30 lecie debiutu

0
441

30 lecie debiutu

 

30 lecie debiutu

 

   W czasie tegorocznej Opolskiej Jesieni Literackiej przypadł jubileusz 30-lecia debiutu poetyckiego Edmunda Borzemskiego, poety z Korfantowa. Uroczystość miała miejsce w Opolu w bibliotece „Pod szkłem” na Minorytów 4.

   Jubilat został uhonorowany nagrodą literacką im. Marianny Bocian (kryształowy gnom). Nagrodę wręczył Zbigniew Kresowaty, krytyk literacki z Wrocławia. W obszernej laudacji przedstawił dokonania poety. Od strony warsztatu utwory Edmunda omówił Franciszek Všetička prof. literatury Uniwersytetu w Ołomuńcu.

   Uroczystość uświęcił znakomitym przemówieniem kardiochirurg z Zabrza prof. Marian Zembala, przyjaciel poety, któremu rodzice Edmunda zawdzięczają życie. Podarował jubilatowi pokaźnych rozmiarów grafikę – poezja ołówkiem.

   Druga część to wędrówka przez biografię poety. Zaczynamy od korzeni. Widzimy na ekranie przodka, właściciela składu fotoaparatów we Lwowie. Dziadka właściciela gospodarstwa rolnego, który zaszczepił w małym Mundku na całe życie miłość do koni. Babcię wpajającą przywiązanie do tradycji i wartości chrześcijańskich. Jest debiut poetycki 1987r. Pierwsza książka, spotkania z czytelnikami i młodzieżą  w szkołach. Praca jako juror w konkursach recytatorskich. Międzynarodowe Najazdy Poetów na Brzeg. Kolejne książki. Spotkanie z Janem Pawłem II na prywatnej audiencji w Watykanie. Spotkania Krakowskiej Konfraterni Poetów w Hotelu Europejskim w Krakowie, w pałacu biskupim z kard. Stanisławem Dziwiszem. Publikacje w dziesiątkach almanachów i prasie ogólnopolskiej. Wszystko przeplatane lirykami prezentowanymi przez autora i Janusza Wójcika, poetę z Brzegu, który w wieczór wprowadzał nutkę nostalgii za miejscami i poetami, którzy zmarli, a Edmundowi towarzyszyli w drodze twórczej.

   Całość oprawiła muzycznie grając na fortepianie niewidoma Maria Ruszecka z Nysy. 

 

Jerzy Stasiewicz

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko