Wernisaż twórczości Włodzimierza Dawidowicza

0
318

Wernisaż twórczości Włodzimierza Dawidowicza

SAM 506715 września br. w Domu Kultury „Stokłosy” otwarto wernisaż wystawy pt. „Przestrzenie malarskie” znanego ursynowskiego artysty Włodzimierza Dawidowicza. Autor, ur. w r. 1940 w Stanisławowie, ukończył z wyróżnieniem Wydział Malarstwa i Grafiki warszawskiej ASP u profesorów Józefa Pakulskiego (1900 – 1975) i Michała Byliny (1904 – 1982). Do swoich mistrzów zalicza również Jana Cybisa (1897 – 1972) i Eugeniusza Arcta (1899 – 1974). Jednak jego pierwszym nauczycielem w Liceum Techniki Teatralnej w Warszawie był przedwcześnie zmarły Zbigniew Tymoszewski (1924 – 1963). „Bogactwo kolorów, symboliki i religijnych motywów – czytamy w katalogu wystawy – zaskakuje patrzącego na obrazy artysty Włodzimierza Dawidowicza. Częstym tematem jego prac jest oniryczny pejzaż, będący impresją z plenerowych wyjazdów oraz krajobraz ze świata wyobrażeń. Występują w nich fragmenty architektury sakralnej, ludowej, pojawiają się zwierzęta, nieco rzadziej pojawiają się w nich tajemnicze postacie”. Włodzimierza Dawidowicza mamy szczęście znać od lat. Człowiek skromny, życzliwy, głęboko religijny – przelewa dobro i pozytywną energię w każde swoje dzieło. Istnieją w świecie prace, same przez się ciekawe kompozycyjnie, niosące zaskakujące przesłania, które jednak w żadnym wypadku nie mogą służyć jako wystrój wnętrza. Mistrzostwo Dawidowicza polega zaś na połączeniu kompozycji, treści i elementu dekoracyjnego. Toteż jego obrazy stanowią ozdobę niejednego mieszkania, nie tylko zresztą w Warszawie.

Podczas spotkania malarz podkreślił znaczenie czterech kultur, na styku których się wychował: ormiańskiej, polskiej, łemkowskiej (jest polskim Ormianinem, a babcia wywodziła się z Łemków) i ukraińskiej. Podziękował też za kulturotwórczą rolę w historii Ursynowa obecnemu na uroczystości emerytowanemu proboszczowi Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego, ks. prałatowi Tadeuszowi Wojdatowi, twórcy kościelnej Galerii „Wieża”, protektorowi artystów.

Wystawa zbiega się zarówno z 35-leciem Galerii „U” im. św. Brata Alberta, której Dawidowicz był kierownikiem w l. 1981 – 2004, jak również z Inauguracją Roku Kulturalnego 2016/2017 na Ursynowie. Gratulując artyście tak znakomitego dorobku, wiceburmistrz Ursynowa, Łukasz Ciołko, zauważył, że dzielnica słynie od 40 lat z niezwykłych twórców, których inne części miasta mogą jej pozazdrościć:

– Cieszmy się z pana Dawidowicza, jego dzieł i pasji.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko