Ciekawe wydarzenia w Milanówku

0
318

 Zaproszenie na IX Spotkanie Milanowian

w dniu 12  czerwca (niedziela) 2016 r. godz. 10.00

– kawiarnia Przystanek Cafe (dawne kasy EKD/WKD, ul. Warszawska 38


Spotkanie odbędzie się w ramach XI Festiwalu Otwarte Ogrody rozpoczynającego się w sobotę 11 czerwca br.

Nazwa ogrodu/tematyka: IX Spotkanie Milanowian – członków i sympatyków Milanowskiego Towarzystwa Letniczego.

Data i godzina otwarcia ogrodu: 12.06.2016 r. (niedziela), od 10.00 do 12.00

Program ogrodu: Rocznice i wydarzenia o których warto pamiętać – we wspomnieniach dawnych i współczesnych mieszkańców,

– Otwarcie prezes MTL – Darek Biernacki

– Omówienie rocznic związanych z Milanówkiem (w 2016 r.) – Andrzej Pettyn

– Film dokumentalny – w nawiązaniu do 80-lecia EKD/WKD – Mariusz Koszuta

– Kilka wspomnień publikowanych w książkach i artykułach – cytaty ze wspomnień prezentują:  Ewa Utecht-Grzana, Darek Biernacki

– Rocznice we wspomnieniach milanowian (z udziałem mieszkańców) – ludzie i wydarzenia

W czasie spotkania czynny będzie punkt sprzedaży wydawnictw o Milanówku, w którym m.in. znajdą się następujące publikacje:

Zofia Żuławska „Parafia św. Jadwigi w Milanówku”,

Marian Hassa „Harcerstwo polskie w Milanówku” (cz. 1) ,

„Andrzej Pettyn „Milanówek – pamięć i fascynacja”,

(Antologia wspomnień, wywiadów, artykułów na temat Milanówka i ludzi z nim związanych, jak Bolesław Prus, Konstanty I. Gałczyński, Agnieszka Fitkau-Perepeczko, ST. Rembek – wspomnieniami dzielą się pisarze, aktorzy, muzycy, malarze z Milanówka i z zagranicy), w książce znajduje się m.in.   „Dziennik Osobisty” z lat 1939-1945 (autorka Anna Hładowska-Koch);

Mariusz Koszuta „Spacer z Walerią po Letnisku Milanówek”,

 („Spacer z Walerią po Letnisku Milanówek” to tytuł albumu Mariusza Koszuty, przedstawiającego zdjęcia Milanówka i Warszawy z początku XX wieku. Spacer po dawnym letnisku, to wycieczka ze słynnymi śpiewakami operetki warszawskiej – Walerią i Rufinem Morozowiczami, którzy wybrali Milanówek jako miejsce spokoju, pielęgnowane przez kolejne pokolenia – Szczepkowskich i Mickiewiczów.)

Helena Wesołowska „Spacer po Milanówku nr 3”

(Trasa Spaceru 3:  ul. Krakowska przy stacji PKP – Dworcowa – Piasta – Literacka – Kościuszki – Sienkiewicza – Podgórna – Piasta – Zaciszna – Wójtowska – Kaprys – Krakowska – stacja PKP).

 

W sprzedaży znajdzie się też najnowsza płyta zespołu „Latający Dywan” z Milanówka,

który w ub. roku zdobył III miejsce na Międzynarodowym Festiwalu w Usti (Czechy), a w tym roku w maju nagrodę publiczności na Festiwalu Piosenki im. W. Belona w Busku.

Po spotkaniu nastąpi krótki spacer w okolice dworca PKP, gdzie znajduje się naj-starsza publiczna pompa – ujęcia tzw. wody głębinowej w Milanówku – pochodząca z 1901 r. Opowiemy o historii jej powstania i podzielimy się możliwością zachowania jej jako pamiątki historycznej.

Inauguracja miniatury architektonicznej Dworu Milanowskiego w skali 1:20

W dniu 11 czerwca br. (sobota) – w ramach imprez Festiwalu Otwartych Ogrodów – w siedzibie Stowarzyszenia Pamięci Rodzinnej przy ul. Lasockiego 1 (w północnej części Milanówka) o godz.  18.00 rozpocznie się uroczystość odsłonięcie zrekonstruowanej miniatury architektonicznej  Polskiego  Dworu rodziny Lasockich. Poprzedzi go złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą dokonania założyciela Milanówka Michała Lasockiego (ul. Kościuszki róg ul. Lasockiego). Dwór powstał w XVII wieku, w okresie wojen napoleońskich został częściowo spalony, a następnie odbudowany i powiększony przez ówczesnego właściciela płk. Skalskiego .

Będzie to odsłonięcie PIERWSZEJ W POLSCE miniatury architektonicznej ZIEMIAŃSKIEGO DWORU  w skali 1:20, wykonanej ściśle wg szkiców architektonicznych uzyskanych od Mazowieckiego Konserwatora Zabytków.

Żmudna i trudna praca nad wykonaniem tej mini architektury polskiego ziemiańskiego dworu trwała ponad rok czasu (samych dachówek gontu było 5000 tys.).

Wykonanie i własność – Stowarzyszenie Pamięci Rodzinnej.
            Rodzina państwa Kuldanków (i  Stowarzyszenie Pamięci Rodzinnej) podjęła się tego zadania z uwagi na fakt, iż w 2016 r. przypada 200-a rocznica wybudowania dworu,  (tu przypomnijmy, że Michał Piotr Lasocki był założycielem Letniska Milanówek, synem powstańca styczniowego (Leon Lasocki zmarł z wycieńczenia w drodze na Sybir), był wielkim patriotą i społecznikiem oraz fundatorem niektórych swoich działek na potrzeby Letniska, m.in. pod Teatr Letni,  kościół milanowski oraz pierwszym prezesem ówczesnego Milanowskiego Towarzystwa Letniczego. Jego matka Bronisława była fundatorką sierocińca przy ul. Freta w W-wie dla dzieci po zmarłych uczestnikach Powstania Styczniowego.

Po II wojnie światowej decyzją ówczesnych władz, ostatnia żyjąca córka Lasockich w ciągu 3 godzin została wygnana z domu, a sam dwór w latach 50-tych popadł w ruinę (po zasiedleniu przez wielu nieodpowiedzialnych lokatorów) i zniknął z powierzchni Milanówka – miejscowości, która  zawdzięcza swoje powstanie rodzinie Lasockich. Znany wszystkim inicjator rekonstrukcji zabytkowych grobowców na Powązkach Jerzy Waldorff ceniąc wkład rodziny Lasockich w powstanie Konstytucji 3 Maja i udziale w pracach Sejmu Czteroletniego, chcąc podkreślić swój szacunek dla tej patriotycznej rodziny,  zrekonstruowanemu grobowcowi Lasockich na Cmentarzu  Powązkowskim dał numer 1000.

Wydarzenie odsłonięcia  miniatury dworu Lasockich rozpocznie się około g. 18.00 złożeniem kwiatów przy kamieniu upamiętniającym Michała Piotra Lasockiego (towarzyszyć będzie muzyka na żywo). Następnie odbędzie się pokaz elewacyjnej wystawy malarstwa obrazów Dworu oraz prezentacja z ukazaniem kolejnych etapów tworzenia rekonstrukcji Dworu Lasockich itp.

Odsłonięcie mini architektury dworu połączone będzie  z przedstawieniem pięknej i zarazem tragicznej historii Dworu i historii rodziny  Michała Piotra Lasockiego herbu Dołęga. Odsłonięcia Dworu dokonają twórcy rekonstrukcji, przedstawiciele Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego i Prezes Milanowskiego Towarzystwa Letniczego . 

 W czasie uroczystości organizatorzy opowiedzą też o przedwojennych drewnianych willach milanowskich i współczesnej architekturze miasta.                                                

Uroczystość zakończy koncert pieśni operowych w wykonaniu śpiewaka Dariusza Biernackiego (baryton) w oprawie artystycznej milanowskiego stowarzyszenia teatralnego T-ART-u. Wypada dodać, że główny wykonawca jest profesorem Prywatnej Wyższej Szkoły Teatralnej w W-wie, stale koncertującym w Polsce i w wielu krajach oraz aktualnym  prezesem Milanowskiego Towarzystwa Letniczego.

„Spacer w chmurach” (Milanówek z lotu ptaka…)

12 czerwca (niedziela) godz. 13.00:

spotkanie z fotografikami mgr. inż. Ryszardem Witkowskim i Tomaszem Ojrowskim

w kawiarni Przystanek Cafe,  ul. Warszawska 38 (dawne kasy EKD/WKD)

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii Milanówka wykonanych przez pana  Ryszarda Witkowskiego (Honorowy Obywatel Milanówka i Honorowy Członek Milanowskiego Towarzystwa Letniczego), pilota doświadczalnego i instruktora lotniczego, autora wielu ciekawych  fotografii dot. Milanówka oraz zdjęć tych samych miejsc w podobnych ujęciach w dniu dzisiejszym wykonanych przez pilota pana Tomasza Ojrowskiego, którego zainspirowały zdjęcia p. Witkowskiego. 

Dodatkowo zostaną zaprezentowane zdjęcia najbardziej charakterystycznych miejsc Milanówka – wykonanych także z lotu ptaka. Zaprezentowane na tej wystawie fotografie Milanówka wykonane przez obu fotografików w pierwszej połowie XX wieku staną się niepowtarzalną okazją sprawdzenia,  jak zmieniła się mapa miasta, co zostało ocalone, a co stworzone od podstaw. Będzie to zarazem okazja obejrzenia znanych miejsc Milanówka z zupełnie innej i niecodziennej perspektywy.

            Spotkanie z autorami zdjęć „Milanówek z lotu ptaka” odbędzie się 12 czerwca (w niedzielę) o godz. 13.00, natomiast wystawa zdjęć w kawiarence czynna będzie już od soboty w godz. 10.00-22.00 (a w niedzielę w godz. 10.00-22.00.

Miejska Biblioteka Publiczna w Milanówku

zaprasza na dwa wydarzenia 3  i 4 czerwca br.

 Niezwykle ciekawie zapowiadają się najbliższe spotkania w bibliotece miejskiej. Dyr. biblioteki p. Ewelina Pawłowska informuje nas – członków Milanowskiego Towarzystwa Letniczego i sympatyków Milanówka, że są to:

3 czerwca (piątek) o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie autorskie z Mają Popielarską. Autorką bestselerowych poradników dotyczących ogrodów. Dziennikarką, prezenterką pogody, architektem krajobrazu. Zagorzałą wielbicielka kwiatów i ogrodów.

Po spotkaniu będzie możliwość zakupu książek.

4 czerwca (sobota) od godz. 18.00 zapraszamy na Noc Bibliotek. W programie: 18:00 – Teatrzyk dla dzieci Gdzie jest moja bajka?, od 18:30 – Projekcje filmów, warsztaty robienia lalek, warsztaty drukowania 3D i kodowania robotów Finch, sleeveface, czyli ubierz się w książkę.

(Biblioteka Miejska ul. Spacerowa  4;   05-822 Milanówek  tel.: 22 755 81 13

www.facebook.com/BibliotekaMilanowek;  e-mail: biblioteka.milanowek@gmail.com“>biblioteka.milanowek@gmail.com)

            W imieniu Milanowskiego Towarzystwa Letniczego –

Sekretarz

(-) Hanna Pettyn

Prezes

(-) mgr Dariusz Biernacki)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko