2015-10-09 VERSOPOLIS w Gdańsku

0
150

VERSOPOLIS w Gdańsku – wieczór poetycki z udziałem europejskich, młodych twórców i debata o promocji poezji

 

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na dwa dni dyskusji o poezji: 8 października o godz. 19.00 do sieni IKM na debatę „Poszukiwanie czytelnika. Co to znaczy promować poezję?” z udziałem wydawców poezji oraz 9 października o godz. 19.00 do Restauracji Grand Cru na spotkanie z europejskimi twórcami: Christophem W. Bauerem z Austrii, Kristiną Hocevar ze Słowenii, Maud Vanhauwaert z Belgii, Aivarasem Veiknysem z Litwy i Davidem Vikgrenem ze Szwecji. Wstęp wolny.

 

Spotkanie odbywa się w ramach projektu Versopolis, który tworzy 11 europejskich festiwali poetyckich, w tym Festiwal Europejski Poeta Wolności organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej. Versopolis to poświęcona poezji platforma literacka, której celem jest wspieranie młodych europejskich twórców i promocja ich twórczości poza granicami ojczystych krajów.

 

Z okazji spotkania IKM wydaje trójjęzyczny wybór wierszy każdego z zaproszonych autorów. W tomikach znajdziemy wiersze przełożone na język polski, a także, dostępne już na stronie www.versopolis.com, tłumaczenia na język angielski oraz oryginalne wersje utworów. Wybory wierszy będą dystrybuowane nieodpłatnie podczas spotkania i konkursów organizowanych przez Instytut Kultury Miejskiej.

 

Wiersze na język polski tłumaczyli: Davida Vikgrena – z języka szwedzkiego – Justyna Czechowska, Maud Vanhauwaert – z języka flamandzkiego – Sławomir Paszkiet, Christopha W. Bauera – z języka austriackiego – Sława Lisiecka, Aivarasa Veiknysa – z języka litewskiego – Izabela Korybut-Daszkiewicz, Kristinę Hocevar – z języka słoweńskiego – Joanna Pomorska.

 

W przeddzień spotkania z zagranicznymi poetami i poetkami, 8 października, odbędzie się debata na temat promowania poezji. Wezmą w niej udział wydawcy i redaktorzy, m.in. Irek Grin (Wydawnictwo EMG, kurator programu literackiego Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016), Mariusz Grzebalski (WBPiCAK w Pozaniu), Grzegorz Jankowicz i Konrad  Kęder (FA – art – wydawnictwo i kwartalnik). Prowadzenie: Zofia Król (Dwutygodnik.com).

 

Program Versopolis w Gdańsku:

8 października, godz. 19.00

Miejsce: sień Instytutu Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40

Debata: „Poszukiwanie czytelnika. Co to znaczy promować poezję?”.

Prowadzenie: Zofia Król

Rozmówcy: Irek Grin, Mariusz Grzebalski, Grzegorz Jankowicz, Konrad  Kęder

 

9 października, godz. 19.00

Miejsce: Restauracja Grand Cru, ul. Rycerska 11-12

Spotkanie z poetami: Christoph W. Bauer (Austria), Kristina Hocevar (Słowenia), Maud Vanhauwaert (Belgia), Aivaras Veiknys (Litwa), David Vikgren (Szwecja)

Dołącz do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1518833058407393/

Patroni medialni: Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko