Życzenia od Redakcji Pisarze.pl

0
365

Wszystkiego najlepszego z okazji


świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2017


– Życzy Redakcja Pisarze.pl


szopka-bielanska1 

Jedyna Szopka Permanentna

znajduje się przy Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Lesie Bielańskim w Warszawie, ul Dewajtis. Jest eksponowana przez cały rok. W 2002 r. Józef Wilkoń urządził przy kościele karuzelę. Miał ją napędzać osiołek Franciszek. Bez powodzenia.
Franciszka próbowano sprzedać na Allegro. Nie udało się.
Józef Wilkoń dorobił więc do osiołka szopkę.
Została wyrzeźbiona w 2004 r. jako dar dla fundacji Ewy Błaszczyk “Akogo”.
W roku 2006 była eksponowana przed warszawską Zachętą. Iluminację ufundowała firma “Multidekor” Grzegorza Podogrockiego z Piastowa.

Szopce towarzyszą żywe zwierzęta: osiołek Franciszek (ur. 2000 r.), baranek Kazimierz (podarunek ks. kardynała Kazimierza Nycza), dużo kotów. Przed świętami drewniany pastuszek gra na trąbie kolędy (soundtracks – Mateusz Pospieszalski). Na św. Mikołaja, 6 grudnia, do szopki wstawia się większość figur i w godzinach 15.00-24.00 włącza iluminację, a 8 grudnia umieszcza pozostałe postaci. W wigilię Bożego Narodzenia pojawia się figurka Dzieciątka Jezus. O północy odprawiana jest Msza święta pasterka przy świecach z płomykiem betlejemskim. Śnieg gwarantowany (w razie potrzeby uruchamia się maszynę do jego produkcji).

Szopkę zorganizował ks. Wojciech Drozdowicz (ur. 17 kwietnia 1954 w Warszawie), prałat, kanonik kapituły kampinosko-bielańskiej archidiecezji warszawskiej, animator kultury i społecznik, proboszcz parafii bł. Edwarda Detkensa spośród Stu Ośmiu Męczenników w Lesie Bielańskim w Warszawie przy ul. Dewajtis 3.

Autor Józef Wilkoń (ur. 12 lutego 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki) jest wybitnym artystą plastykiem, ilustratorem, malarzem, rzeźbiarzem, scenografem. Mieszka i pracuje w Zalesiu Dolnym.


szopka-bielanska1Fot. Piotr Müldner-Nieckowski


Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko