ZYGMUNT KRZYŻANOWSKI – 130 ROCZNICA URODZIN PISARZA

0
105

Zygmunt Krzyżanowski – 130 rocznica urodzin pisarza

 

Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC) zorganizował spotkanie z prof. Natełłą Baszyndżagian, krytykiem i historykiem teatru z Moskwy, od wielu lat z uwagą śledzącą dokonania polskiego i rosyjskiego teatru, autorką licznych publikacji książkowych i prasowych m.in. o takich twórcach polskiego teatru, jak Jerzy Grotowski, Konrad Swinarski, Jerzy Grzegorzewski, Józef Szajna.

Spotkanie zatytułowane „Myślenie Szekspirem. Szekspir we współczesnym teatrze polskim i rosyjskim” w dużej części poświecone było Zygmunta Krzyżanowskiego myślom o Szekspirze, z okazji zbliżającej się 130 rocznicy urodzin tego wybitnego  rosyjskiego pisarza pochodznie polskiego.

 Natełłę Baszyndżagian zaprezentowała Wiesława Olbrych-Nawrocka, a wieczór poprowadziła Walentyna Mikołajczyk-Trzcińska.

Mowa była także o przygotowywanej książce zawierającej filozoficzne eseje Zygmunta Krzyżanowskiego na temat teatru szekspirowskiego, w tłumaczeniu i opracowaniu Wiesławy Olbrych-Nawrockiej, Walentyny Mikołajczyk-Trzcińskiej i bohaterki wieczoru – Natełły Baszyndżagian.

Wydarzenie zgromadziło liczne grono słuchaczy – w tym osób zawodowo zajmujących się związkami kultury polskiej i rosyjskiej, teatrologów, twórców i miłośników teatru.

Spotkanie miało miejsce w Domu Literatury w Warszawie dzięki uprzejmości Związku Literatów Polskich przy wsparciu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód oraz we współpracy ze Stowarzyszeniem Współpracy Polska-Rosja.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko