Tadeusz Kantor przed „Umarłą klasą”

0
340

Tadeusz Kantor przed „Umarłą klasą”


taranienko110 marca 2016 r. o godzinie 18:00 w Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich odbyło się spotkanie prezentujące książkę prof. Zbigniewa Taranienki pt. Tadeusz Kantor przed „Umarłą klasą”.Prowadziła je Agnieszka Koecher-Hensel – historyk teatru i redaktor “Pamiętnika teatralnego”. 

Książka Taranienki prezentuje wywiady, jakie profesor przeprowadził  z Tadeuszem Kantorem w 1973 roku. Odsłuchując je po 40 latach prof. powiedział, że czuje się jak „archeolog współczesności”. Wg niego Kantor porusza uniwersalne tematy, nadal obecne i żywe w świecie sztuki, literatury i teatru. Są to kwestie, dla których nie ma jednoznacznych rozstrzygnięć.

Przedstawiając wywiady profesor chciał przybliżyć definicje oraz rozstrzygnięcia Kantora kilku kwestii, m.in, czym jest teatr, jaką rolę ma pełnić aktor w rzeczywistości, gdzie znajduje się granica sztuki. Dla profesora ważne jest również to, że w swojej książce przedstawia punkt, z którego ujmuje syntezę z różnych dziedzin sztuki – malarstwa, teatru, ale również z granic literatury. Jaki był Tadeusz Kantor, jako pisarz i poeta?

Na koniec spotkania padło ostatnie zapytanie – jak zacząć? Wg profesora początek tworzenia zaczyna się od najprostszego, np., od bywania na spotkaniach Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. To tutaj właśnie może narodzić się kolejny, wspaniały artysta.

oprac. K. Zalewska

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko