2016-10-20 spotkanie z Markiem Ławrynowiczem

0
85
Szanowni Państwo!
Zysk i S-ka Wydawnictwo
serdecznie zaprasza na spotkanie z Markiem Ławrynowiczem,
poświęcone jego najnowszej książce “Mundur”
 
 
20 października, godzina 18:00
 
Księgarnia Zysk i S-ka Wydawnictwo

Ul. Wielka 10, Poznań
 

Zabłocki, jesteście oskarżeni o pacyfizm!

Bohater tej powieści będzie się zapewne kojarzył ze Szwejkiem, ale to nie do końca prawda. Paweł Zabłocki jest duchowym krewniakiem innego bohatera arcydzieła Haška – jednorocznego ochotnika Marka. To młody inteligent, który stara się przetrwać w absurdalnym świecie peerelowskich koszar, gdzie jeden człowiek zmusza drugiego do czołgania przez pełzanie, a głównym elementem musztry jest marsz w miejscu…
Z podwarszawskiego Miedzeszyna przez Wrocław do Opola, a stamtąd na poligon w Trzemesznie i z powrotem. Tak wygląda “szlak bojowy” odbywającego służbę wojskową w różnych formach (od podchorążówki do służby zasadniczej) młodego bohatera najnowszej powieści Marka Ławrynowicza. Zgubiona armata to niejedyny kłopot na tym szlaku, ale charakterystyczny znak niedopasowania ciała i ducha do munduru. Opowieści autora zapewne rozbawią wszystkich miłośników prozy w typie hrabalowskim, tych, którzy doświadczyli absurdów PRL-u, ale także tych, którzy realia tamtych czasów znają tylko z komedii Stanisława Barei. 

Wystrzałowe dzieło! Piewca 41 Patriotów okazuje się oto wyśmienitym pisarzem militarnym, wybornym znawcą zarówno  samobieżnych dział jak i regulaminu musztry piechoty – a nade wszystko pełnym wigoru kronikarzem niesamowitych przygód kilku przymusowo wcielonych do ludowego wojska przyjaciół, z fantazją, odwagą i desperacją walczących o swoje prawa do wolności, przyjaźni i miłości.

Marian Pilot, laureat Nagrody NIKE za powieść Pióropusz

Pamiętacie państwo sławną powieść Josepha Hellera Paragraf 22? No to macie przed sobą jej polską wersję. Z rodzimym Johnem Yossarianem oczywiście, Milo Minderbinderem, a jak ktoś się uprze, to nawet z “niegdysiejszym” Snowdenem. I z całą galerią typów, których bez rezultatu szukać będziemy u Hellera, bo tacy rodzą się tylko nad Wisłą.

Marek Ławrynowicz, miłośnik literatury czeskiej, czeskiego humoru i, zdaje się, wszystkiego co czeskie, nie byłby też sobą, gdyby w Mundurze nie podążył śladami dobrego wojaka Szwejka. Mamy zatem i Hellera, i Haszka, a i coś z klimatu Książeczki wojskowej Antoniego Pawlaka, bo w końcu pisarz opowiada nam tutaj nie o Wojsku Polskim, lecz o Ludowym Wojsku Polskim. A to zasadnicza różnica.

Na dobrą sprawę w życiu koszarowym ukazanym przez Ławrynowicza nie ma nic ciekawego, a jest ono jedynie – jak powiada pisarz – nudne i męczące. W przeciwieństwie do Munduru, w lekturze którego co i rusz napotykamy na brawurowo przedstawione historie, jak ta o armacie zgubionej przez świętującego imieniny kapitana Pociejkę. Słowem, i śmiesznie, i strasznie.

Krzysztof Masłoń, autor książki “Od glorii do infamii”

MAREK ŁAWRYNOWICZ – pisarz, autor słuchowisk radiowych, scenarzysta. Wydał powieści: Kapitan Car (1996), Diabeł na dzwonnicy (1996), Kino “Szpak” (2000), Pogoda dla wszystkich(2003), Mumia Świętego Piotra (2013), Patriotów 41 (2014), tom opowiadań Korytarz(2006) oraz wybór słuchowisk Niepotrzebny wiersz (2010). Utwory Ławrynowicza były tłumaczone na niemiecki, rosyjski, francuski, ukraiński i czeski. Jest autorem nagradzanych słuchowisk radiowych:Ameryka wkracza do Milanówka (otrzymała nagrodę za oryginalny scenariusz na Festiwalu „Dwa Teatry” Sopot 2002); Tuba (wyróżnienie na festiwalu w Bolimowie w 1999 roku), Miejsce(reprezentowało Polskę na festiwalu Prix Europe w Berlinie). Marek Ławrynowicz należy do zespołu autorskiego powieści radiowej W Jezioranach, jest też współautorem scenariusza pierwszego sezonu serialu Blondynka. W latach 2007–2008 był redaktorem naczelnym kwartalnika literackiego “Wyspa”. Obecnie sprawuje opiekę redakcyjną nad niezależną cotygodniową audycją Książki pod lupą. Za ostatnią powieść Patriotów 41 otrzymał nagrodę Warszawska Premiera Literacka, powieść była też nominowana do nagród im. Józefa Mackiewicza i im. Cypriana Kamila Norwida. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko