2016-02-02 wernisaż Aliny Potemskiej

0
109

 Zapraszam na wernisaż Aliny Potemskiej z Kijowa

GRAFIKA KSIĄŻKOWA  

we wtorek, 2 lutego, o godz. 17.00

w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie

(Ratusz) Plac Bankowy 3/5, Wejście główne C 

kurator wystawy Romuald Mieczkowski,

w imieniu organizatora: Mazowieckiego Instytutu Kultury

Tel. 22 5864219, 508764030

Na wystawie przedstawione zostaną grafiki i ilustracje projektowanych przez Alinę Potemską książek,wykonane w technikach manualnych, takich jak akwaforty, sitodruk, kolaż i inne oraz realizacja cyfrowa. Ilustracje poruszają tematy egzystencjalne, wśród nich znajdzie się także opracowanie graficzne Starego Testamentu oraz ilustracje książek dla dzieci.

Alina Potemska pochodzi z Kijowa, tam też skończyła Akademię Sztuk Pięknych i Architektury. Od 2012 roku należy do Młodzieżowego Związku Artystów Plastyków Ukrainy. W 2015 roku została stypendystką programu Ministra Kultury i DziedzictwaNarodowego “Gaude Polonia” w Polsce. Specjalizuje się w ilustracji oraz grafice warsztatowej. Jest doktorantką ASP w Warszawie na Wydziale Grafiki.

 

O swej twórczości mówi:

Książka jest przedmiotem osobistym i użytecznym. Opisuje historię i ludzkie doświadczenia, ma wpływ na nas, uczy naszych dzieci o funkcjonowaniu tego świata. Dobra książka ma wartość estetyczną i po prostu podoba się.

Dla mnie książka jest narzędziem przygotowania odpowiedzi na pytania, które zadaje mi autor lub zadaję sobie sama. To są moje wyzwania: szykowanie formy, koloru, techniki, kompozycji, żeby przekazać ludziom treść dzieła literackiego. Aczkolwiek żyjemy w świece materialnym, to potrzebujemy i poszukujemy rzeczy niematerialnych, duchowych. Sztuka jest najbardziej odpowiednim do tego narzędziem. Próbuję stworzyć warunki, aby piękno pomogło nam znaleźć to, czego szukamy.

Korzystam z dorobku innych poszukiwaczy prawd życiowych i szukam swojej.


Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko