Małgorzata Karolina Piekarska – Nowy numer Podglądu

0
227

Małgorzata Karolina Piekarska


Nowy numer Podglądu


podglad nr1 2016Miło mi poinformować, że ukazał się właśnie pierwszy w tym roku, a czwarty w ogóle, numer Kwartalnika Literackiego „Podgląd”, wydawanego przez Oddział Warszawski Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Kwartalnik jest bezpłatny. Sfinansowany został z funduszy własnych Oddziału Warszawskiego SPP przy niewielkim udziale prywatnych sponsorów w postaci majętniejszych członków.
 

Każdy chętny i ciekaw zawartości kwartalnika, może zapoznać się z jego treścią, pobierając pismo ze strony internetowej kwartalnika w formacie PDF, a także mobi i epub. http://podglad.com.pl
 

Pismo jest dość grube – drukowana wersja numeru czwartego liczy ponad 250 stron. To klasyczny kwartalnik literacki, w którym publikowane są utwory literackie. Od tych dostępnych na rynku różni się przede wszystkim zestawem autorów. W piśmie publikują bowiem tylko członkowie Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Są to zarówno ich utwory literackie jak i tłumaczenia. Niewiele osób wie, że Stowarzyszenie Pisarzy Polskich jest organizacją twórczą z tradycjami, a w jego szeregach były wielkie postaci literatury polskiej, jak nobliści – Czesław Miłosz i Wisława Szymborska, a także wybitni twórcy, jak m.in. Tadeusz Konwicki, Tadeusz Różewicz czy Agnieszka Osiecka. By zostać członkiem SPP trzeba nie tylko wykazać się dorobkiem literackim i mieć dwóch członków wprowadzających, ale też przejść przez ostre sito komisji kwalifikacyjnej, w skład której wchodzą wybitne osobistości z Instytutu Badań Literackich PAN i polskich uczelni wyższych. Oddział Warszawski SPP liczy ponad 400 członków (ich spis jest dostępny na stronie http://sppwarszawa.pl).
 

Każdy numer kwartalnika zawiera zarówno fragmenty poważnych książek, jak i tych trochę lżejszych. To literatura faktu, science fiction, książki dla dzieci, dla młodzieży, a także poezja, krytyka literacka, felietony, fragmenty dramatów oraz tłumaczeń, gdyż wśród naszych członków są zarówno prozaicy, poeci czy dramatopisarze, ale też krytycy literaccy i tłumacze literatury pięknej.


W najnowszym numerze sporo tłumaczeń z języka węgierskiego autorstwa Konrada Sutarskiego oraz z serbskiego Grzegorza Walczaka. Wielu autorów wspomina naszego kolegę Janusza Odrowąż-Pieniążka. Jest tu też ostatni tekst Michała Jagiełło poświęcony Kazimierzowi Przerwie-Tetmajerowi. (Michał Jagiełło był gorącym orędownikiem naszego pisma, uważając je za takie, które pokazuje pracę środowiska literackiego, a w przyszłości może służyć badaniom nad literaturą polską początku XXI wieku.) Są tu też teksty wspominające Dom Pracy Twórczej im. Bolesława Prusa w Oborach, z którym pisarze musieli rozstać się w 2015 roku. Poza tym jest mnóstwo utworów takich autorów jak m.in.: Anna Bańkowska, Zofia Beszczyńska, Krzysztof Beśka, Jerzy Binkowski, Tamara Bołdak-Janowska, Katarzyna Boruń-Jagodzińska, Ryszard Częstochowski, Cezary Dobies, Waldemar M. Gaiński, Sylwia Gibaszek, Ryszarda Grzybowska, Anita Halina Janowska, Frank Jaszuński, Eugeniusz Kasjanowicz, Andrzej Tadeusz Kijowski, Janusz Adam Kobierski, Gabriela Kurylewicz, Jerzy Marciniak, Gabriel Garcia Marquez, Piotr Müldner-Nieckowski, Anna Nasiłowska, Tadeusz Nowak, Mariusz Olbromski, Wiesława Oramus, Jacek Pankiewicz, Krzysztof Piechowicz, Anna Piwkowska, Krzysztof Rudziński, Krzysztof Saturnin Schreyer, Dorota Siwicka, Iwona Smolka, Jerzy Snopek, Andrzej Sobol-Jurczykowski, Agnieszka Stabro, Agnieszka Syska, Leszek Szaruga, Adriana Szymańska, Jerzy Śleszyński, Janusz Wasylkowski, Piotr Wojciechowski, Zbigniew Zbikowski. Większość ilustracji wykonała Dorota Suwalska autorską metodą kalkografii, zaś portret lekko demonicznego Franza Kafki, składającego życzenia na bieżący rok 2016 jest autorstwa Grzegorza Gortata.


Lektura „Podglądu” to nie tylko okazja do zapoznania się z tym, kto jest członkiem Stowarzyszenia oraz jak i co pisze, ale też pomoc w podjęciu decyzji, jaki tytuł wart jest zakupu, jaki utwór chcemy poznać w całości. Pismo oddaje różnorodność literacką Stowarzyszenia.
 

W skład redakcji wchodzą członkowie zarządu oddziału i to oni pracują nad pismem.


Zachęcamy do zapoznania się z wersją PDF pisma na stronie http://podglad.com.pl


Pismo nie płaci honorariów, nie wypłaca pensji, a praca przy nim jest społeczna.


Powstało, by pokazać szerszemu ogółowi naszego społeczeństwa, że istnieje Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, oraz jaki potencjał ma literatura wysoka tworzona przez twórców (nie celebrytów) największego jego oddziału, czyli Oddziału Warszawskiego.


Kultura polska to nie tylko kultura masowa, zdominowana przez słupki popularności i wszechobecna w mediach, to także kultura skierowana do bardziej wymagającego odbiorcy. Chcemy dać mu możliwość jej poznania (bezpłatnego).


Nakład papierowy wynosi 350 egzemplarzy.


Wersja papierowa w formacie A-5 wydawana jest w tak niewielkim nakładzie, gdyż kwartalnik ukazał się także w wersji on-line.


Z wersją papierową można będzie wkrótce zapoznać się, odwiedzając warszawskie biblioteki publiczne (oraz polskie biblioteki posiadające tzw. egzemplarz obowiązkowy), a także Bibliotekę Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu. Będzie on również dostępny w Domu Literatury (w kawiarni „Literatka” i pokojach gościnnych), a także poza Warszawą, w pokojach gościnnych Domu Pracy Twórczej „Astoria” im. S. Żeromskiego w Zakopanem.


Małgorzata Karolina Piekarska


Redaktor naczelna Kwartalnika Literackiego „Podgląd”

Prezes OW SPP

Tel. Kom. +48 602617897
e-mail:
piekarska@piekarska.com.pl


Adres korespondencyjny:
Oddział Warszawski
Stowarzyszenia Pisarzy Polskich
ul. Krakowskie Przedmieście 87/89
00-079 Warszawa
tel.: +48 22 826 31 78
http://www.sppwarszawa.pl
http://podglad.com.pl
e-mail do redakcji: redakcja@podglad.com.pl

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko