Irena Kaczmarczyk – Międzynarodowy Festiwal Sztuki Janusza Trzebiatowskiego

0
605

Irena Kaczmarczyk

 

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Janusza Trzebiatowskiego

 

jutrzenka-trzebiatowski-cloud       Jubileuszowy Rok 2016 artysty malarza Janusza Jutrzenka -Trzebiatowskiego niewątpliwie wpisał się w historię sztuki wystawienniczej Europejskiej Stolicy Kultury, jaką od 2013 roku jest miasto Kraków. W pewnym sensie należało się to Krakowowi, gdyż Janusz Jutrzenka -Trzebiatowski ukończył tu Akademię Sztuk Pięknych i nieprzerwanie od 1954 roku żyje i tworzy w tym mieście, nie zapominając jednak o Chojnicach, miejscu urodzenia (9 lipca 1936 r.), gdzie w czynie społecznym założył Galerię Sztuki Polskiej i Muzeum w Baszcie. Notabene Galeria Muzeum Janusza Trzebiatowskiego w Chojnicach jest chyba jedynym w Polsce muzealnym zbiorem prac żyjącego artysty. Nie było więc zaskoczeniem przybycie delegacji z Chojnic na wernisaż wystawy, który miał miejsce w Pałacu Sztuki w Krakowie i złożenie Jubilatowi najserdeczniejszych życzeń urodzinowych. Podniosłych chwil nie brakowało zresztą i w innych zacnych miejscach kulturalnego Krakowa, gdzie prezentowane były obrazy wszechstronnie uzdolnionego Artysty. Oprócz największej ekspozycji prac pokazanej w Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, dzieła Janusza Jutrzenka -Trzebiatowskiego wystawiane były w prestiżowej Galerii Opery Krakowskiej (cykl:Cztery żywioły i czarne słońce na czarnym tle), w Galerii Lamelli Śródmiejskiego Ośrodka Kultury w Krakowie (Malarstwo pastelowe, cykl:Ptaki -Woda -Między), w Auli Akademii Muzycznej „Florianka” (Tryptyk: Pejzaż muzyczny) i w Królewskim Zamku w Niepołomicach na zbiorowej wystawie „XVIII Salon Sztuki POLARTU”.

        Nie jestem krytykiem sztuki i nie mogę podejmować próby oceny malarstwa Janusza Jutrzenka -Trzebiatowskiego, ale jest niezaprzeczalne, iż Artysta odnalazł własny język i oryginalny styl. „Jest –  pisze Prezes Stowarzyszenia Pastelistów Polskich Krzysztof Kuliś – mądrym twórcą, poetą formy i malarzem myśli”. Zbudował swoją mocną pozycję artystyczną w sztuce nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Jego obrazy, a namalował ich powyżej 3000, znajdują się w ponad stu muzeach świata. Miał 718 wystaw, w tym 211 indywidualnych.

    Janusz Jutrzenka -Trzebiatowski to artysta oryginalny i wszechstronny. Malarz, rzeźbiarz, medalier, scenograf, poeta i filozof. Autor 14 tomików wierszy, zrzeszony w Krakowskim Oddziale Związku Literatów Polskich. Nie zabrakło więc poezji podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki. Utwory z najnowszego tomu wybrzmiały w Salonie Poezji Trzebiatowskiego w przepięknej Sali Cnót Pałacu Biskupa Erazma Ciołka (Oddział Muzeum Narodowego) przy ul. Kanoniczej 17 w Krakowie. Czytał też swoje wiersze w Stowarzyszeniu Twórczym Artystyczno -Literackim, gdzie nie zapomniano o obchodach 80.urodzin Poety. 

          Festiwal Sztuki Trzebiatowskiego nie ograniczył się tylko do przedstawienia dorobku w zakresie malarstwa i poezji. Wystawom nieustannie towarzyszyła muzyka klasyczna. Odbyło się w Krakowie kilka koncertów i recitali na cześć Jubilata, w których zagrali znakomici krakowscy artyści muzycy, chociażby wymienić profesora Stefana Latałę, który w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny poświęcił Januszowi Trzebiatowskiemu specjalny Koncert Organowy J. S. Bacha, nie zapominając też o małżonce Jubilata, Joannie Krupińskiej -Trzebiatowskiej, której zadedykował jeden z utworów. Ona  przecież nie tylko otwierała wszystkie wydarzenia artystyczne, ale perfekcyjnie przygotowała całość Jubileuszowego Festiwalu. W pamięci zawsze licznie zgromadzonych gości pozostaną również koncerty: Zespołu Sinfonietta Cracovia pod batutą Tadeusza Strugały w Królewskim Zamku w Niepołomicach oraz dwa Jesienne Koncerty Kameralne: w najpiękniejszej Sali Koncertowej im. Bronisława Rutkowskiego we„Floriance”, gdzie zagrali wyborni krakowscy artyści: Renata Żełobowska -Orzechowska (fortepian) i Mariusz Pędziołek (obój) oraz w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, w którym wystąpili: Bogusława Hubisz -Sielska (altówka) i Mariusz Sielski (fortepian).

     Wyjątkową jednak Artystką, która uświetniała każde wydarzenie festiwalowe była absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, doktorantka, pianistka (córka Państwa Trzebiatowskich) Izabela Jutrzenka -Trzebiatowska. To w Jej wykonaniu, w salonowych akustycznych wnętrzach, rozbrzmiewały wspaniałe ballady, sonaty  F. Chopina i preludia C. Debussego.

      Międzynarodowy Festiwal Sztuki Janusza Trzebiatowskiego nie miał zasięgu lokalnego i nie ograniczył się tylko do miasta Krakowa. Podobne prezentacje twórczości odbywały się w Warszawie, Chojnicach, we Wrocławiu i w Norymberdze.

     Uczestniczyłam we wszystkich jubileuszowych wydarzeniach w Krakowie i muszę przyznać, że Janusz Jutrzenka -Trzebiatowski ma wyjątkowe powody do dumy. Nie tylko z uwagi na prezentacje ciekawego  i szerokiego spektrum swej twórczości, ale i na obecność tylu życzliwych Mu osób, które wiernie towarzyszyły Jubilatowi w tak licznych i skumulowanych przecież w czasie, imprezach. I na pewno ten Jubileuszowy Rok 2016 nie jest równoznaczny z zakończeniem aktywności twórczej nad wyraz pracowitego Artysty. Rodzą się nowe pomysły – mówił o tym w kuluarach – plany artystyczne, które zaowocują kolejnymi dziełami i ubogacą niewątpliwie zbiory niejednego Muzeum w Polsce i na świecie, bo podejmowane przez Janusza Jutrzenka -Trzebiatowskiego tematy mają uniwersalny i monumentalny wymiar. I takich wyjątkowych sukcesów Jubilatowi z całego serca należy życzyć.

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko