5.Krakowska Noc Poezji

0
66

5.Krakowska Noc Poezji

 

Noc Pozji5. Krakowska Noc Poezji, w ramach marki KRAKOWSKIE NOCE pozwoliła miłośnikom poezji uczestniczyć w najróżniejszych jej formach, odmianach i interpretacjach. Z poetyckiej uczty można było skorzystać w  różnych magicznych punktach miasta. Już w piątek odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona twórczości Ewy Lipskiej pod hasłem „Wyżynna prowincja,czyli Wyobraźnia”, zorganizowana przez Miasto we współpracy z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Śródmiejskim Ośrodkiem Kultury. Jej zwieńczeniem i wprowadzeniem w poetycki nastrój było spotkanie z poezją Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej ( w tym roku mija 70 lat od śmierci znakomitej urodzonej w Krakowie poetki). Jej wiersze odczytały krakowskie aktorki: Dominika Bednarczyk, Iwona Bielska i Dorota Segda.

Organizatorzy tegorocznej Nocy Poezji przypomnieli również poezję Rafała Wojaczka, który w tym roku obchodziłby 70. rocznicę urodzin. W Sali Obrad krakowskiego Magistratu wiersze Wojaczka czytali znakomici polscy poeci: Ryszard Krynicki, Stanisław Stabro, Jerzy Kronhold, Julian Kornhauser, Leszek Aleksander Moczulski, Adam Ziemianin, Józef Baran, Krzysztof Lisowski i Jan Polkowski. Spotkanie poprowadził Bronisław Maj.

Głównym punktem programu Nocy Poezji 2015 było przygotowane na tę okazję plenerowe widowisko  multimedialne na krakowskim Rynku Głównym według scenariusza Bronisława Maja, w reżyserii Jerzego Zonia, z udziałem artystów Teatru KTO. Widowisko w swojej treści nawiązywało do przewodniej myśli tegorocznej edycji NOCY: „Baśnie, bajki, bajeczki…”. W związku z tym, że w roku 2015 obchodzimy 240.rocznicę urodzin Ignacego Krasickiego  „księcia poetów polskich” bohaterami widowiska były postaci stworzone przez tego wybitnego poetę, prozaika, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli okresu oświecenia.

W ramach Nocy Poezji odbyło się wiele indywidualnych i zbiorowych spotkań z poetami i z poezją  m.in.z laureatem Konkursu im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki – Patrykiem Czarkowskim (promocja tomiku wydanego z tej okazji przez Miasto i Wydawnictwo UNIVERTITAS).

W Święcie Poezji swój udział zaznaczył Śródmiejski Ośrodek Kultury, udostępniając   reprezentacyjną Salę Fontany w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką, gdzie Krakowski Oddział Związku Literatów Polskich zorganizował wieczór leśmianowski pt. „Podróż z Sindbadem Żeglarzem od Damaszku do Andaluzji”. Czytanie wierszy przez członków ZLP poprzedził świetny wykład Justyny Sułkowskiej na temat motywów i bohaterów poezji Leśmiana, czołowego przedstawiciela literatury międzywojnia.

Na tegoroczną edycję Krakowskiej Nocy Poezji specjalne projekty przygotowali: Fundacja Miasto Literatury, Stowarzyszenie Fragile, Śródmiejski Ośrodek Kultury (TRANSPOETICA), Fundacja Loch Camelot, Nowa Prowincja, Klub Pod Jaszczurami, Bona Książka i Kawa.

Do udziału w obchodach Krakowskiej Nocy Poezji z każdym rokiem dołączają z ciekawymi projektami nowi partnerzy. Krakowskie Noce to już stały punkt w kulturalnym kalendarzu miasta.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko