2016-05-12 spotkania autorskie z Joanną Siedlecką

0
129
Zapraszamy na spotkania autorskie z Joanną Siedlecką
poświęcone książce “Biografie odtajnione. Z archiwów literackich bezpieki”
Spotkanie z J. Siedlecką 
11 maja, godz. 18:00
Biblioteka Główna,
ul. Szeroka 13
Tarnobrzeg12 maja, godz. 18:00
Biblioteka Międzyuczelniana,
ul. ks. J. Popiełuszki 10
(sala konferencyjna)
Stalowa Wola

Ciemny rewers oficjalnego życia literackiego w PRL-u

Biografiach odtajnionych Joanna Siedlecka przedstawia dramatyczne losy pisarzy najwyższej rangi, takich jak Gombrowicz czy Broniewski, którym machina totalitarnego państwa zrujnowała nie tylko kariery, ale przede wszystkim życie osobiste. Zniszczyła zdrowie, rozbiła rodziny, wdarła się głęboko w cztery ściany ich domów, które były nie przystanią, ale nafaszerowaną podsłuchami pułapką.

“To nie jest książka glamour – lekka, łatwa i przyjemna. Nie może się podobać – ma przeszkadzać, poruszać, przerażać. Jest bowiem – po Obławie i Kryptonimie “Liryka” – moją trzecią już opowieścią o temacie wciąż nieprzerobionym, objętym ciężką zmową milczenia – represjach PRL-u wobec literatów, napisaną na podstawie wielu rozmów, głównie jednak odtajnionych oraz nieznanych wcześniej dokumentów komunistycznej policji politycznej, których mieliśmy nigdy nie poznać.
Po co nam ta mroczna wiedza?
Prawda dokumentów odkłamuje wiele fałszów, mechanizmy wielu karier, promocji jednych, eliminowania drugich. Pozwala zajrzeć za kurtynę naszego życia literackiego i kulturalnego, którego nie sposób zrozumieć bez wciąż mało znanej roli tajnych służb”.

Joanna Siedlecka


Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko