2015-11-03 JESIENNE BARWY WILNA

0
90

Zapraszam na otwarcie wystawy malarstwa z Litwy

pt. JESIENNE BARWY WILNA  

 Uczestniczą:

Aiste Černiute, Ruta Eidukaityte, Lena Chvičija, Vidas Poškus, Raimondas Savickas, Ramune Savickaite-Meškeliene, Simonas Skrabulis, Aleksandras Vozbinas

We wtorek, 3 listopada, o godz. 17.00

w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie

(Ratusz) Plac Bankowy 3/5, Wejście główne C 

Romuald Mieczkowski

w imieniu organizatora: Mazowieckiego Instytutu Kultury

Tel. 22 5864219, 508764030

Już sam tytuł wystawy sugeruje, że tych barw jest wiele, że mogą splatać się tutaj różne style, stosowane być mogą rozmaite rozwiązania twórcze. Tym bardziej, że prace prezentują artyści różnych pokoleń. Różnorodna to paleta, nie tylko kolorystycznie, ale i swoją wieloznaczną pojemnością. Jak i jesień, która obfituje nie tylko plonami, lecz i obfitością zdarzeń artystycznych, w których uczestniczymy – wystawami, spektaklami teatralnymi, polifonią dźwięków muzyki.Barwy jesieni na prezentowanej wystawie również pozwalają na zamyślenie się i refleksję, pomagają wydobyć wrażenia i doznania, bogactwo linii i kompozycji przestrzennych.

W wystawie uczestniczy 8 artystów, których twórczość jest rozpoznawalna i odpowiednio doceniana na Litwie. Wszyscy oni są wilnianinami, mieszkają i tworzą w stolicy Litwy. Stąd znaczna część prezentowanych prac jest związana z tym miastem. Ten uniwersalny temat łączy artystów o różnym doświadczeniu, temperamencie. Jak i koloryt, któremu poświęcają tak wiele uwagi. Natomiast dzięki ekspresji obrazy pozyskują dodatkowo metaforyczność, która czyni je “ponad jesiennymi”.

Można stwierdzić, że te przywołane własciwości są charakterystyczne dla całej współczesnej sztuki litewskiej. Na wystawie prezentujemy zaledwie małe jej fragmenty, z przekonaniem, że stwarzamy tym samym Państwu możliwość poznania malarstwa, jakie powstaje współcześnie w Wilnie –  mieście od Warszawy odległym o 450 km.

 

Lena Chvičija (ur.1972), absolwentka Wydziału SztukiUniwersytetu Edukologicznego w Wilnie, specjalność: technologia sztuki. Kuratorka wystaw na Litwie, w Rosji i Finlandii. Jej wystawy indywidualne prezentowano w Holandii, Mołdawii i niejednokrotnie w Polsce.

 

Aiste Černiute (ur. 1978 w Kownie) – po nauce w artystycznych szkołach średnich ukończyła ASP w Wilnie. Prowadzi galerię sztuki w Malatach na Litwie. Uczestniczyła w wystawach w Rosji, Niemczech i Polsce.

 

Ruta Eidukaityte (ur. w 1977), studiowała w wileńskiej ASP. Laureatka Nagrody A. Gudaitisa, wyróżniona stypendium Ministerstwa Kultury Litwy. Jej twórczość eksponowano na ponad 20 wystawach indywidualnych, uczestniczyła w prezentacjach zbiorowych na Litwie, a także w Bułgarii, Niemczech, Rosji, Gruzji, Rumunii i na Białorusi.

 

Vidas Poškus (ur. w 1977 w Olicie), historyk sztuki z zakresu jej teorii. Absolwent wileńskiej ASP. Autor publikacji naukowych i krytycznych, niezależny kurator projektów artystycznych.  

 

Ramune  Savickaite-Meškeliene (ur. w 1983 w Wilnie), ukończyła Wileńskie Kolegium Wzornictwa Artystycznego oraz Szkołę Sztuk Pięknych Savickasa. 

 

Raimondas Savickas (ur. w 1955 w Wilnie), studiował na Uniwersytecie Wileńskim, od 1988 członkek Związku Artystów Malarzy Litwy. Właściciel autorskiej Galerii Savickasa, dyrektor Szkoły Sztuk Pięknych Savickasa. Uczestnik licznych wystaw na Litwie i zagranicą.  

 

Simonas Skrabulis (ur. 1976 w Wilnie), absolwent ASP w Islandii oraz w Malmö w Szwecji. Wystawy indywidualne w tych krajach oraz w Danii, Grenlandii, Irlandii, Rosji, USA i Polsce. Laureat Nagrody Specjalnej na III Międzynarodowym Konkursie Rzeźby w Japonii.  

 

Aleksandras Vozbinas (ur. w 1958 w Wilnie), studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Od 1990 roku należy do Związku Artystów Malarzy Litwy. Uczestnik ok. 400 wystaw na Litwie i w różnych krajach świata. Prezentował swą twórczość na ponad 40 wystawach indywidualnych, m.in. w Belgii, Danii, Niemczech, Rosji, Estonii, na Ukrainie, w kilku miastach Polski. Pomysłodawca i od 1998 roku organizator międzynarodowego pleneru malarskiego „Dni Soutine” na Litwie.


Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko