2016-03-02 Holewiński

0
106

2 marca (środa), godz. 18:30

Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy

ul. Gawędziarzy 8


Spotkanie z Holewińskim

Pasja, wierność, patriotyzm


W styczniu 1945 r. Stanisław Ostwind-Zuzga, major Narodowych Sił Zbrojnych, zostaje aresztowany. Urząd Bezpieczeństwa przewozi go do aresztu w Otwocku i tam torturami próbuje zmusić do współpracy z Sowietami. Major nie daje się złamać. Miesiąc później zostaje zamordowany.


Stanisław Ostwind to postać wyjątkowa na kartach polskiej historii. I dla wielu niewygodna. Żyd, legionista, policjant, żołnierz oskarżanych o faszyzm Narodowych Sił Zbrojnych. Patriota. Książka Honor mi nie pozwala jest zapisem historii majora – Żołnierza Wyklętego. Autor nadał jej formę listów, jakie bohater – Ostwind – pisze do ukochanej żony. Listy te są wyznaniem miłości, a zarazem spowiedzią człowieka, który spogląda na swoje życie, szukając odpowiedzi na dręczące go pytania: Czym jest polskość i patriotyzm? Co to znaczy być Żydem i Polakiem jednocześnie? Czym wreszcie jest honor?

“O życiu Ostwinda Wacław Holewiński opowiada bez wielkich słów, jakby półgłosem, ściszony, w obawie, by nie powiedzieć za dużo tam, gdzie suche fakty mówią aż za wiele. Powstała piękna książka o pięknym człowieku”.


Krzysztof Masłoń


“Książkę czyta się jednym tchem, jak powieść sensacyjną, ale w tym przypadku mamy do czynienia z tragiczną, prawdziwą fabułą. Z historią jednego z wielu, bardzo wielu Żołnierzy Wyklętych, który swym życiem dał świadectwo prawdzie i zadaje cały czas kłam tym, którzy ich pamięć znieważają i zohydzają”.


Leszek Żebrowski


Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko