2016-06-11 Statki Poezji

0
191

                Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie informuje o plenerowym  wydarzeniu artystycznym pt. Statki Poezji na Odrze w ramach Szczecińskiej Wiosny Poezji 2016 z wykorzystaniem pomostów Mariny w dniu 11 czerwca 2016 r. podczas Dni Morza.

              Przesłaniem tego wydarzenia  z udziałem młodzieży z Liceum Plastycznego w Szczecinie, którzy przegotowują Statki Poezji  jest prezentacja wierszy literatów Szczecina oraz miast nadodrzańskich , włączenie młodzieży Szczecina w inicjatywy społeczne oraz ukazanie  unikatowych walorów portowych i morskich naszego miasta.

Szczególną wagę przywiązujemy do prezentacji Odry jako rzeki łączącej  miasta, przez które przepływa, ale także będącej   zapleczem portów w Szczecinie  i w Świnoujściu.

Wykorzystując zdarzenie artystyczne dziejące się w przestrzeni Mariny Szczecina leżącej na środku Odry, traktujemy to  jako kolejną możliwość ukazania potencjału Odry i konieczności przywrócenia znaczenia ekonomicznego, społecznego i kulturotwórczego tej arterii wodnej.

Mottem , które nam przyświeca, jest fraza opisująca rzekę Odrę znakomitego polskiego poety Rafała Wojaczka:

 

Kiedy Ty mówisz “rzeka”, to ja słyszę “Odra”
Kiedy Ty “dom” powiadasz, to ja słyszę “Polska”

Kiedy Ty mówisz “Odra”, to ja słyszę “ręka”
Pewne ramię, na którym Twój dom się opiera

 

Zapraszamy wszystkich chętnych , którzy mogą przynieść także swoje Statki Poezji i dokonać wodowania na Odrze i uczestniczyć w wydarzeniu osadzonym bezpośrednio w żywiole rzeki.

Zbieramy się przy moście Długim nieopodal Izby Celnej w Szczecinie o godz. 11.30 a następnie kawalkadą przechodzimy wzdłuż brzegu Odry do Mariny, gdzie o godz. 12.00 odbędzie się wodowanie Statków Poezji.

Patronat nad inicjatywą Związku Literatów Polskich Oddział w Szczecinie objął Zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście SA oraz Stowarzyszenie Odrą w świat. Wodowane Statki Poezji wykonali uczniowie szczecińskiego Liceum Plastycznego.

                                                     

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko