20.08.2017

0
198

 

Druga odsłona Miejsc. Instalacja „Życie” Marcina Zawickiego

w Królewskiej Fabryce Karabinów na Dolnym Mieście w Gdańsku

 

Miejsca2 fot.Lucyna Kolendo KFKMiejsca to cykl działań artystycznych organizowanych przez Instytut Kultury Miejskiej, który ukazuje przestrzeń jako doświadczenie działające na wszystkie zmysły. Zaproszeni twórcy przygotowują prace nawiązujące do stanu i historii przestrzeni, w której znajdzie się ich instalacja. Druga odsłona Miejsc odbędzie się 18-20 sierpnia w budynku dawnej kotłowni, w Królewskiej Fabryce Karabinów na Dolnym Mieście. Swoją instalację site-specific „Życie” pokaże tam Marcin Zawicki, a projekt LASY zadba o oprawę muzyczną wydarzenia. Wstęp wolny. Więcej informacji: www.miejsca.eu.

 

Marcin Zawicki, działający w Gdańsku artysta wizualny, malarz i twórca obiektów oraz instalacji przybliża ideę pracy, która powstała na potrzeby cyklu. – Zasada zachowania energii, obieg materii, to ciągłe powstawanie na nowo, zawsze na nawozie tego, co było przedtem. Pęd, który wespnie się ku górze, zabierze światło innym, poniżej. Życie ma swoją reprezentację estetyczną; piękno jego form wynika z ich doskonałej utylitarności. Nic tu nie jest przypadkowe, taka strata energii oznaczałaby śmierć. Rozwój zdaje się nie mieć końca a forma doskonała nie istnieć. Podobne relacje, procesy biologiczne rządzą całym światem natury ożywionej. Kierują także aktem twórczym. Rozrost i ewolucja, namnażanie i kolonizacja. Homeostaza i wyodrębnienie ze świata.

 

Artysta ukończył ASP w Gdańsku, a jego praca dyplomowa „Hollow Art” w pracowni prof. Teresy Miszkin, została uznana za Najlepszy Dyplom ASP w Polsce w 2010 roku. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku.

 

W styczniu 2017r odbyła się pierwsza odsłona cyklu, podczas której swoje instalacje zaprezentowali przy ul. Ogarnej Maciej Chodziński i Paweł Kulczyński. Drugą, proponowaną przez Instytut Kultury Miejskiej, przestrzenią jest budynek kotłowni na terenie Królewskiej Fabryki Karabinów przy ul. Łąkowej 35/38 w Gdańsku. Od połowy XIX wieku funkcjonowała tam Fabryka Broni, w której po rozbudowie i modernizacji kompleksu (II połowa XIX wieku) powstała centralna kotłowania – niezwykła przestrzeń, w której na kilka dni zagoszczą zaproszeni przez Instytut Kultury Miejskiej artyści: Marcin Zawicki i LASY (Stendek – elektronika, Jacek Prościński – perkusja). Po II wojnie światowe w budynku dawnej Fabryki Broni znajdowały się Gdańskie Zakłady Futrzarskie, Fabryka Ogniw i Baterii, a od 2000 roku szpital weterynaryjny. Obecnie dawna Królewska Fabryka Karabinów to przestrzeń eksplorowana przez trójmiejskich artystów i grupy twórcze, nadal jednak można w niej odkryć piękne, mniej znane zakamarki. Takim miejscem jest dawna kotłownia, w której znajdzie się praca Marcina Zawickiego „Życie”.

 

Miejsca #2, 18-20 sierpnia 2017

Marcin Zawicki, „Życie”, instalacja site specific 
LASY (Stendek), instalacja dźwiękowa

Godziny działania instalacji: 18 -19 sierpnia, godz.17.00 -1.00, 20 sierpnia, godz. 12.00-20.00.

LASY (Stendek – elektronika, Jacek Prościński – perkusja) – koncert, 20 sierpnia godz. 19.00.

