BOCZKOWSKA Anna

0
375

Anna BOCZKOWSKA

(ur. 1938) – dr nauk humanistycznych, historyk sztuki specjalizujący się w rzeźbie i malarstwie XV stulecia, realizatorka telewizyjnych filmów o sztuce. Członkini Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Pracownik naukowy Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w latach 1975-1996. Laureatka Nagrody Stowarzyszenia Historyków Sztuki za pracę magisterską w roku 1965 i dwóch Pegazów na Festiwalu Filmów o Sztuce w Zakopanem za program Wawel (1970) i Nagrobek Kazimierza Jagiellończyka (1973).

Twórczość:

Autorka książek i artykułów naukowych poświęconych sztuce dawnej i współczesnej. W. Gibson w bibliografii swojej książki „Hieronymus Bosch”, zamieścił jej artykuły dotyczące tego malarza z komentarzem „wartość naukowa”[2]. Książka „Herkules i Dawid z Rodu Jagiellonów” – opublikowana w roku 1993 przez Ośrodek Wydawniczy Zamku Królewskiego w Warszawie została zrecenzowana „The Burlington Magazin”.

W latach 1969-1974 realizatorka filmów poświęconych sztuce polskiej z udziałem wybitnych historyków sztuki. Między innymi: prof. S. Mossakowskiego („Pieczęć Kopernika”), A. Ryszkiewicza („Aleksander Kucharski: życie i twórczość”), W. Tatarkiewicza, „Architektura klasycyzmu w Warszawie” ( 1969).

Wybrane publikacje:

  • Hieronim Bosch, wyd. Arkady, Warszawa 1972
  • Hieronim Bosch, Astrologiczna symbolika jego dzieł, wyd. Ossolineum, Wrocław-Warszawa- Kraków-Łódź-Gdańsk 1977
  • Triumf Wenus i Luny. Pasja Hieronima Boscha, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1980
  • Herkules i Dawid z rodu Jagiellonów, Ośrodek Wydawniczy Zamku Królewskiego w Warszawie ARS REGIA, Warszawa 1993
  • Sarkofag Władysława II Jagiełły i Donatello. Początki Odrodzenia w Krakowie, Wyd. Słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2011
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko