Holewiński Wacław

0
671

Wacław Holewiński (ur. 27 marca 1956 w Warszawie) – pisarz, prawnik, wydawca, redaktor, działacz opozycji demokratycznej i więzień polityczny w PRL.

Od 1977 był współpracownikiem Niezależnej Oficyny Wydawniczej, W 1979 ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Od marca 1981 był pracownikiem Krajowej Komisji Koordynacyjnej Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

W styczniu 1982 został na pół roku internowany.

Wraz z Jarosławem Markiewiczem w grudniu 1982 założył Wydawnictwo Przedświt (drugie pod względem ilości wydanych tytułów wydawnictwo podziemne w Polsce). Został aresztowany w maju 1984, zwolniony na mocy amnestii w sierpniu 1984.

W latach 2014-2016 razem z Markiem Ławrynowiczem prowadził audycję literacką “Jak pisarz z pisarzem” w Radiu Wnet.

Od czerwca do listopada 2016 prowadził wraz z Katarzyną Wójcik cykliczny program literacki „Mistrz i Katarzyna” w radiowej Trójce.

Prowadzi stałą rubrykę recenzencką pt. “Mebluję głowę książkami” w portalu pisarze.pl.

Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W latach 2005–2008 wiceprezes warszawskiego oddziału SPP, w latach 2008-2011 wiceprezes SPP, od 2022 roku członek Zarządu Głównego SPP. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

Od 2016 jest członkiem jury Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza.

Od października 2016 jest zastępcą kierownika redakcji literackiej Programu Drugiego Polskiego Radia.

Autor trzynastu powieści, tomu opowiadań, tomu dramatów. Wielokrotnie nagradzany: wyróżnienie i nagroda główna Nagrody literackiej imienia Józefa Mackiewicza (2013), trzykrotnie Warszawską Premierą Literacką, wielokrotnie Książką Miesiąca Magazynu Literackiego Książki.

Jest autorem dziewięciu słuchowisk radiowych (Teatr Polskiego Radia, Radio Wnet, Polskie Radio Rzeszów).

Jego dramaty wystawiały teatry w Warszawie (Teatr Ateneum), Gorzowie Wlk. (Teatr im. Osterwy).

Powieść „Droga do Putte” została przełożona na węgierski

W 2023 roku na ekrany kin wejdzie film fabularny „Pogrom 1905. Miłość i hańba” w reżyserii Michała Rogalskiego, nakręcony na podstawie powieści „Pogrom 1905″. Zostanie też pokazany (pod identycznym tytułem) 7-odcinkowy serial w TVP.

Publikował we wszystkich najważniejszych pismach literackich w Polsce, m.in. Twórczości, Dialogu, Arcanach, Toposie, Frazie, Nowej Okolicy Poetów, Nowych Książkach.

W roku 2008 odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W roku 2022 został uhonorowany brązowym medalem Gloria Artis.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko