INFORMACJA PRASOWA
Maksym Rudnik
WILDERNESS
wernisaż: 5 lipca 2017, środa, godz. 18.00
Pawilon Sztuki ERGO Hestia / Kostrzewskiego 1 / Warszawa
wystawa trwa do 7 września 2017
godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, piątek 14.00-17.00
środa nieczynne, czwartek 14.00-18.00 lub po umówieniu telefonicznym +48 513 525 045
kurator: Bartek Wieczorek
Wystawa prac młodego fotografa Maksyma Rudnika otworzy letni sezon wystawowy w warszawskim Pawilonie Sztuki ERGO Hestii. Artysta zaprezentuje cykl fotografii, będący głęboko humanistyczną próbą interpretacji tematu koegzystencji współczesnego człowieka z przyrodą. Wakacyjna propozycja Pawilonu jest także opowieścią dokumentującą doświadczenie podróży i obserwacje podjęte przez młodego człowieka w rożnych zakątkach świata.
Zdolność abstrakcyjnego myślenia przyjęła smutną rolę narzędzia globalnej opresji, gdzie ludzkość — z ssaka, broniącego się przed siłami natury — stała się semiwirtualnym nowotworem żarłocznie toczącym jedyną znaną planetę, na której rozkwitło życie. Batalii tej przygląda się od kilku lat Maksym Rudnik (25), absolwent SGH, ekonomista i zawodowy fotograf z Warszawy. W przerwach między komercyjnymi zleceniami Rudnik realizuje skrupulatnie materiał dokumentujący styk dwóch światów — cywilizacji i przyrody. Podróżując od Europy, przez północno-zachodnią Afrykę, po odległą Indonezję, jak sam mówi — dużo czasu spędzałem w oceanie i w miejscach gdzie […] nie ma tej naszej zachodniej cywilizacji, ale podróżując […] mijasz duże miasta i tam dostrzegasz obrazy „walki” dwu światów: ludzi i natury.
Jako adept analogowej szkoły fotografii, spod powiększalnika wypuszcza klasyczne odbitki srebrowo-żelatynowe, które stanowią decydującą większość jego dzisiejszej wystawy, jak i całego dorobku. Kadry Maksyma Rudnika pojawiały się w publikacjach zarówno w Europie, ale też i w USA, by teraz zmusić Państwa do chwili refleksji nad kondycją naszego gatunku i domu, który pozwalamy obrócić w ruinę własnym pobratymcom.
http://maksymrudnik.com
www.artystycznapodrozhestii.pl
Sponsor główny wystawy:
Nikon
Sponsorzy:
Epson, Ilford Photo, Fomei, Fotoforma, Medikon Polska
Patroni medialni:
Aktivist, Digital Camera Polska, Fotopolis, Szeroki Kadr
Kontakt dla mediów:
Monika Tramś
telefon: +48 508-207-010
e–mail: monika.trams@fundacjaaph.pl
Janusz Heller
telefon: +48 515-555-832
e–mail: janusz.heller@fundacjaaph.pl
***
Informacja o Fundacji Artystyczna Podróż Hestii
Fundacja Artystyczna Podróż Hestii działa na rzecz promocji młodych artystów polskich, między innymi poprzez organizowanie co roku ogólnopolskiego konkursu „Artystyczna Podróż Hestii” dla studentów ostatnich trzech lat wszystkich wydziałów i uczelni artystycznych w kraju. Fundacja wspiera także rozwój finalistów i laureatów konkursu APH poprzez prezentowanie ich twórczości szerokiej publiczności w największych ośrodkach kultury w Polsce oraz poprzez działania sprzyjające nabywaniu prac finalistów do prywatnych kolekcji.
Fundacja Artystyczna Podróż Hestii organizuje wystawy w ważnych centrach artystycznych w Polsce, promując artystów wyłonionych w ramach konkursu. Wystawom towarzyszą kuratorskie oprowadzania, spotkania z gośćmi specjalnymi, a także warsztaty artystyczne dla rodzin. W zakresie sztuk pięknych Fundacja organizuje również konferencje, seminaria i tematyczne imprezy w kraju i za granicą, akcje artystyczne
i kulturalne; prowadzi też działalność informacyjną i wydawniczą dotyczącą promowania młodych polskich artystów.
Prace artystów nagradzanych w konkursie Artystyczna Podróż Hestii oraz finalistów poszczególnych edycji można oglądać w warszawskim Pawilonie Sztuki ERGO Hestii przy ul. Kostrzewskiego 1/131. Pawilon Sztuki to artystyczny showroom w Polsce, prowadzony przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe ERGO Hestia SA.
***
Informacja o konkursie Artystyczna Podróż Hestii
„Artystyczna Podróż Hestii” to konkurs powołany w 2002 roku z inicjatywy Piotra
M. Śliwickiego, prezesa Grupy ERGO Hestia. Poprzez swoje działania sopocki ubezpieczyciel upowszechnia ideę mecenatu artystycznego w środowisku biznesowym. Fundacja i prowadzony przez nią konkurs daje młodym artystom możliwość pokazania się w polskim oraz międzynarodowym środowisku artystycznym, a także jest silną inspiracją do dalszego rozwoju. W pierwszych latach projekt realizowano w porozumieniu
z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, a od 2009 ERGO Hestia – obecnie poprzez Fundację – współpracuje ze wszystkimi uczelniami artystycznymi działającymi na terenie Polski.
W roku 2009 konkurs „Artystyczna Podróż Hestii” wyróżniono nagrodą „Sztuka cenniejsza niż złoto” – Fundacji Commitment to Europe arts & business oraz Narodowego Banku Polskiego.
***
Informacje o Grupie ERGO Hestia
Grupa ERGO Hestia łączy biznes z zaangażowaniem społecznym. Obok programu Artystyczna Podróż Hestii jest też mecenasem przyznawanej już od 2001 roku Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Honoruje ona wybitnych intelektualistów
i działaczy społecznych. Grupa finansuje wychowanie młodzieży w Sopockim Klubie Żeglarskim SKŻ ERGO Hestia Sopot.
Poprzez Fundację Integralia tworzy warunki zawodowego startu dla ambitnych osób niepełnosprawnych. Jest też sponsorem tytularnym ERGO Areny, największej hali sportowo–widowiskowej na Pomorzu. Właśnie tam zorganizowała wystawy prac finalistów 11. i 12. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, zderzając temat młodej sztuki
z przestrzenią masowych widowisk i wydarzeń sportowych.
Tworzą ją dwie spółki ubezpieczeniowe: STU ERGO Hestia SA i STU na Życie ERGO Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Ubezpieczenia majątkowe oferowane są pod 4 markami: ERGO Hestia, MTU, mtu24.pl oraz You Can Drive. Prezesem Grupy jest Piotr M. Śliwicki.
Grupie zaufało ponad 3,6 miliona klientów indywidualnych oraz firm reprezentujących mały i średni biznes, a także największe korporacje. Ubezpieczamy co drugą firmę z setki największych w Polsce. O dynamicznym rozwoju Grupy świadczy fakt, że co 13 sekund wystawiana jest nowa polisa ubezpieczeniowa. W 2016 roku pomogliśmy w ponad 600 tysiącach szkód – co minutę podejmujemy decyzję o wypłacie odszkodowania. Głównym akcjonariuszem Grupy ERGO Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy ERGO Versicherungsgruppe, należący do największego reasekuratora, Munich Re.