Adres: Królewska Fabryka Karabinów, ul. Łąkowa 35/38 (budynek kotłowni)

 

Kuratorka cyklu: Natalia Cyrzan

Producentki wydarzenia: Larysa Sałamacha, Anna Jankowska

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej

www.miejsca.eu 

www.facebook.com/MiejscaIKM

 

Miejsca to nieregularny cykl minimalistycznych działań artystycznych w przestrzeniach zamkniętych, rozsianych na mapie miasta i napotkanych w drodze poszukiwań. Wejście do Miejsca i zastanie go takim, jakie ono jest, w konkretnym punkcie kontinuum czasu. Przestrzeń jest dla tego projektu punktem wyjścia i sytuacją samą w sobie. Artystyczna ingerencja w Miejsce to odpowiedź artystów na zastaną przestrzeń. Miejsca ukazują przestrzeń jako doświadczenie synestetyczne i działające na wszystkie zmysły. Jak pisze Juhani Pallasmaa w „Oczach skóry”: “Każde wzruszające doświadczenie architektury jest wielozmysłowe; jakości przestrzeni, materiału, skali są mierzone w równym stopniu przez oko, nos, skórę, język, szkielet i mięśnie. Architektura wzmacnia doświadczenie egzystencjalne, jednostkowe poczucie bycia w świecie, to zaś stanowi w sposób istotny wzmocnione doświadczenie podmiotowości. Zamiast samego wzroku czy klasycznych pięciu zmysłów, architektura aktywizuje różne sfery doświadczania sensorycznego, które reagują z sobą i przenikają się nawzajem”. W styczniu odbyła się pierwsza odsłona cyklu, w której Maciej Chodziński i Paweł Kulczyński zaprezentowali swoje instalacje przy ul. Ogarnej.

 

Marcin Zawicki – urodzony w Szczecinie, mieszkający i działający w Gdańsku artysta wizualny, malarz i twórca obiektów oraz instalacji. Dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku w 2010 r. w pracowni prof. Teresy Miszkin – praca dyplomowa „Hollow Art” została uznana za Najlepszy Dyplom ASP w Polsce w 2010 roku. Od 2010 roku pracownik Wydziału Malarstwa macierzystej uczelni, na której w 2015 roku obronił z wyróżnieniem pracę doktorską. Laureat licznych nagród i wyróżnień, m.in. wyróżnienia Regulaminowego na 41 Biennale Malarstwa Bielska Jesień (2013), dwukrotny Laureat Nagrody Rektora ASP (2013, 2015). Autor wielu wystaw indywidualnych (m. in. w Galerii Miejskiej we Wrocławiu, PGS w Sopocie, BWA Zielona Góra, Galerii m2 w Warszawie, uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Prace w kolekcjach prywatnych oraz w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku. Od 2015 roku reprezentowany przez Galerię m2 w Warszawie.

 

LASY – nowy projekt muzyczny Macieja Wojcieszkiewicza (Stendek), absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale Malarstwa. „LASY – To próba znalezienia mostu łączącego dwie największe pasje artysty: tworzenia muzyki i doświadczania lasu. Próba stworzenia muzyki nowoczesnej a zarazem osobistej i emocjonalnej”. Stendek do tej pory wystąpił między innymi na festiwalach takich jak Open´er, Selector Festival w Krakowie, Plateaux Festival w Toruniu, Ambient Festival w Gorlicach, Digitalia w Szczecinie czy Festiwalu Ambientalnym we Wrocławiu. Supportował artystów takich jak Nosaj Thing, Squarepusher, Dookoom, oOoOO, Murcof, Tim Hecker, Biosphere, Booka Shade oraz Boys Noize. W 2013 roku ukazał się jego pełnowymiarowy album „Touch” dla PINK KONG RECORDS. Jest producentem nagrodzonej Fryderykiem 2017 dla najlepszego albumu elektronicznego najnowszej płyty Reni Jusis – BANG!, która ukazała się w kwietniu tego roku, dla Sony Music Poland.

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko