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza; jest honorową członkinią Janowskiego Klubu Literackiego i Sądeckiego Klubu Literackiego.

email:signo1@wp.pl

tel. 509 192 309

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko