Rekomendacje książkowe Krzysztofa Lubczyńskiego

0
117

Rekomendacje książkowe Krzysztofa LubczyńskiegoMisja w cieniu swastyki

jego-ekscelencja-na-herbatce-z-goeringiemTo rodzaj beletryzowanej quasi-autobiografii ambasadora RP w Berlinie Jana Józefa Lipskiego. Dwaj polscy żołnierze skoszarowaniu w polskiej szkole Podchorążych we francuskim Coetquidan. Spotykają tam właśnie Lipskiego i inspirują go do wspomnień. Opowieść Lipskiego tworzy panoramę relacji polsko-niemieckich od roku dojścia Hitlera do władzy do końca misji Lipskiego, co dokonało się w momencie krótkiego i dramatycznego Spotkania z Ribbentropem, 31 sierpnia 1939 roku. W narracji dominują wątki polityczne, ale w tle pojawiają się też akcenty zaczerpnięte z ówczesnego życia kulturalnego, towarzyskiego (m.in. Pola Negri, Jan Kiepura, Marta Argeritch). Przed oczyma czytelnika przewija się barnie ukazana galeria historycznych postaci epoki od tytułowego Goeringa, poprzez Piłsudskiego. Popularna, klarownie i barwnie napisana powieść historyczna. Przyjemnej lektury.

Piotr Kitrasiewicz – „Jego Ekscelencja na herbatce z Goeringiem”, Wyd. MG, Warszawa 2016, str. 351, ISBN 978-83-7779-294-0


Zanim stała się wielką Curie

zanimAutorka „Zanim”, choć też uczyniła swoją bohaterką sławną postać, postąpiła dokładnie przeciwnie niż autor „Herbatki z Goeringiem”. Jej powieść opowiada nie o Marii Skłodowskiej-Curie, wielkiej uczonej i dwukrotnej laureatce Nagrody Nobla, lecz o młodej guwernantce Marysi Skłodowskiej, która w majątku ziemian Żórawskich przeżywa miłość do syna jego właściciela. W tle codzienność życia dworu i oboczności. Wstępem do opowieści  jest ostatni list do ukochanego napisany przez nią przed wyjazdem do Paryża, wyjazdem, który stał się tak brzemienny w skutki i dla samej Skłodowskiej i dla światowej nauki. Stylistycznie rzecz to wartka i napisana z wyobraźnią, cokolwiek w stylu przywodzącym na myśl prozę Elizy Orzeszkowej. Powieść miłosno-obyczajowa co się zowie, nie pozbawiona przy tym akcentów tła ówczesnej epoki.

Katarzyna Zyskowska-Ignaciak – „Zanim”, Wyd. MG, Warszawa 2016, str. 331, ISBN 978-83-7779-288-9


Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko