Rekomendacje książkowe Krzysztofa Lubczyńskiego

0
89

Rekomendacje książkowe Krzysztofa Lubczyńskiego

 


Kryminał pod lupą

 

Gdy w 1932 roku krytyk literacki Stanisław Baczyński, nota bene ojciec poety Krzysztofa Kamila, napisał studium o literaturze kryminalnej, był to akt pewnej ekstrawagancji w czasach, gdy ten gatunek traktowany był jako bardzo podrzędny nurt piśmiennictwa, jako „literatura straganowa”. Gdy w 1967 roku ukazał się w polskim przekładzie „Odpowiedzialność i styl” Rogera Callois, a jeden z esejów, opatrzony karykaturalnie długim tytułem „Powieść kryminalna, czyli jak intelekt opuszcza świat, aby oddać się li tylko grze, i jak społeczeństwo wprowadza z powrotem swe problemy w igraszki umysłu”, traktował już o „kryminale” z całym uznaniem dla znaczenia tego gatunku w literaturze. W każdym razie już dawno zauważono, że na pozór rozrywkowy wyłącznie gatunek literatury łączy się licznymi nitkami, połączeniami, kanalikami, „linkami” z istotnymi zagadnieniami z pola kultury, przede wszystkim literackiej, życia społecznego, antropologii, psychologii społecznej, filozofii, etc. Okazało się, że powieść kryminalna warta jest poważnego namysłu w obszarze humanistyki. Tak też zaczęło się dziać w Polsce od lat siedemdziesiątych, od czasu gdy badania literatury popularnej podjął wrocławski zespół pod kierownictwem profesora Czesława Hernasa, znanego przede wszystkim jako znawca literatury staropolskiej, w tym autora syntezy o literaturze polskiego baroku.

Współczesnym owocem tych zainteresowań jest dwutomowa edycja „Literatura kryminalna”, będąca pokłosiem konferencji naukowej, która nie tak dawno miała miejsce na uniwersytecie we Wrocławiu. Na oba tomy składa się  zbiór szkiców i studiów będących pokłosiem konferencji naukowej. I tak na przykład, w ramach tomu pierwszego, Jakub Lichański zastanawia się, czy współczesna powieść kryminalna jest gatunkiem sensacyjnym czy też społeczno-obyczajowym, Włodzimierz Bialik zajmuje się polemiką i grą Friedricha Durrenmatta (jako autora m.in. opowiadania „Kraksa”) z konwencją typowej powieści kryminalnej, Michał Lorek pyta o to, co zdarzyło się w Polsce roku 1959, na podstawie trzech ówczesnych powieści kryminalnych, Wioletta Wróblewska oświetla powieść kryminalną po 1989 roku, Elżbieta Pawlak-Hejno szuka historycznych źródeł polskiego kryminału sięgając do twórczości Walerego Przyborowskiego (1845-1913), a inni autorzy zajmują się rozmaitymi odmianami powieści kryminalnej, takimi jak kryminał historyczny, antyczny, nawet teologiczny, etc. W tomie drugim, m.in.  Adam Mazurkiewicz zajmuje się tzw. „powieścią tajemnic” jako jednym ze źródeł współczesnego kryminału, Halina Kubiak miastem jako kanoniczną scenerią zbrodni, Wioletta Wróblewska źródłami i tradycję polskiej powieści kryminału. Wymieniam tylko niektóre z licznych szkiców.

Powieść kryminalna jest dziś obok literatury fantastycznej jednym z dwóch gatunków powieści popularnej o najszerszym zasięgu czytelniczym. Ostatnimi czasy oba te gatunki przeżywają prawdziwy renesans, mnożą się autorzy i tytuły. Pojawiła się nowa odmiana powieści kryminalnej oparta na kulturowym wykorzystaniu konkretnych scenerii miejskich. Zapoczątkował ją Marek Krajewski cyklem o przedwojennym Breslau (Wrocławiu), a  kontynuują m.in. Marcin Wroński cyklem o kryminalnym przedwojennym Lublinie, Tadeusz Cegielski, autor kryminałów mających za scenerię Warszawę lat pięćdziesiątych XX wieku i Mariusz Czubaj, który swoje fabuły umieszcza w Warszawie współczesnej, a jednocześnie jako literaturoznawca zajmuje się uprawianym przez siebie gatunkiem. („Powieść kryminalna jako źródło antropologiczne”, 2010).

Dwa tomy, o których mowa, przeczytałem z ogromnym zainteresowaniem choć sam nie jestem, poza wyjątkami od Conan Doyle’a, Chandlera po Barbarę Gordon i Jerzego Edigeya, specjalnym fanem gatunku sensacyjno-kryminalnego. A może właśnie dlatego? Autorzy szkiców analitycznych wyręczyli mnie w poszukiwaniu pozarozrywkowej esencji gatunku i za mnie przedarli się przez ławice kryminalnych powieści w poszukiwaniu ukrytych za intryga sensów poważniejszych, na co sam bym się nie zdecydował. Nie znalazłem wśród szkiców żadnego, który poświęcony byłby powieści kryminalnej drukowanej w prasie w odcinkach od XIX wieku, a była to praktyka prasy codziennej, chyba jeszcze w latach siedemdziesiątych, przynajmniej w Polsce acz nie znam daty ukazania się ostatniego odcinka ostatniej powieści odcinkowej gazetowej. Być może jednak forma odcinkowej powieści prasowej nie ma żadnych sobie właściwych cech dystynktywnych i dlatego nie poświęcono jej osobnego miejsca. Jeśli tak to szkoda, bo do dziś, powodowany ogromnym sentymentem, przechowuję odcinki powieści „Ostatni śmieje się morderca” Roberta Lande (pseudonim dziennikarza Zygmunta Pikulskiego), drukowanej w „Kurierze Lubelskim” od grudnia 1964 do lutego 1965.

 Czy warto polecić te dwa tomy typowym fanom gatunku? Nie wiem. Przypuszczam, że miażdżącą większość stanowią wśród nich czytelnicy, którzy nie oczekują od „kryminału” niczego poza zwykłą rozrywką, ale zapewne niektórym, tym którzy lubią do czytelniczego „id” (podświadomości) dodać trochę czytelniczego „superego” (świadomości) polecić można niewątpliwie. Dla tych, którzy interesują się fenomenem kultury popularnej jest to pozycja obowiązkowa.

 

sledztwo-w-sprawie-gatunkow„Literatura kryminalna. Śledztwo w sprawie gatunków”

(t. 1), pod red. Anny Gemry,

sł. wst. Irek Grin,

Wydawnictwo Emg,

Kraków 2014,

str. 350,

ISBN 978-83-63464-60-8

na tropie zr„Literatura kryminalna. Na tropie źródeł”

(t.2), pod. red. i ze wst. Anny Gemry,

Wyd. Emg,

Kraków 2015,

str.462,

ISBN 978-83-63464-68-4

 —

 

Podróż przez ciało kobiety

zakazane-cialoDiana Ducret, autorka francuska, zabrała nas, czytelników, w podróż przez wieki z kobiecym ciałem (po kobiecym ciele? – zbyt ostro to brzmi) a w szczególności z jego najbardziej …. Jakiego określenia by tu użyć? Z jego najważniejszą częścią? Przecież to zgroza coś takiego napisać… Wiadomo, że mózg i serce są najważniejsze u każdego człowieka. Z drugiej strony nie od dziś wiadomo, że istnieje „płeć mózgu”. Ducret pokazuje w historycznym zarysie rozciągającym się od cywilizacji Sumerów, poprzez wieki średnie i czasy nowożytne aż do naszej współczesności, że to, co jest – wydawałoby się – najbardziej w życiu każdego człowieka prywatne i własne, czyli ciało, w przypadku kobiet stało się przez wieki zakładnikiem męskich obsesji ( i opresji) – seksualnych, politycznych, społecznych, prokreacyjnych, filozoficznych, teologicznych – można by tę enumerację długo kontynuować. Warto zauważyć, że choć Francuzka Diana Ducret nie uwzględniła w swojej opowieści partykularnego polskiego segmentu tematyki, to wcale w gruncie rzeczy nie zubożyła przez to perspektywy patrzenia. Polski wariant opresji wobec kobiecego ciała (m.in. restrykcyjne prawo antyaborcyjne czy ciągle relatywnie restrykcyjna oficjalna obyczajowość seksualna) wcale ojczyzny naszej nie wyróżniają na tle innych, także europejskich kultur, bo gdyby we Francji na przykład było o wiele inaczej, to Francuzka Ducret nie miałaby aż takiej motywacji, by taką rzecz napisać. Można by jedynie rzec, że w Polsce jest tak jak wszędzie, tylko w tym momencie bardziej. Można by rzec, że w Polsce z powodów m.in. historycznych, konserwatywny dyskurs na temat pozycji kobiety rości sobie prawo do zajmowania centralnego miejsca w debacie, podczas gdy w krajach starego Zachodu już tak nie jest, co nie znaczy, że praktyka nie bywa często zupełnie inna. Nie jest to może dla nas pocieszenie, ale pozwala zobaczyć rzeczy we niezdeformowanych proporcjach. Reakcją na tę historyczną opresję był, jest feminizm, ale Ducret nie zajmuje się nim  w swojej książce, lecz ze swadą, dobrym piórem opowiada o samej obsesji i opresji, które to walory autorka przekładu bardzo dobrze oddała. Gorąco polecam tę znakomitą książkę kobietom i mężczyznom.

Diane Ducret – „Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji”, przekł. Anna Maria Nowak, wyd. Znak, Kraków 2016, str. 379, ISBN 978-83-240-3442-0

 —

 

Szpiedzy i Bałtyk

sekrety-mieliznErskine Childers (1870-1922) nie był typowym pisarzem, właściwie w ogóle nie był pisarzem. Był irlandzkim patriotą i bojownikiem osądzonym i rozstrzelanym przez Irlandczyków w 1922 roku pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Anglików (miał być jakoby podwójnym szpiegiem). Childers pozostawił po sobie marynistyczno-szpiegowską powieść o tajemniczym rejsie po Morzu Bałtyckim i akwenach okolicznych, właśnie owe „Sekrety mielizn”, z potęgami ówczesnego świat w tle. Bardzo zajmująca lektura dla miłośników gatunku.

Erskine Childers – „Sekrety mielizn”, Wyd. Zysk i s-ka, Poznań 2016, przekł. Jerzy Łoziński,  str. 415, ISBN 978-837785-455-6


Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko